Hiszpański rząd chce rozmawiać z Katalonią, ale nie o referendum

Hiszpański rząd jest gotów do rozmów z przedstawicielami katalońskiej administracji - poinformowała wicepremier Soraya Saenz de Santamaria. Podkreśliła jednak, że rozmowy mogą dotyczyć wszystkich proponowanych przez Barcelonę tematów, oprócz planowanego w regionie kolejnego referendum niepodległościowego.

Hiszpański rząd chce rozmawiać z Katalonią, ale nie o referendum
Hiszpański rząd chce rozmawiać z Katalonią, ale nie o referendum (fot. Matthias Oesterle / FORUM)

W kwietniu lider regionalnego rządu Katalonii Carles Puigdemont przedstawił premierowi Mariano Rajoyowi listę 46 żądań. Większość z nich dotyczy sposobu finansowania regionu, nowych inwestycji i poprawy infrastruktury. Jak poinformowała wicepremier, z listy został skreślony tylko jeden punkt - dotyczący dążeń niepodległościowych. W sprawie pozostałych centralny rząd jest gotów rozpocząć negocjacje.

Katalońska administracja chce jednak rozmawiać na wszystkie tematy. Również na temat zapowiedzianego we wrześniu referendum. "Pod koniec lipca przyszłego roku parlament przyjmie ustawy pozwalające Katalonii na niezależne funkcjonowanie. Następnie zwołamy wszystkich do urn, by potem ogłosić niepodległość" - obwieszczał wtedy Carles Puigdemont.

Zgodnie z prawem żaden region nie może jednostronnie zdecydować o odłączeniu się od Hiszpanii. Gwarantem niepodzielności kraju jest konstytucja. Dlatego katalońscy nacjonaliści zasiadający w centralnym parlamencie żądają reformy ustawy zasadniczej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka/Barcelona/mg/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil