REKLAMA

Hiszpanów nie stać na spadki

2015-10-07 14:29
publikacja
2015-10-07 14:29

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Notarialną, w porównaniu do 2008 roku, kiedy zaczął się kryzys, spadkobiercy dwa razy częściej rezygnują z dziedziczenia. Zwykle nie stać ich na opłacenie wysokiego podatku. W 2014 roku spadku nie przyjęło 35 tysięcy osób.

/ fot. clearviewstock / YAY Foto

Podatek spadkowy jest różny w każdym regionie. Najwięcej, bo prawie połowę od odziedziczonej wartości, muszą płacić mieszkańcy Asturii. W Galicji podatek wynosi 13 procent, a w Madrycie w ogóle go nie ma.

Zdarza się też, że dziedziczone nieruchomości są obciążone kredytami i ich przejęcie jest nieopłacalne. Notariusze informują, że odkąd rozpoczął się kryzys, takie sytuacje zdarzają się o wiele częściej, niż wcześniej. Z opublikowanego przez nich raportu wynika, że kryzys zmienia też w Hiszpanii obyczaje. Częściej niż wcześniej sporządzane są testamenty, a młode pary zawierając małżeństwo decydują się na tzw. intercyzę, czyli rozdzielność majątkową. Robią to między inny i dlatego, że kiedy jedno z nich popadnie w problemy finansowe, bank nie może zająć majątku drugiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka-Barcelona/ab/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~abc
bzdura 1/3 społeczeństwa Hiszpanii to klasa średnia i wyższa z majątkami od 100 000 EUR wzwyż

dla porównania w Polsce to około 150 tyś osób, jakieś 0,3% społeczeństwa

więc pisać tak ogólnie HISZPANÓW STAĆ będzie jeszcze dłuugo (choć do czasu)
~Adam
Majatek 100.000 euro to ma kazdy majacy wieksze mieszkanie bez kredytu w Warszawie, Krakowie, Gdansku , Poznaniu czy Wrocławiu i co drugi mający dom nie starszy niz 30 lat i bez kredytu. W sumie około 10 mln Polakow.
~jj
I pomyśleć, że młode Kulczyki grosza nie zapłacili za tatowy spadek.To ci dopiero u nas sprawiedliwy fiskus :))
~spostrzegawczy
Z tego wynika , że nie opłaca się pracować bo i po co jak państwo ograbi i ciebie i twoją rodzinę. Lepiej pohulac na socjalu.

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki