REKLAMA
Tour de spółki

Hiszpania: tysiące prywatnych przychodni zbankrutowało

2020-07-06 13:08
publikacja
2020-07-06 13:08
fot. Dragana Gordic / Shutterstock

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii zamkniętych zostało 2400 przychodni służby zdrowia, głównie prywatnych, z których niemal wszystkie zbankrutowały lub ogłoszą wkrótce niewypłacalność - wynika z danych Hiszpańskiej Unii Prywatnej Służby Zdrowia (ASPE).

W przesłanym mediom oświadczeniu, na które powołuje się w poniedziałek branżowy portal Redaccion Medica, władze ASPE przypomniały, że wraz z ogłoszeniem w połowie marca stanu zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa ograniczona została praca ośrodków zdrowia w całej Hiszpanii.

Kierownictwo organizacji służby zdrowia wskazało, że wskutek restrykcji najbardziej ucierpiały prywatne placówki medyczne, które w okresie epidemii „pozostały bez pacjentów, ale z personelem”.

Władze ASPE przypomniały, że pomimo deklaracji rządu o pomocy prywatnej służbie zdrowia dotychczas władze państwowe nie wsparły tego sektora finansowo ani nie przystały na postulaty tej branży, m.in. na obniżkę podatków. „Zgłaszane rządowi od ponad trzech miesięcy prośby o wsparcie dotychczas nie spotkały się z odzewem” - napisało kierownictwo ASPE.

Tymczasem w sobotę władze Izby Lekarskiej Hiszpanii (CGCOM) ogłosiły, że publiczna służba zdrowia w tym kraju potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed spodziewanym na przełomie lata i jesieni nadejściem drugiej fali epidemii koronawirusa.

W wydanym oświadczeniu Izba wskazała na konieczność zastąpienia części personelu, który w ostatnich tygodniach udał się lub niebawem wyjedzie na urlopy wypoczynkowe. Dodatkowo część załogi szpitali pozostaje na zwolnieniach lekarskich lub przymusowej kwarantannie po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

W sobotę i niedzielę w Valladolid, Madrycie, Barcelonie, Walencji i Maladze kilka tysięcy pracowników hiszpańskiej służby zdrowia domagało się podczas ulicznych protestów zwiększenia wydatków rządu na służbę zdrowia oraz poprawy bezpieczeństwa pracy personelu medycznego.

Według służb medycznych Hiszpanii w całym kraju na Covid-19 zmarło dotąd 28 385 osób, a 250 545 zostało zainfekowanych. Ponad 52 tys. zakażonych to pracownicy szpitali.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tryby
Ciekawe jest to porozumienie rządów w niszczeniu gospodarek. Czyżby wiedzieli coś, że wkrótce żadna gospodarka nie będzie do niczego potrzebna? Atak korporacji? Koniec rządów narodowych?
traderfr
Ciekawe jak to wygląda w Polsce..? Zwłaszcza specjalistyczne przychodnie dentystyczne bądź inne z drogim sprzętem.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki