Hollande: Brexit wymusi Unię Europejską różnych prędkości

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił w środę, że Brexit wymusi Unię Europejską różnych prędkości. To jego reakcja na poinformowanie przez brytyjski rząd szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Myślę, że to będzie bolesne dla Brytyjczyków" - powiedział Hollande dziennikarzom w Indonezji, gdzie kończy wizytę, po czym dodał, że będzie to "bolesne pod względem ekonomicznym".

Wyraził jednocześnie przekonanie, że Brexit "zmusi Europę, by iść dalej do przodu, bez wątpienia poruszając się różnymi prędkościami", co zresztą - jego zdaniem - "zawsze miało miejsce".

Procedurę Brexitu Hollande określił jako "nieodwracalną" i zastrzegł, że nie będzie mogła trwać dłużej niż przewidziane traktatem dwa lata.

"Zakończy się to porozumieniem handlowym między Zjednoczonym Królestwem a Europą; miejmy nadzieję, że będzie to najlepsze możliwe porozumienie handlowe i dla Europy, i dla Zjednoczonego Królestwa" - dodał szef francuskiego państwa.

"Co do zasady, nie mamy zamiaru karać Brytyjczyków" - zapewnił Hollande.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje zostały rozpoczęte w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum ws. członkostwa w UE, w którym Brytyjczycy zagłosowali większością 52 do 48 proc. za Brexitem. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil