Hiszpania: Filip VI otworzył 12. kadencję parlamentu z deputowanymi - antymonarchistami

Król Hiszpanii Filip VI uroczyście otworzył w Madrycie 12. kadencję parlamentu. Podczas przemówienia, w którym apelował o dialog i porozumienie, część deputowanych wyraziła sprzeciw wobec instytucji Korony. Było to pierwsze przemówienie wygłoszone przez Filipa VI do członków obu izb od dwóch lat, czyli od dnia, w którym zasiadł na tronie.

Kiedy w 2014 roku Filip VI przejmował tron, deputowanych nie raziło, że uroczystość odbyła się w sali plenarnej. Teraz przybyło ugrupowań i po raz pierwszy w historii niektóre partie nie ukrywały niezadowolenia z obecności monarchy. Deputowani skrajnie lewicowego Podemos przyszli w koszulkach z napisem "Nie głosowałem na żadnego króla", a podczas przemówienia członek Zjednoczonej Lewicy trzymał rozwieszoną flagę republikańską,

Zwracając się do zebranych Filip VI uzasadniał istnienie instytucji monarchii. "Służy wszystkim Hiszpanom i wypełniania swoje konstytucyjne funkcje. Jest instytucją neutralną i niezależną stawiającą zawsze ponad wszystko powszechne dobro" - mówił król.

Po zakończeniu przemówienia, w dwuminutowej owacji nie uczestniczyli członkowie partii: Podemos, Zjednoczonej Lewicy oraz katalońskich i baskijskich nacjonalistów. Odmówili też zwyczajowego uściśnięcia królowi dłoni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka/Barcelona/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil