REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Holandia: w sondażach prowadzi Partia na rzecz Wolności Wildersa

2016-11-28 17:29
publikacja
2016-11-28 17:29

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w Holandii w tym tygodniu, wygrałaby je antyimigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - wynika z najnowszego sondażu ośrodka badawczego Maurice de Hond.

fot. vladacanon / / YAY Foto

Zgodnie z opublikowanymi w poniedziałek rezultatami, PVV zdobyłaby 33 miejsca w 150-osobowej izbie niższej parlamentu. Obecnie ma 12 posłów. Na drugim miejscu znalazłaby się centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, która zdobyłaby 25 miejsc (wobec 41 obecnie).

Zdaniem ośrodka badawczego, dobry wynik PVV to zarówno rezultat trwającego od trzech tygodni procesu Wildersa, oskarżonego o podżeganie do nienawiści, jak i amerykańskich wyborów prezydenckich, w których wygrał kandydat Republikanów Donald Trump.

"Proces Wildersa wzmocnił pozytywne tendencje wyborcze PVV, notowane od czasu wyboru Donalda Trumpa" - głosi komentarz.

Proces dotyczy wypowiedzi wygłoszonych w Hadze po wyborach lokalnych w 2014 roku. Wilders pytał wówczas zwolenników, czy "chcą mniej, czy więcej Marokańczyków w mieście i całej Holandii". Gdy zebrani zaczęli skandować: "mniej", Wilders zapewnił: "zajmiemy się tym". Wystąpienie było transmitowane na cały kraj i wywołało liczne protesty. Wilders zaprzecza wszelkim zarzutom.

Wybory parlamentarne w Holandii odbędą się w marcu 2017 roku. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~to_nie_jest_Polska
oj nie lubi Wilders POLAKÓW nie lubi i to bardzo ! Obywatele mają dość przybyszów ze wschodu i innych ! Holenderska prawica nie lubi religii oj nie lubi - chronią swoje lezbijki przed Muzułmanami
~joe
Holandia powstaje z kolan Niemiecko-unijnej dyktatury . !!! Polacy są z wami !
~KOT
Bendziem protestować,wyrzucać przez okna,walić dechami.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki