Hiszpania: kolejna seria pożarów na wschodzie kraju

2016-09-06 14:04
publikacja
2016-09-06 14:04

Hiszpania wciąż zmaga się z pożarami. We wtorek żywioł szalał na Balearach oraz w okolicach znanego kurortu Benidorm na południowym wschodzie kraju. W znacznej części Hiszpanii panują bardzo wysokie temperatury sięgające 40 st. Celsjusza.

Hiszpania: kolejna seria pożarów na wschodzie kraju / fot. EFE/Morell / FORUM

Najnowszy pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w miejscowości Arenal d'en Castell na wyspie Minorka, leżącej najbardziej na północ w archipelagu Balearów. Według tamtejszych służb bezpieczeństwa nad ranem pożar został opanowany, choć ogień wciąż się tli.

W wyniku zdarzenia w nocy ewakuowano ok. 600 osób. Tymczasowo zamknięto również jeden z hoteli w Arenal d'en Castell, w którym wczasy spędzali głównie turyści z Wielkiej Brytanii.

We wtorek rano płonęły również tereny miasteczka Bolulla, leżącego ok. 20 km od znanego kurortu Benidorm na słynnym wybrzeżu Costa Blanca, w prowincji Alicante w regionie autonomicznym Walencja.

Cytowany przez AFP koordynator działań służb bezpieczeństwa w regionie Walencja Jose Maria Angel Batalla mówił w radiu Cope, że w Bolulli doszło do kilku pożarów i być może zostały one wywołane celowo; świadczyć o tym mają m.in. znalezione kanistry po benzynie. Pierwsze pożary wybuchły w niedzielę po południu, kolejne - w poniedziałek.

Według Angela Batalli przyczyną pożarów może być również nieodpowiedzialne postępowanie ludzi. "Hiszpania doświadcza obecnie zmiany klimatycznej i trzeba przyzwyczaić się do faktu, że konsekwencje pożarów mogą być katastrofalne" - ostrzegł, wzywając mieszkańców, by wykazywali się większą odpowiedzialnością.

Podczas weekendu pożary trwały w wielu miejscach regionu Walencja, m.in. w Benitachell i Javei, w okolicach Benidormu. Ogień pochłonął ponad 800 hektarów lasu. Spalone zostały domy oraz samochody; ewakuowano prawie 1,4 tys. osób.

Z kolei na początku sierpnia w Galicji na północnym zachodzie kraju doszło do 15 pożarów lasów. Jak wówczas podawano, w ciągu pięciu dni spłonęło łącznie ok. 5,7 tys. hektarów ziemi. (PAP)

ulb/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki