REKLAMA

Holandia wyda 200 tys. euro na zmianę nazwy kraju

2020-01-02 15:23
publikacja
2020-01-02 15:23

Rząd w Hadze ustanowił nową nazwę swojego kraju. Od 2020 roku Holandia to już Niderlandy. Zmiana nazwy będzie kosztować budżet państwa 200 tys. euro.

Projekt zmiany nazwy kraju został przygotowany przez rząd w Hadze w pierwszych miesiącach ub. roku i zatwierdzony w październiku 2019 roku. Od 1 stycznia nazwa "Holandia" przestała oficjalnie istnieć. Nowa nazwa kraju to Niderlandy.

W związku z tą zmianą kasa budżetu państwa uszczupli się o 200 tys. euro. Tyle bowiem będzie kosztowała instytucje państwowe, ministerstwa, urzędy, rady lokalne i uniwersytety zmiana m.in. stron internetowych i starego logo promującego niderlandzkie państwo na arenie międzynarodowej. Na nowe logo składają się litery "NL" tworzące kształt tulipana.

Jak tłumaczą władze Niderlandów nowa nazwa ma przede wszystkim zmienić postrzeganie kraju i przestać kojarzyć się z prostytucją i narkotykami. Turyści odwiedzający bowiem niderlandzkie państwo kojarzą kraj nie tylko jako raj dla rowerzystów, ale też jako mekkę dla wszystkich spragnionych używek. Dotychczasowa nazwa "Holandia" była też często kojarzona z dzielnicą czerwonych latarni w Amsterdamie.

Rząd w Hadze chce, aby nazwa kraju kojarzyła się z wiatrakami, które od wieków wykorzystywane są w kraju do mielenia ziaren zboża i oszuszania podmokłych terenów, a także z bujnie kwitnącymi tulipanami, oraz z rowerami, które są bardzo popularnym środkiem lokomocji w Amsterdamie.

Nazwa "Holandia" odnosiła się głównie do krainy, w której znajduje się stolica kraju Amsterdam, oraz Rotterdam i została zatwierdzona ponad 200 lat temu, a region ten już od średniowiecza był najbardziej rozwinięty.

Rzeczniczka MSZ Niderlandów, powiedziała, że kraj potrzebuje bardziej ujednoliconej nazwy, takiej która będzie lepiej przyczyniać się do rozwoju krajowego eksportu, turystyki, a także odpowiedniej dla kraju "kultury, norm i wartości". Już jako Niderlandy kraj wystąpi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Eurowizji w maju 2020 roku. (PAP)

aobb/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
1as
To są od dawna Niderlandy (ang. The Nederlands), nie wiem skąd w ogóle u nas takie tłumaczenie.
tubak
Normalny kraj. My np. nigdy nie zmienimy tekstu hymnu choć nie odpowiada dzisiejszym czasom. Słowa hymnu polskiego są agresywne i po prostu głupie .No zaraz wylejecie na mnie pomyje narodowcy kochani
glos_rozsadku
masz niedobór testosteronu?
tubak odpowiada glos_rozsadku
nienawidzisz?
andre_van_danswijk
Zmiana międzynarodowej nazwy kraju - koszt 200k euro, tyle co zatrudnienie 4 osób na jeden rok na holenderskim rynku.

Rejs żaglówką promujący Polskę, organizowany przez Polską Fundację Narodową - 5mln zł, tyle co zatrudnienie 60 osób na jeden rok.
glos_rozsadku
to tak jakby oczekiwać, że jak prostytutki nazwiemy damami do towarzystwa to zwiększy to do nich szacunek
antek10
Holland - nazwa podobna do Poland. A to mało prestiżowe. :-)
silvio_gesell
Mało który kraj, państwo i naród, miało tak skomplikowaną historię jak Polska i przetrwało, więc weź się waćpanie zastanów.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki