REKLAMA
Tour de spółki

Hołownia przedstawił program dla osób niepełnosprawnych

2020-06-22 14:45, akt.2020-06-22 15:14
publikacja
2020-06-22 14:45
aktualizacja
2020-06-22 15:14
fot. Michał Kość / FORUM

Równość w prawie i dostępie do edukacji, zniesienie tzw. pułapki rentowej, wprowadzenie opieki wytchnieniowej - to niektóre propozycje z przedstawionego w poniedziałek programu niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni skierowanego do osób z niepełnosprawnościami.

Na konferencji prasowej w Warszawie Hołownia mówił, że w swoim programie wyborczym poświęca wiele miejsca osobom niepełnosprawnym i propozycjom poprawy jakości ich życia. W programie zatytułowanym "Pełnoprawni" zawarł siedem punktów, których realizacja - w jego ocenie - powinna na stałe wpisać się w myślenie o Polsce.

Punktem pierwszym programu Hołowni dla niepełnosprawnych jest budowanie społecznej świadomości. "Aby osoby z niepełnosprawnościami spotykały się wszędzie z szacunkiem, zrozumieniem, abyśmy rozumieli, jak możemy im pomóc i nie krzywdzili ich swoimi opiniami" - mówił kandydat. Zapowiedział, że jako prezydent będzie patronował wszelkim wydarzeniom, mającym uświadamiać, że niepełnosprawni, to obywatele pełnoprawni.

W punkcie drugim Hołownia wezwał do zmian legislacyjnych i równości w prawie. W tym kontekście mówił o obecnej uznaniowości orzecznictwa, jeżeli chodzi o orzekanie stopnia niepełnosprawności, nierównym traktowaniu tych, którzy mają różne stopnie niepełnosprawności. Podkreślał, że potrzebna jest "reforma relacji przedsiębiorców z PFRON-em i doprowadzenie do aktywizacji zawodowej jak największej liczby niepełnosprawnych".

Hołownia zapowiedział, że jego pierwsza inicjatywa ustawodawcza będzie dotyczyła "wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który nakazywał zrównanie praw do świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych". W 2014 r. TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

Punktem trzecim programu Hołowni jest "włączenie przez edukację". "Polska powinna dołożyć wszelkich starań, aby wspierać dostęp do edukacji dla wszystkich, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Edukacja osób z niepełnosprawnością powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości ucznia i studenta, jednak przede wszystkim powinna być zorientowana na możliwie najlepszą integrację ze zdrowymi rówieśnikami" - podkreśla Hołownia w swoim programie.

Punkt czwarty programu mówi o wsparciu bezpośrednim i wprowadzeniu opieki wytchnieniowej. "Na realną opiekę wytchnieniową czeka wielu Polaków opiekujących się ciężko chorym bliskim. Poświęcający często całe swoje życie rodzice lub opiekunowie osób z niepełnosprawnościami powinni poczuć, że państwo o nich dba i że nie zostają ze swoimi problemami sami. Proponowana liczba godzin opieki wytchnieniowej dla osoby rezygnującej z pracy zarobkowej na rzecz pomocy swojemu bliskiemu powinna wynosić minimum 336 godzin rocznie" - proponuje Hołownia.

Kolejny punkt programu poświęcony jest sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Hołownia przekonuje, że niezbędne jest wprowadzenie regulacji znoszących tzw. pułapkę rentową. Jak zaznaczył, "obecnie osoby z niepełnosprawnościami pobierające np. rentę socjalną mogą +dorobić+ tylko 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli 3732,10 zł); po przekroczeniu tej kwoty, świadczenie rentowe jest zawieszane". Hołownia podkreślił, że konieczne jest także zaproponowanie nowych regulacji wspierających zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

W kolejnym punkcie programu Hołownia zwraca uwagę na wsparcie środowiskowe. Według niego, "należy odchodzić od form instytucjonalnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami, na rzecz wsparcia w ich środowisku".

W punkcie siódmym programu kandydat postuluje wsparcie samorządów w przystosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych miejskiej infrastruktury. "Bez przeznaczenia większych środków na dostosowanie: budynków, taboru komunikacji publicznej czy chodników, nie będziemy w stanie zbudować solidarnego państwa różnych Polaków" - podkreślił Hołownia.

autor: Monika Zdziera

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jacyna2017
Niesamowite jak człowiek, po maturze i bez żadnego doświadczenia oprócz prezenterki TVN i zaplecza profesjonalistów obiecuje wszystko wszystkim i naiwniacy to kupują!? Co drugi Polak na ulicy tak samo nadaje się na prezydenta! Model ukraiński 'na aktora z serialu' - tam też wybrali i totalna klapa!
sadlak
Ma głos mój i mojej rodziny.
Jako ojciec dziecka z autyzmem, nie możemy już patrzeć na te oszustwa obecnego rządu. Fundusz solidarnościowy - trzynastka.
Wszystkie zajęcia płatne, szkoła zamknięta, dziecko się cofa w rozwoju, coś strasznego

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki