REKLAMA

Hiszpania: Filip VI otworzył 12. kadencję parlamentu z deputowanymi - antymonarchistami

2016-11-17 17:53
publikacja
2016-11-17 17:53
YAY Foto

Król Hiszpanii Filip VI uroczyście otworzył w Madrycie 12. kadencję parlamentu. Podczas przemówienia, w którym apelował o dialog i porozumienie, część deputowanych wyraziła sprzeciw wobec instytucji Korony. Było to pierwsze przemówienie wygłoszone przez Filipa VI do członków obu izb od dwóch lat, czyli od dnia, w którym zasiadł na tronie.

Kiedy w 2014 roku Filip VI przejmował tron, deputowanych nie raziło, że uroczystość odbyła się w sali plenarnej. Teraz przybyło ugrupowań i po raz pierwszy w historii niektóre partie nie ukrywały niezadowolenia z obecności monarchy. Deputowani skrajnie lewicowego Podemos przyszli w koszulkach z napisem "Nie głosowałem na żadnego króla", a podczas przemówienia członek Zjednoczonej Lewicy trzymał rozwieszoną flagę republikańską,

Zwracając się do zebranych Filip VI uzasadniał istnienie instytucji monarchii. "Służy wszystkim Hiszpanom i wypełniania swoje konstytucyjne funkcje. Jest instytucją neutralną i niezależną stawiającą zawsze ponad wszystko powszechne dobro" - mówił król.

Po zakończeniu przemówienia, w dwuminutowej owacji nie uczestniczyli członkowie partii: Podemos, Zjednoczonej Lewicy oraz katalońskich i baskijskich nacjonalistów. Odmówili też zwyczajowego uściśnięcia królowi dłoni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka/Barcelona/dabr

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki