REKLAMA

Trzęsienie ziemi w rządzie w Hiszpanii. Pegasus szpiegował premiera

2022-05-02 13:22
publikacja
2022-05-02 13:22
Trzęsienie ziemi w rządzie w Hiszpanii. Pegasus szpiegował premiera
Trzęsienie ziemi w rządzie w Hiszpanii. Pegasus szpiegował premiera
fot. Leonid Andronov / / Shutterstock

Telefony komórkowe premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles były zainfekowane szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus - poinformował w poniedziałek w Madrycie przedstawiciel rządu Felix Bolanos.

Bolanos, który jest ministrem ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i pamięci demokratycznej, przekazał na konferencji prasowej, że zgodnie z ekspertyzą hiszpańskiego Państwowego Ośrodka Kryptologii (CNC) Sanchez i Robles padli ofiarą “nielegalnych i zewnętrznych” działań szpiegowskich prowadzonych za pośrednictwem Pegasusa.

Bolanos ujawnił, że telefon premiera stał się celem ataku w maju 2021 r., zaś miesiąc później podobne zdarzenie miało miejsce w przypadku szefowej resortu obrony.

Minister wyjaśnił, że w wyniku ataków na telefony Sancheza i Robles sprawcy uzyskali znaczną ilość danych. Dodał, że raporty dotyczące tych zdarzeń zostały już przekazane wymiarowi sprawiedliwości jako materiał dowodowy.

Wcześniej działacze separatystyczni z Katalonii oskarżali władze Hiszpanii o masowe szpiegowanie ich telefonów za pośrednictwem Pegasusa. Z informacji barcelońskiego dziennika “La Vanguardia” wynika, że ofiarą podsłuchów w latach 2017-2020 miało paść co najmniej 60 polityków i działaczy na rzecz oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii.(PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
innowierca
wszyscy teraz tweetuja o Pegasusie a niemedialne programy w tym czasie dzialaja sobie w tle he he
alberto2020
Przecież to są metody kremlowskie
zoomek
Pegasusu to Żydzi - takie są FAKTY.
mknowak
Pegasus to zabawka dla dzieci o której wszyscy mówią bo poszedł marketing, są lepsze programy o których nikt nie słyszał a które działają i nikt o nich nie wie i jeszcze przez wiele lat nikt wiedział nie będzie.
pikawka
GCHQ czy NSA szpieguja przeciez caly swiat od dawna i wcale sie z tym nie kryja bo przeciez to wszystko dla dobra ludzkosci. politycy dwojmyslnosci sie bulwersuja przy pegasusie czy prismie, a sami sie na to przeciez zgodzili.
darius19
smierdzaca sprawa. A u nas - zamieciona pod dywan

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki