Holandia: rząd chce więcej czasu na rozwiązanie sprawy umowy UE-Ukraina

Holenderski rząd ogłosił w poniedziałek, że potrzebuje jeszcze sześciu tygodni, aby znaleźć prawnie wiążący kompromis, dzięki któremu kraj nie musiałby wycofywać poparcia dla umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Holandia: rząd chce więcej czasu na rozwiązanie sprawy umowy UE-Ukraina
Holandia: rząd chce więcej czasu na rozwiązanie sprawy umowy UE-Ukraina (fot. Charles03 / YAY Foto)

W kwietniowym referendum prawie dwie trzecie Holendrów wypowiedziało się przeciw ratyfikowaniu umowy, która zakłada silniejsze stosunki polityczne i handlowe z Ukrainą. Holandia to jedyny kraj UE, który nie ratyfikował porozumienia.

Holenderski premier Mark Rutte, który nie chce odrzucenia umowy, zapowiadał, że do 1 listopada poinformuje parlament o rządowym planie dotyczącym dalszych działań w sprawie porozumienia. Nie wykluczał, że rząd złoży projekt ustawy wycofującej poparcie dla umowy między Unią a Kijowem.

W poniedziałek szef MSZ Bert Koenders napisał w liście do parlamentu, że rząd potrzebuje więcej czasu, aby wynegocjować "prawnie wiążące" porozumienie, które byłoby do zaakceptowania dla innych 27 krajów UE i które honorowałoby wynik referendum.

Koenders oznajmił, że rząd będzie próbował zawrzeć kompromis z partiami opozycyjnymi, innymi rządami UE i Ukrainą do 15 grudnia.

"Ten proces zajmuje dużo czasu, o wiele więcej niż chciałoby wielu Holendrów" - napisał. Argumentował, że odrzucenie umowy przez Holandię miałoby poważne negatywne konsekwencje geopolityczne w okresie wzmożonego napięcia z Rosją.

"Biorąc pod uwagę nasze interesy narodowe, rząd postanowił kontynuować międzynarodowe negocjacje w okresie przed kolejnym spotkaniem Rady Europejskiej, które odbędzie się 15-16 grudnia, w celu znalezienia prawnie wiążącego rozwiązania" - napisał Koenders.

Dodał, że Holandii zależy na takim porozumieniu, które podpisaliby wszyscy przywódcy krajów UE.

W dokumencie tym podkreślono by, że umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina nie gwarantuje krajowi członkostwa w Unii i nie pociąga za sobą gwarancji bezpieczeństwa ze strony UE. Ponadto przypomniano by, że nie zapewnia ona ukraińskim pracownikom automatycznego dostępu do unijnego rynku pracy ani nie zmusza członków UE do udzielania Ukrainie wsparcia finansowego.

Komisja Europejska odmówiła spekulacji na temat tego, co by się stało, gdyby Holendrzy nie ratyfikowali umowy. Częściowo weszła ona w życie, ale wymaga ratyfikacji wszystkich krajów.

Szef KE Jean-Claude Juncker "jest gotów współpracować z premierem Holandii Rutte, aby przed grudniowym szczytem UE znaleźć rozwiązanie. Jednak musimy poczekać na ten rezultat i dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej na ten temat" - oświadczył rzecznik Komisji. (PAP)

jhp/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~niepelnosprawny_org

troche sie pospieszczecie z umową, do unii może nigdy, a moze kiedyś, ale umowa stowarzyszeniowa powinna być.....

! Odpowiedz
0 0 ~Geo

Śmiać mi się chce jak ruskie trole z chęcią przypominają o UPA jednocześnie milcząc o Katyniu. Fakt faktem hegemonia USA robi się odrobinę siermiężna i przydałaby się sensowna przeciwwaga UE-Rosja ale Putin prowadzi politykę po prostu głupią a do tego niemoralną. Smutnym fakt, że Chiny i Araby nie są alternatywą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~okta91

Belgii jak nie pasolwalo porozumienie z kanada to nie ratyfikowali (az do korzystnych dla siebie zapisow) a teraz to samo robi holandia "...nie zapewnia ona ukraińskim pracownikom automatycznego dostępu do unijnego rynku pracy ani nie zmusza członków UE do udzielania Ukrainie wsparcia finansowego...". Brak normalnych "zasad" w unii sprawii ze unia upadnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 ~StanRS

Upadlina już pewnie niedługo się rozpadnie na mniejsze państewka. Dobrze Holendrzy robią że nie podpisują.

! Odpowiedz
2 12 ~Jan

Wątpię czy Holendrzy wiedza co robią. Jednak to pocieszające że jest jeszcze kraj w którym ludzie się zastanawiają. Czego i nam życzę.

! Odpowiedz
9 12 ~obserwator

Holendrzy bardzo dobrze robią sprzeciwiają się Ukraincom, oni nie zasługują aby wejść na całego do Unii,nigdy!

! Odpowiedz
9 10 ~mik

Holandia to jedyny kraj ktory nie chce umowy z banderowska Ukraina? A to ciekawe i jednoczesnie bardzo watpliwe. Wystarczy spytac wiekszosci obywateli w kazdym kraju a powiedza dokladnie to samo co Holendrzy. Niestety EU i wiele marionetkowych rzadow europejskich pod dyktando swojego mocodawcy zza oceanu nie pyta juz ludzi o nic i nikogo.

! Odpowiedz
11 13 ~Jurand

Zapijaczony Juncker z Tuskiem(104 000 zł miesięcznie) podpiszą wszystko by poprawność polityczna Unii nie ucierpi.Mają wszystkich w du..pie.Dadzą wizy banderowcom i Polak będzie szukał roboty albo będzie tyrał za 1500 zł.Resztkę młodych wyjedzie z kraju i zostanę stare dziady ,zresztą tak się to już dzieje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil