REKLAMA
WEBINAR

CPKHorała o cięciach wydatków: na inwestycji samego lotniska nie można oszczędzać

2022-12-01 09:15
publikacja
2022-12-01 09:15

Centralny Port Komunikacyjny to program inwestycyjny rozpisany na kilkanaście lat - powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała pytany o ewentualne cięcia kosztów w ramach programu CPK. Jeżeli chodzi o projekt samego lotniska nie można oszczędzać - dodał.

Horała o cięciach wydatków: na inwestycji samego lotniska nie można oszczędzać
Horała o cięciach wydatków: na inwestycji samego lotniska nie można oszczędzać
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała został w Programie 1 Polskiego Radia zapytany o ewentualne cięcia kosztów w ramach programu CPK w kontekście zapowiedzi oszczędzania także w ministerstwach.

Horała pytany, czy w ramach programu CPK będą jakieś ograniczenia, odparł: "Na tak postawione pytanie, to nawet ciężko dobrze odpowiedzieć. Ponieważ mówimy o programie inwestycyjnym, który jest rozpisany na kilkanaście lat, w którym jest trzydzieści kilka projektów".

Jak wskazał Horała, jeżeli chodzi o projekt samego lotniska nie można oszczędzać. "To jest projekt biznesowy, który jest sparametryzowany tak, żeby określony capex - żeby się to zwróciło. Tutaj absolutnie nie. W przytłaczającej części to nie będą środki budżetowe, to będą przede wszystkim instrumenty dłużne, środki prywatnych inwestorów, ten element z finansów publicznych będzie stosunkowo niewielki" - tłumaczył wiceminister.

Wskazał, że w przypadku szprych kolejowych budowanych w ramach CPK, "to coś innego". "To infrastruktura publiczna w ramach UE, ona musi być ogólnodostępna i wręcz nie może na siebie zarabiać. Może co najwyżej pokrywać koszty swojego funkcjonowania. To jest tak, jak drogi publiczne. To jest wydatek albo środki unijne, albo środki budżetowe" - powiedział.

Szefowa MF Magdalena Rzeczkowska poinformowała we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności "pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na te obszary dla naszego bezpieczeństwa ważne".

W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Gdzie się trafi równie zasobne koryto? Miliony za pilnowanie łąki to interes życia dla pisowskich nieudaczników.
emulgator
Prawdziwy pisior nie da se odebrać od ryja - nawet jak naród ma iść na dno to pisiora trzeba karmić tak jak wcześniej.
jarekzbyszek
Horała może wytrzeźwiej? To lotnisko jest potrzebne Tobie i Towarzyszom Dojnej Zmiany. Lotnisko przesiadkowe do lotów po Europie? Loty do Azji, Ameryki po dwa dziennie?
karbinadel
Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo!
forfun
Uważam że powinni dostać podwyżki - marazm w pracy to jakby kilka godzin więcej siedzenia - a to jak wiadomo już wchodzi w nadgodziny
baibina
Skonczą tak samo jak lotnisko w radomiu tylko 20 x droższe
trolley
bardziej 200x patrząc na zapowiedzi co to ma tam nie być - łącznie z nowym połączeniem kolejowym i chyba nowym kawałkiem autostrady żeby na to zadupie w sensownym czasie dojechać hehe. A tak naprawdę nic nie będzie oprócz stada znajomych królika na utrzymaniu za ogromne pieniądze niczym innego stada od elektrowni atomowej..
pathfinderxx
Nie skończy, bo jak nie będzie lotniska Wawie w środku miasta to ludzie będą latać z CPK. A Wawa zyska tereny inwestycyjne na miejscu dawnego lotniska :)
tomkooo
pararazujac - nie mozemy oszczedzac bo znajome firmy (a wiec i my) nie zarobia ;)
wazne zeby budowac, a nie zbudowac ;)

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki