REKLAMA

Horała: Nie odpuszczamy CPK

2020-09-08 17:53
publikacja
2020-09-08 17:53
Centralny Port Komunikacyjny

W 2023 r. pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r - pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego; nie odpuszczamy - zadeklarował we wtorek w Karpaczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

"W 2023 r. nastąpi pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r. pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie odpuszczamy" - zapowiedział Horała podczas panelu "Ekonomiczne skutki COVID-19 dla lotnictwa cywilnego" w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Horały, koronawirus stworzył bardzo trudne warunki dla branży lotniczej, ale jednocześnie dają one szansę na rozwój. "Gdybyśmy takiego programu inwestycyjnego, jak Centralny Port Komunikacyjny w Polsce nie mieli, to z powodu kryzysu jakiś program trzeba by było wymyśleć. To jest ten moment na CPK" - mówił. Jak wskazał, epidemia koronawirusa na program budowy CPK może mieć pozytywny wpływ. W jego ocenie, inwestycje "generalnie" lepiej prowadzi się w czasie spowolnienia gospodarczego, bo łatwiej jest wtedy znaleźć wykonawców i ceny są niższe.

Horała nie obawia się, że z powodu koronawirusa ludzie przestaną latać. "Wszyscy eksperci rynku lotniczego prognozują, że ruch lotniczy wróci, są jednak różnice co do tego, kiedy to nastąpi. Większość prognoz mówi o powrocie ruchu do poziomu z 2019 roku w latach 2023, 2024" - powiedział.

Według szefa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego, COVID-19 zabija gospodarkę i branżę lotniczą. "Nasz sposób na zapaść w lotnictwie to inwestycje w nowe technologie. Dzięki nim chcemy wyjść z tego bezprecedensowego kryzysu zwycięsko" - powiedział.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wskazał, że CPK będzie kołem zamachowym dla gospodarki. Jednocześnie podkreślił rolę i znaczenie portów regionalnych, które z powodu koronawirusa przeżywają problemy finansowe. "Porty regionalne mają trudne dziś zadanie, ponieważ muszą dokonać korekt założeń budżetów. Są to dla nich wyzwania" - ocenił.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Na takie lotnisko trzeba będzie z 300 kapelanów
konik_garbusek
Łódź to miasto widmo. Za 50 lat będzie tam mieszkac 400 tys. ludzi, głównie emerytów. W ciagu ostatnich 30 lat w łodzi ubyło 188 000 osób i nie zanosi sie na poprawę.
esim
Zobacz czym jest CPk. Nie o Lodz tu chodzi https://youtu.be/UwNsKIGFQVo
esim
Polecam każdemu opinie dr. Bartosiaka
nt. CPK. Dużo wyjaśnia. CPK to nie tylko lotnisko, to przebudowa infrastruktury Kraju, która aktualnie jest na poziomie spełniającym potrzeby logistyczne dawnych zaborców: https://youtu.be/UwNsKIGFQVo
samsonn
tylko ze jest problem ze nas na to nie stac- kup sobie pan mercedesa nowego klasy S na raty i udawaj pan przed sasiadami miliardera- do czasu- i tak jest z CPK- to oprocz ze mercedes to jeszcze piramida dla LECHA KACZYNSKIEGO !!! i takich piramid PIS bedzie mial wiele- np energetyka jadrowa- a koniec bedzie taki ze niczego nie zrobia-tylko ze jest problem ze nas na to nie stac- kup sobie pan mercedesa nowego klasy S na raty i udawaj pan przed sasiadami miliardera- do czasu- i tak jest z CPK- to oprocz ze mercedes to jeszcze piramida dla LECHA KACZYNSKIEGO !!! i takich piramid PIS bedzie mial wiele- np energetyka jadrowa- a koniec bedzie taki ze niczego nie zrobia- oni tylko zlodziejstwem sie zajmuja.
esim odpowiada samsonn
W taki sposób nic się nie zbuduje. Steva Jobsa też nie było stać na Apple, Jeffa Bezosa nie było stać na Amazon itd. Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu ;)
jarekzbyszek
Horała; swojej pensji będę bronił jak niepodległości.
marxs
i pomysleć że takie PISowskie niemoty i złodziei wynieśli do rządzenia mieszkańcy i mieszkanki Podkarpacia rejonu który zajął I miejsce w Polsce w nieróbstwie stopień zatrudnienia tam to około 53% czyli co drugi nadający sie do pracy nie pracuje
killgore
Panie Horała, proszę pamiętać o budowie wielkich parkingów, w końcu Polacy na lotnisko będą dojeżdżać milionem polskich aut elektrycznych. O stacje ładowania się nie boję, bo w końcu prąd będzie płynął z polskiej elektrowni atomowej. Oczywiście, jak ktoś nie będzie chciał autem, to dojedzie pociągiem w ekspresowym Panie Horała, proszę pamiętać o budowie wielkich parkingów, w końcu Polacy na lotnisko będą dojeżdżać milionem polskich aut elektrycznych. O stacje ładowania się nie boję, bo w końcu prąd będzie płynął z polskiej elektrowni atomowej. Oczywiście, jak ktoś nie będzie chciał autem, to dojedzie pociągiem w ekspresowym czasie - tak zapewnia najwybitniejszy ekspres od kolejnictwa (no, może drugi po stryjku):

„Jednocześnie Patryk Jaki zaznaczył, że dojazd na lotnisko w Baranowie, zajmować będzie 15 minut i chciałby, aby osoby posiadające kartę miejską jeździły tam za darmo.”

Ja słuchając tych opowieści jestem spokojny. Lotnisko nigdy nie powstanie. A stosujący kretyńską narrację o lotnisku w Berlinie niech sprawdzą, ile ono do tej pory kosztowało.
carlito1
Pewnie, że nie ... Taka góra kasy rzadko się zdarza do przewalenia... Hah a ile posad dla ziomków. Lepszy jest tylko covidowy biznes Łukasza

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki