REKLAMA

Hiszpański rząd chce rozmawiać z Katalonią, ale nie o referendum

2016-12-01 13:31
publikacja
2016-12-01 13:31

Hiszpański rząd jest gotów do rozmów z przedstawicielami katalońskiej administracji - poinformowała wicepremier Soraya Saenz de Santamaria. Podkreśliła jednak, że rozmowy mogą dotyczyć wszystkich proponowanych przez Barcelonę tematów, oprócz planowanego w regionie kolejnego referendum niepodległościowego.

fot. Matthias Oesterle / / FORUM

W kwietniu lider regionalnego rządu Katalonii Carles Puigdemont przedstawił premierowi Mariano Rajoyowi listę 46 żądań. Większość z nich dotyczy sposobu finansowania regionu, nowych inwestycji i poprawy infrastruktury. Jak poinformowała wicepremier, z listy został skreślony tylko jeden punkt - dotyczący dążeń niepodległościowych. W sprawie pozostałych centralny rząd jest gotów rozpocząć negocjacje.

Katalońska administracja chce jednak rozmawiać na wszystkie tematy. Również na temat zapowiedzianego we wrześniu referendum. "Pod koniec lipca przyszłego roku parlament przyjmie ustawy pozwalające Katalonii na niezależne funkcjonowanie. Następnie zwołamy wszystkich do urn, by potem ogłosić niepodległość" - obwieszczał wtedy Carles Puigdemont.

Zgodnie z prawem żaden region nie może jednostronnie zdecydować o odłączeniu się od Hiszpanii. Gwarantem niepodzielności kraju jest konstytucja. Dlatego katalońscy nacjonaliści zasiadający w centralnym parlamencie żądają reformy ustawy zasadniczej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka/Barcelona/mg/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki