REKLAMA

Holenderski sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

2019-10-25 18:38
publikacja
2019-10-25 18:38

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.

fot. Reuters / / FORUM

„23 października 2019 roku Sąd Okręgowy w Amsterdamie pozytywnie rozpatrzył pozew Naftohazu Ukrainy o zajęciu z dniem 23 października 2019 roku 100 procent akcji spółki córki Gazpromu - South Stream Transport B.V.” - ogłosił Naftohaz w komunikacie.

Koncern wyjaśnił, że zwrócił się do holenderskiego sądu w ramach działań na rzecz odzyskania środków, które przyznał stronie ukraińskiej w 2018 r. Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie.

Sąd ten nakazał Gazpromowi wypłacić Naftohazowi odszkodowanie za to, że rosyjski monopolista nie dostarczał Ukraińcom wystarczającej ilości gazu do tranzytu na Zachód. Zadłużenie Gazpromu wobec Naftohazu wynosi 2,6 mld USD bez odsetek.

„Gazprom odmawia uregulowania tego zadłużenia i podjął kroki, dzięki którym chce uniknąć realizacji decyzji sądu arbitrażowego, m.in. przez przekazanie akcji South Stream Transport B.V. innym podmiotom gospodarczym” - oświadczył Naftohaz.

Obecnie gaz do europejskiej części Turcji płynie z Rosji przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego, jednak z końcem bieżącego roku wygasa ukraińsko-rosyjska umowa o tranzycie tą drogą. Na razie nie wiadomo, czy umowa będzie przedłużona.

Rosja realizuje obecnie dwa projekty gazociągów, które mogą posłużyć do przesyłania gazu z ominięciem Ukrainy: Nord Stream 2, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, oraz Turecki Potok (Turkish Stream), który prowadzi przez Morze Czarne.

Naftohaz zapowiada, że jeśli po powstaniu gazociągu Nord Stream 2 Rosjanie przestaną transportować gaz przez Ukrainę, będzie domagał się od Gazpromu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie 12 mld euro odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Wojna gazowa

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
Nie bardzo rozumiem jak się można domagać odszkodowanie za nie przedłużenie umowy
A jak Ukraina straci 2mld $ rocznie wpływów do budżetu z tranzytu gazu, to przynajmniej do nas przyjedzie więcej taniej siły roboczej
znawca_inwestor
Ukraina to takie sztuczne państwo nie wiadomo po co stworzone.
ajwaj
UKRy chca 12 mld. $ ? Lepiej zabrzmi 120 albo 1200 mld. :)

"" „Akcje pozostają własnością Gazpromu Transgaz Krasnodar. W tej chwili przygotowujemy się do pierwszych dostaw gazu za pośrednictwem systemu przesyłowego Turkish Stream, planowanych na koniec 2019 r.” - zauważył South Stream Transport. ""
UKRy chca 12 mld. $ ? Lepiej zabrzmi 120 albo 1200 mld. :)

"" „Akcje pozostają własnością Gazpromu Transgaz Krasnodar. W tej chwili przygotowujemy się do pierwszych dostaw gazu za pośrednictwem systemu przesyłowego Turkish Stream, planowanych na koniec 2019 r.” - zauważył South Stream Transport. "" RIA

PS
W nagrode ukr. Naftohaz dostanie wiecej tranzytu tj. 2 taczki + 4 wiadra hazuajwaj
Znaczy Ukry. spowodowaly panike na akcjach GAZPROM ?
Jasne
Teraz
6,940 EUR +0,16 +2,35%

25.10.2019, 20:35:21
zan odpowiada (usunięty)
"ruskie płazy", "onuco", plus pospolite wulgaryzmy z usta człowieka który zarzuca komuś "rasizm". Dobry odlot :) . Dodam jeszcze, że Rosjanie nie znają języka polskiego, a Ukraińcy - owszem, i to oni trollują w komentarzach wyzywając od ruskich trolli każdego Polaka który obrazi ich kraik.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki