REKLAMA

Hospicja - nie będzie nowelizacji przed 1 lipca

2012-05-30 18:55
publikacja
2012-05-30 18:55
Organizacje prowadzące placówki o działalności leczniczej, w tym hospicja, nie wiedzą jak będą one funkcjonowały po 1 lipca. Wczoraj wiceminister zdrowia Cezary Rzemek powiedział na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, że nie będzie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przed 1 lipca. Wówczas wchodzą w życie przepisy, według których działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego jest działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie będzie możliwe korzystanie przez nich z pracy wolontariuszy, darowizn oraz odpisu 1 procenta podatku.

Do tej pory resort zdrowia obiecywał, że nowelizacja wejdzie w życie przed 1 lipca i placówki takie jak hospicja nie będą musiały przekształcać się w przedsiębiorstwa oraz będą mogły korzystać z darowizn czy odpisów podatkowych.

Ksiądz Marian Subocz - dyrektor Caritas Polska, która prowadzi ponad trzysta zakładów leczniczych jest zdziwiony, że nikt nie informuje organizacji prowadzących takie placówki jaka jest ich sytuacja. Według niego, wszystkie organizacje czekają w niepewności na nowelizację albo na przedłużenie vacatio legis nowych przepisów. Nie mają jednak żadnej informacji w tej sprawie.

Ksiądz Andrzej Dziedziul - kapelan Forum Hospicjów Polskich nie jest zdziwiony, że nowelizacji nie będzie przed 1 lipca. Według niego, rzeczywiste prace nad nowelą trwają zaledwie kilka tygodni a musi ona być dobrze przygotowana. Podkreślił, ze Forum przedstawiło dwa swoje projekty nowelizacji, ale nie zostały one wykorzystane. Od półtora miesiąca trwają konsultacje w sprawie projektu, który teraz jest w uzgodnieniach społecznych.

Organizacje pożytku publicznego prowadzące placówki o działalności leczniczej apelują by najpierw nastąpiła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej a później nowela ustawy o pożytku publicznym.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/pbp
Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki