Hiszpania wprowadzi dochód podstawowy

Hiszpański rząd chce jak najszybciej wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. To kolejny radykalny środek, po który sięgną władze w Madrycie.

(fot. Xinhua / ZUMA Press)

W wywiadzie dla stacji telewizyjnej La Sexta hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino zapowiedziała, że wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego – czyli środków przyznawanych każdemu obywatelowi – jest w planach rządu. Nad projektem pracuje obecnie resort przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji

- Praca jest skomplikowana i trwa na wielu frontach, ale pracujemy, aby osiągnąć cel najszybciej, jak to możliwe. Rząd podejmie wiele działań, aby nikogo nie zostawić samemu, począwszy od pracowników – powiedziała.

W zamyśle hiszpańskiego rządu dochód podstawowy ma zostać przetestowany najpierw w ramach programu pilotażowego, a następnie zostać rozszerzony na cały kraj. Co istotne, hiszpańska minister gospodarki zapowiedziała, że program ten może zostać utrzymany na stałe.

- Zrobimy to tak szybko, jak się da. Chcemy, aby było to narzędzie nie tylko na tę wyjątkową sytuację, ale na zawsze – dodała.

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie kolejnym zdecydowanym posunięciem władz w Madrycie. Pod koniec marca lewicowy rząd Pedra Sancheza wprowadził zakaz zwalniania pracowników z powodów epidemii.

Według danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych (SS) w marcu pracę straciło w Hiszpanii ponad 833 tys. osób, z czego ponad połowa z nich zatrudniona była na umowach czasowych.

Do tej pory w Hiszpanii potwierdzono 131 tys. zakażeń koronawirusem – o blisko 3 tysiące więcej niż we Włoszech oraz drugi wynik na świecie po USA (337 tys.).

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 18 andregru

A w Polsce nasz Matouszek nie potrafi zrozumieć różnicy między przychodem i dochodem firm .

! Odpowiedz
9 24 xiven

dochód gwarantowany ma redystrybuować kapitał pochodzący z pracy maszyn a nie zastępować pieniądze których ludziom zabrakło bo zamknięto gospodarkę w której nie ma teraz produktów które można by za ten dochód gwarantowany kupić

! Odpowiedz
72 74 mith21

A w polskiej wersji dobrobytu państwa na nic nie stać. Brawo PiS, zrujnowaliście ten naród.

! Odpowiedz
9 41 siunek

Przekupstwo antyrewolucyjne na koszt emitentów euroobligacji.

! Odpowiedz
20 82 tristans

tak się rodzi koronokomuna. Poprzedniczka też wyrosła na zgliszczach katastrofy, tylko że z powodu wojny.

! Odpowiedz
20 63 marianpazdzioch

Super. Ktoś w końcu zrobi ten niby eksperyment, który już zresztą miał miejsce w ZSRR, i myślę zamknie to twarze zwolennikom na długie lata. Będą ewentualnie musieli wymyślić inną nazwę, ale i tak będzie już im trudniej.

! Odpowiedz
23 59 hfjdj

Hiszpania lubi takie eksperymenty. Kraj który jest w top1 jeżeli chodzi o ilość bankructw.

! Odpowiedz
7 22 wwojtekw

Juz był taki eksperyment, w Finlandii, o ile dobrze pamiętam. Wycofali się z tego. Było też referendum w Szwajcarii w tej sprawie i obywatele odrzucili ten projekt. Nie zmienia to kwestii, że takie pomysły były są i będą się pojawiać. Zgadzam się natomiast, że warto pamiętać do czego to prowadzi (Hiszpanie jak widać już zapomnieli)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 6 hfjdj odpowiada wwojtekw

Obecną sytuację można przedstawić jako analogię do dziurawego statku. Można by ze statku uciec szalupą do najbliższej wyspy ale nie dla wszystkich starczy szalupy. Dzielny kapitan lewak ordynuje zatem aby szalupy przerobić na wiadra i tymi wiadrami wylewać wodę aż do przybycia pomocy bądź dopłynięcia do wyspy. Wtedy przeżyją wszyscy ale okupione to będzie brakiem uzębienia bo na morzu jada się tylko mięsko, stratą czasu, a jak przybędzie pomoc to być może będzie trzeba dać dupy a jak przypłyną piraci to napewno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 136 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil