Hollande przyjął Raula Castro, apeluje do USA o koniec embarga

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w Paryżu kubańskiego przywódcę Raula Castro, zaapelował w poniedziałek do prezydenta Baracka Obamy, by Stany Zjednoczone zniosły embargo gospodarcze wobec Kuby, obowiązujące od ponad 50 lat.

"Prezydent Obama, który sprawił, że mamy postęp, musi (...) pozwolić na położenie kresu pozostałościom zimnej wojny" - mówił francuski prezydent.

Jak podkreślił, "Francja zawsze była przekonana, że mimo międzynarodowych napięć, które mogą istnieć, koniecznością jest zniesienie embarga i tym samym zakończenie blokady". Francja wzywała do zniesienia amerykańskiego embarga od 1991 roku.

Raul Castro z uznaniem wypowiedział się o "stanowisku Francji w kwestii zniesienia amerykańskiej blokady gospodarczej", którą nazwał "główną przeszkodą dla rozwoju kraju".

Dodał, że Kuba liczy na "zdywersyfikowanie dwustronnych relacji z Francją we wszystkich wymiarach: politycznym, gospodarczym, biznesowym, finansowym, akademickim i współpracy kulturalnej".

Wizyta 84-letniego Raula Castro jest pierwszą w kraju Unii Europejskiej od objęcia przez niego władzy na Kubie z rąk starszego brata, Fidela, w 2006 roku. W maju ubiegłego roku Raul Castro krótko przebywał w Watykanie, gdzie został przyjęty przez papieża Franciszka.

To także pierwsza wizyta szefa kubańskiego państwa we Francji od wizyty Fidela Castro w 1995 roku. W maju 2015 roku z oficjalną wizytą na wyspie przebywał Francois Hollande.

W grudniu we francuskiej stolicy zawarte zostało przełomowe porozumienie między Kubą a wierzycielami z Klubu Paryskiego dotyczące umorzenia części kubańskiego długu. Kolejne dwustronne porozumienie dotyczące pozostałego zadłużenia Kuby wobec Francji, w wysokości 390 mln dolarów, zostało podpisane w poniedziałek. Paryż zgodził się na przekształcenie ponad 200 mln milionów euro w specjalny fundusz, który będzie finansował francusko-kubańskie projekty na wyspie.

Stany Zjednoczone złagodziły restrykcje handlowe wobec Kuby w ramach historycznego zbliżenia między dwoma krajami ogłoszonego w grudniu 2014 roku, ale embarga do końca nie zniesiono. Jego całkowite zniesienie może nastąpić jedynie na mocy decyzji Kongresu USA, którego większość jest nieprzychylna zbliżeniu z Hawaną.

W połowie stycznia w swym ostatnim orędziu o stanie państwa Barack Obama kolejny raz zaapelował do Kongresu o zniesienie embarga nałożonego na komunistyczną wyspę.

W lipcu 2015 roku, po ponad pół wieku, doszło do przywrócenia stosunków dyplomatycznych na linii Waszyngton-Hawana.(PAP)

ksaj/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~ws

No i zacznie się wykupywanie za bezcen kubańskich banków, zakładów,... Jak w Polsce w latach 90-tych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil