REKLAMA

Hiszpania: kolejna seria pożarów na wschodzie kraju

2016-09-06 14:04
publikacja
2016-09-06 14:04

Hiszpania wciąż zmaga się z pożarami. We wtorek żywioł szalał na Balearach oraz w okolicach znanego kurortu Benidorm na południowym wschodzie kraju. W znacznej części Hiszpanii panują bardzo wysokie temperatury sięgające 40 st. Celsjusza.

Hiszpania: kolejna seria pożarów na wschodzie kraju / fot. EFE/Morell / FORUM

Najnowszy pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w miejscowości Arenal d'en Castell na wyspie Minorka, leżącej najbardziej na północ w archipelagu Balearów. Według tamtejszych służb bezpieczeństwa nad ranem pożar został opanowany, choć ogień wciąż się tli.

W wyniku zdarzenia w nocy ewakuowano ok. 600 osób. Tymczasowo zamknięto również jeden z hoteli w Arenal d'en Castell, w którym wczasy spędzali głównie turyści z Wielkiej Brytanii.

We wtorek rano płonęły również tereny miasteczka Bolulla, leżącego ok. 20 km od znanego kurortu Benidorm na słynnym wybrzeżu Costa Blanca, w prowincji Alicante w regionie autonomicznym Walencja.

Cytowany przez AFP koordynator działań służb bezpieczeństwa w regionie Walencja Jose Maria Angel Batalla mówił w radiu Cope, że w Bolulli doszło do kilku pożarów i być może zostały one wywołane celowo; świadczyć o tym mają m.in. znalezione kanistry po benzynie. Pierwsze pożary wybuchły w niedzielę po południu, kolejne - w poniedziałek.

Według Angela Batalli przyczyną pożarów może być również nieodpowiedzialne postępowanie ludzi. "Hiszpania doświadcza obecnie zmiany klimatycznej i trzeba przyzwyczaić się do faktu, że konsekwencje pożarów mogą być katastrofalne" - ostrzegł, wzywając mieszkańców, by wykazywali się większą odpowiedzialnością.

Podczas weekendu pożary trwały w wielu miejscach regionu Walencja, m.in. w Benitachell i Javei, w okolicach Benidormu. Ogień pochłonął ponad 800 hektarów lasu. Spalone zostały domy oraz samochody; ewakuowano prawie 1,4 tys. osób.

Z kolei na początku sierpnia w Galicji na północnym zachodzie kraju doszło do 15 pożarów lasów. Jak wówczas podawano, w ciągu pięciu dni spłonęło łącznie ok. 5,7 tys. hektarów ziemi. (PAP)

ulb/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki