Hongkong: w trakcie antyrządowych demonstracji policja zatrzymała ponad 360 osób

2020-05-27 19:00
publikacja
2020-05-27 19:00

Tysiące osób wyszły w środę na ulice Hongkongu w proteście przeciwko ograniczaniu autonomii regionu i planom narzucenia mu prawa o bezpieczeństwie narodowym przez rząd centralny w Pekinie. Hongkońska policja poinformowała o zatrzymaniu ponad 360 osób.

/ fot. TYRONE SIU / FORUM

Po południu czasu lokalnego policja użyła amunicji pieprzowej, by rozgonić demonstrację w finansowej dzielnicy Central na wyspie Hongkong. Wieczorem protesty przeniosły się do dzielnicy Mong Kok na półwyspie Koulun – relacjonują miejscowe media.

Na Mong Koku demonstranci blokowali ulice, wznosili barykady i podpalali różne przedmioty. Według najnowszego komunikatu policji od rana zatrzymano już ponad 360 osób podejrzanych o takie przestępstwa, jak posiadanie broni czy udział w nielegalnym zgromadzeniu.

Demonstranci sprzeciwiają się ustawie przewidującej kary więzienia za znieważenie chińskiego hymnu państwowego. Protestują również przeciwko planom narzucenia Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym, nad czym pracuje obecnie parlament krajowy w Pekinie.

Władze ChRL twierdzą, że wprowadzenie tych przepisów jest konieczne, by chronić bezpieczeństwo narodowe w Hongkongu i powstrzymać antyrządowe protesty, które wstrząsały byłą brytyjską kolonią przez całą drugą połowę 2019 roku i regularnie przeradzały się w starcia z policją.

Plan wprowadzenia tych przepisów w Hongkongu z pominięciem lokalnego parlamentu powszechnie postrzegany jest jednak jako przejaw ograniczania autonomii regionu, którego mieszkańcy dysponują swobodami niedostępnymi w Chinach kontynentalnych. Wielu obawia się, że planowane prawa będą wykorzystywane do uciszania w Hongkongu głosów sprzeciwu wobec komunistycznego rządu ChRL.

„To zdecydowanie koniec +jednego kraju, dwóch systemów+” - oceniła w rozmowie z PAP działaczka demokratyczna, wiceprezes hongkońskiej Partii Pracy (Labour Party) Cyd Ho, odnosząc się do modelu zarządzania Hongkongiem, który przewiduje dla niego szeroką autonomię w ramach ChRL.

„Dziś policja zatrzymała ponad 300 osób nawet bez prawa o bezpieczeństwie narodowym. Gdyby zostało ono wprowadzone, sytuacja byłaby jeszcze gorsza” - dodała Ho.

Nie jest jasne, jaki będzie konkretny kształt tych przepisów ani kiedy zostaną one wprowadzone w Hongkongu. Według przygotowanego w Pekinie wstępnego projektu zakazana i zwalczana ma być działalność terrorystyczna, separatystyczna i wywrotowa oraz zagraniczne ingerencje w sprawy Hongkongu.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę Kongres, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie uznaje już Hongkongu za terytorium autonomiczne wobec Chin, jakim było po przekazaniu kontroli nad byłą brytyjską kolonią Pekinowi w 1997 roku. Taka deklaracja otwiera drogę do wycofania preferencyjnych warunków handlowych i finansowych, na jakich Waszyngton traktował Hongkong do tej pory.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oświadczył wcześniej tego dnia, że Pekin stanowczo sprzeciwia się ingerencjom "zagranicznych sił" w sprawy Hongkongu. W poniedziałek Zhao zapowiedział odwet, jeśli USA będą się starały podkopywać interesy Chin w Hongkongu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj
Chinczycy wezta choc paly i gazem jak demokracja USA
_____________
""Protesty w Minneapolis rozgrzewają się,po o śmierci George'a Floyda.""
Protesty w Minneapolis w środę stały się coraz bardziej napięte, a grabieże były zgłaszane, ponieważ rosło oburzenie w związku z Georgem Floydem,
Chinczycy wezta choc paly i gazem jak demokracja USA
_____________
""Protesty w Minneapolis rozgrzewają się,po o śmierci George'a Floyda.""
Protesty w Minneapolis w środę stały się coraz bardziej napięte, a grabieże były zgłaszane, ponieważ rosło oburzenie w związku z Georgem Floydem, którego śmierć w areszcie policyjnym została nagrana na wideo, które stało się wirusowe.""

https://www.foxnews.com/us/minneapolis-protests-looting-george-floyd-death
ajwaj
Co sie mówi jako obywalet "demokracji" USA (na koniec)
________________
"Nie mogę oddychać, oficerze!" Położyłeś nogę na jego głowie, zejdź z niego! - Zamierzasz mnie zabić! Oni mnie zabiją!"

Mówił, kiedy mógł. Osiem minut, zarówno więzień, jak i przechodnie błagali, by go
Co sie mówi jako obywalet "demokracji" USA (na koniec)
________________
"Nie mogę oddychać, oficerze!" Położyłeś nogę na jego głowie, zejdź z niego! - Zamierzasz mnie zabić! Oni mnie zabiją!"

Mówił, kiedy mógł. Osiem minut, zarówno więzień, jak i przechodnie błagali, by go nie udusić. Policjant zatrzymał się dopiero, gdy George Floyd zemdlał. Karetka szybko przyjedzie, ale będzie za późno.

"To, co widzieliśmy, było straszne, zupełnie niesprawiedliwe.""
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj odpowiada ajwaj
To o plujtrachu,
nie kuma tematu
ajwaj
Slabo Chinczycy
"polskie" ZOMO wali gazem po oczach
ajwaj
M.in. Massachusetts
Police kal-bojów udusili bo czarny a ludzi tez gazem bojowym np. pod marketem
takeda83
Przykład honkongu pokazuje jak wyglądają umowy z chinami honkong skończy jak tybet, następny będzie Tajwan a przeciwnicy komunizmu i ludzie którzy nauczyli się czym jest wolność słowa wolność wyboru skończą jak ujgurzy, przeciwnicy komuchów chińskich, czy tradycjonalistów falungong czyli w obozach pracy i na transplantacji Przykład honkongu pokazuje jak wyglądają umowy z chinami honkong skończy jak tybet, następny będzie Tajwan a przeciwnicy komunizmu i ludzie którzy nauczyli się czym jest wolność słowa wolność wyboru skończą jak ujgurzy, przeciwnicy komuchów chińskich, czy tradycjonalistów falungong czyli w obozach pracy i na transplantacji organów tak wygląda wolność made in china. Tak wygląda świat komuchów tak wygląda wolność według chin tak wygląda "wolny rynek" oczywiście kontrolowany przez aparatczyków partyjnych, sars teraz korona wirus wszystko w wuhan o wirusie SARS wiadomo na pewno że 2 razy się wydostał więc i ten wirus zapewne nie jest przypadkiem. a ci co plują na wstrętnych ameryków proponuje wyprowadzić się do chin ciekawe ile wpisów byście napisali zanim milicja maotsetunga zapuka do twoich drzwi do tego totalna kontrola obywateli i ich punktacja normalna apokalipsa św. Jana .
talmud
oto ci co stoja za "demokracja"

https://www.youtube.com/watch?v=vAfeYMONj9E

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki