REKLAMA

Hollande proponuje, by Luwr przyjął zagrożone dziedzictwo Iraku i Syrii

2016-11-01 16:48
publikacja
2016-11-01 16:48

Prezydent Francji Francois Hollande zaproponował we wtorek, by w nowym magazynie dzieł sztuki należącym do Luwru, który ma powstać na północy Francji, schronienie znalazły także zagrożone starożytności z Iraku i Syrii. Paryski Luwr to największe muzeum świata.

fot. PASCAL ROSSIGNOL / / FORUM

Zdaniem prezydenta miejsce dla irackiego i syryjskiego dziedzictwa powinno się znaleźć w nowoczesnym ośrodku magazynowym Luwru w Lievin, które ma zostać otwarte w 2019 roku. Powstaje ono, by na 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowej pomieścić 250 tys. dzieł sztuki, które na razie mieszczą się w podziemnych magazynach Luwru, i którym w przypadku wysokiego stanu wód Sekwany grozi zalanie.

"Pierwszorzędną misją ośrodka w Lievin będzie przechowanie zbiorów muzealnych Luwru" - powiedział Hollande odsłaniając tablicę na miejscu inwestycji szacowanej na 60 mln euro. Dodał jednak, że magazyn będzie mógł także mieścić "dzieła, które są zagrożone, ponieważ terroryści, barbarzyńcy, postanowili je zniszczyć, zwłaszcza te z Syrii i Iraku".

Budynek magazynowy Luwru, spełniający wyśrubowane normy bezpieczeństwa, zaprojektowali znani brytyjscy architekci Richard Rogers i Graham Stirk. Przeprowadzka niewystawianych zbiorów spotkała się z krytyką ze strony części francuskiego świata muzealniczego. Zdaniem sceptyków magazyny są zbyt oddalone od Paryża, co utrudni badaczom dostęp do dzieł sztuki. (PAP)

kot/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~student
Widać cwaniactwo frankuchów,dośc już nakradli dziedzictwa światowego
~niepelnosprawny_org
walczą i walczą, ale oby sie cos gorszego tam nie zrobiło....
~poruszony
WProponuję wydzilić miejsce dla uchodźców. Ratujcie ludzi, a nie jakieś artefakty!! Ten Hollande to jakiś - nie użyje słów...
~poruszony
oczywiście wydzielić miejsce w Luwrze
~PLanktON
A do tego złoto brylanty i ropę.
Buahahahahah
~ZwiedzajacyKoloseum
Chodzi o to żeby ocalic i zachowac. Taka propozycja to nie cwaniactwo a wziecie na swoje barki ogromnych kosztow np. Konserwacji. Ciekawe czy Polacy w/ podpisani byli by zatym abysmy w tym brali udzial ... pozdr z Rzymu.
~Eltor
"Wyślijcie nam Wasze dzieła sztuki. Wasi obywatele i tak już tu są"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki