Holenderski sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.

(fot. Reuters / FORUM)

„23 października 2019 roku Sąd Okręgowy w Amsterdamie pozytywnie rozpatrzył pozew Naftohazu Ukrainy o zajęciu z dniem 23 października 2019 roku 100 procent akcji spółki córki Gazpromu - South Stream Transport B.V.” - ogłosił Naftohaz w komunikacie.

Koncern wyjaśnił, że zwrócił się do holenderskiego sądu w ramach działań na rzecz odzyskania środków, które przyznał stronie ukraińskiej w 2018 r. Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie.

Sąd ten nakazał Gazpromowi wypłacić Naftohazowi odszkodowanie za to, że rosyjski monopolista nie dostarczał Ukraińcom wystarczającej ilości gazu do tranzytu na Zachód. Zadłużenie Gazpromu wobec Naftohazu wynosi 2,6 mld USD bez odsetek.

„Gazprom odmawia uregulowania tego zadłużenia i podjął kroki, dzięki którym chce uniknąć realizacji decyzji sądu arbitrażowego, m.in. przez przekazanie akcji South Stream Transport B.V. innym podmiotom gospodarczym” - oświadczył Naftohaz.

Obecnie gaz do europejskiej części Turcji płynie z Rosji przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego, jednak z końcem bieżącego roku wygasa ukraińsko-rosyjska umowa o tranzycie tą drogą. Na razie nie wiadomo, czy umowa będzie przedłużona.

Rosja realizuje obecnie dwa projekty gazociągów, które mogą posłużyć do przesyłania gazu z ominięciem Ukrainy: Nord Stream 2, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, oraz Turecki Potok (Turkish Stream), który prowadzi przez Morze Czarne.

Naftohaz zapowiada, że jeśli po powstaniu gazociągu Nord Stream 2 Rosjanie przestaną transportować gaz przez Ukrainę, będzie domagał się od Gazpromu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie 12 mld euro odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ kar/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 8 and00

Nie bardzo rozumiem jak się można domagać odszkodowanie za nie przedłużenie umowy
A jak Ukraina straci 2mld $ rocznie wpływów do budżetu z tranzytu gazu, to przynajmniej do nas przyjedzie więcej taniej siły roboczej

! Odpowiedz
39 27 znawca_inwestor

Ukraina to takie sztuczne państwo nie wiadomo po co stworzone.

! Odpowiedz
47 24 ajwaj

UKRy chca 12 mld. $ ? Lepiej zabrzmi 120 albo 1200 mld. :)

"" „Akcje pozostają własnością Gazpromu Transgaz Krasnodar. W tej chwili przygotowujemy się do pierwszych dostaw gazu za pośrednictwem systemu przesyłowego Turkish Stream, planowanych na koniec 2019 r.” - zauważył South Stream Transport. "" RIA

PS
W nagrode ukr. Naftohaz dostanie wiecej tranzytu tj. 2 taczki + 4 wiadra hazuPokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 18 ajwaj

Znaczy Ukry. spowodowaly panike na akcjach GAZPROM ?
Jasne
Teraz
6,940 EUR +0,16 +2,35%

25.10.2019, 20:35:21

! Odpowiedz
8 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 15 zan odpowiada (usunięty)

"ruskie płazy", "onuco", plus pospolite wulgaryzmy z usta człowieka który zarzuca komuś "rasizm". Dobry odlot :) . Dodam jeszcze, że Rosjanie nie znają języka polskiego, a Ukraińcy - owszem, i to oni trollują w komentarzach wyzywając od ruskich trolli każdego Polaka który obrazi ich kraik.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil