REKLAMA

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu

2019-06-26 18:17
publikacja
2019-06-26 18:17

Holenderskie koleje (NS) poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

fot. Christoph Papsch / / FORUM

Odszkodowania mają otrzymać ci, którzy przeżyli Holokaust oraz rodziny ofiar Zagłady. Należące do holenderskiego rządu koleje ogłosiły tę decyzję w Utrechcie, informując o zarezerwowaniu "kilkudziesięciu milionów euro" na odszkodowania.

Agencja dpa pisze, że odszkodowania w wysokości od 5 tys. do 15 tys. euro ma otrzymać 5-6 tys. osób. Wypłaty rozpoczną się w sierpniu.

Szacuje się, że ok. 100 tys. holenderskich Żydów, Sinti i Romów zostało w czasie wojny deportowanych i zamordowanych w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Holenderskie koleje przewoziły ich do zorganizowanego przez Niemców obozu deportacyjnego Westerbork w północno-wschodniej Holandii, skąd wywożono ich do obozów zagłady.

W oświadczeniu NS przyznano, że transportowanie przez te koleje w czasie II wojny światowej Żydów i członków innych mniejszości na zlecenie nazistowskich okupantów, to "czarna karta w historii tego przedsiębiorstwa".

W 2005 r. holenderskie koleje przeprosiły za tamte transporty, a w zeszłym roku powołały komisję, mającą określić zasady wypłacania odszkodowań. (PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tristans
Żydki nie żałują ze ktoś bliski z rodziny odchodzi, tylko tego że mógł zarobić więcej kasy. Więc faktycznie, lepiej im zapłacić niż przeprosić i współczuć.
talmud
BUAHAHA HAHA HAHAAA HA ...przeciez to sa jaja - wszyscy musza placic niewazne jaki bzdurny powod wazne ze MUSZA PLACIC buahaha haaaah hahjaha
trollmaster
rodziny? kasta nadludzi?

ktoś ma jeszcze wątpliwości co do 447?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki