REKLAMA

"Historyczne" porozumienie G7 w sprawie globalnego podatku od korporacji

2021-06-05 19:02
publikacja
2021-06-05 19:02
"Historyczne" porozumienie G7 w sprawie globalnego podatku od korporacji
"Historyczne" porozumienie G7 w sprawie globalnego podatku od korporacji
fot. Henry Nicholls / / PA Images

Grupa G7, która skupia najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie, osiągnęła w sobotę przełomowe porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych firm i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.

Ministrowie finansów G7, którzy w piątek i sobotę spotkali się w Londynie, zgodzili się na walkę z unikaniem płacenia podatków poprzez zmuszanie firm do płacenia podatków w krajach, w których prowadzą działalność. Uzgodnili również co do zasady globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc., co ma zapobiec wzajemnemu konkurowaniu poprzez obniżanie stawek podatkowych.

"Ministrowie finansów G7 osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie reformy globalnego systemu podatkowego, aby dostosować go do globalnej ery cyfrowej" - powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak, który przewodniczył dwudniowemu spotkaniu - pierwszemu na żywo, a nie w formie zdalnej, od wybuchu pandemii koronawirusa.

Najbogatsze państwa od lat zmagają się z uzgodnieniem sposobu na pozyskanie większych dochodów od dużych korporacji międzynarodowych, które mimo miliardów dolarów sprzedaży płacą znikome podatki, dzięki temu, że mają działalność zarejestrowaną w rajach podatkowych. W tym tygodniu podano, że irlandzka filia Microsoftu w zeszłym roku zapłaciła zerowy podatek CIT od zysku w wysokości 315 mld dolarów, ponieważ dla celów podatkowych jest rezydentem na Bermudach.

Obecnie firmy mogą zakładać lokalne oddziały w krajach, które mają niskie stawki podatku od osób prawnych i deklarować tam zyski. Oznacza to, że płacą tylko lokalną stawkę podatkową, nawet jeśli zyski pochodzą głównie ze sprzedaży dokonanej gdzie indziej. Jest to legalne i powszechnie stosowane, choć zarazem uważane za nieetyczne.

Nowy impuls do trwających od lat rozmów dała administracja prezydenta USA Joe Bidena, która zaproponowała globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc., aby zniechęcić firmy do księgowania zysków gdzie indziej. To mniej niż wynosi CIT we wszystkich państwach G7, ale więcej niż w takich krajach jak Irlandia.

Minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen powiedziała, że "historyczne" porozumienie w sprawie globalnego podatku minimalnego "zakończy wyścig w dół w opodatkowaniu przedsiębiorstw". "Globalny minimalny podatek pomoże również rozwijać się globalnej gospodarce poprzez wyrównanie szans dla przedsiębiorstw i zachęcanie krajów do konkurowania na pozytywnych podstawach" - dodała.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz powiedział, że to "bardzo dobra wiadomość dla sprawiedliwości i solidarności podatkowej i zła dla rajów podatkowych". "Firmy nie będą już w stanie unikać swoich zobowiązań podatkowych poprzez księgowanie swoich zysków w krajach o najniższych podatkach" - mówił.

Ogłoszona umowa pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Kanadą, Włochami i Japonią oraz UE może sprawić, że miliardy dolarów z podatków trafią do rządów, dzięki czemu te będą mogły spłacić długi zaciągnięte podczas kryzysu wywołanego pandemią. Porozumienie nie precyzuje dokładnie, które firmy zostaną objęte przepisami, mowa w nim jest jedynie o "największych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstwach wielonarodowych". Sunak powiedział, że umowa przyniesie ogromne korzyści podatnikom, ale jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, ile pieniędzy przyniesie Wielkiej Brytanii.

Jednak otwartą kwestią pozostaje to, w jaki sposób skłonić także inne państwa do obniżenia podatków. To ma być tematem zaplanowanego na lipiec spotkania krajów G20. "To skomplikowane i to jest pierwszy krok" - przyznał Sunak. Komentując porozumienie zawarte przez kraje G7 minister finansów Irlandii Paschal Donohoe, którą ze względu na 12,5-procentową stawkę CIT ta sprawa bardzo dotyczy, podkreślił, że każda globalna umowa musi również uwzględniać mniejsze narody.

Z kolei francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że będzie walczył o wyższą globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych niż 15 proc., którą określił jako "punkt wyjścia".

Amazon i Google z zadowoleniem przyjęły porozumienie, a Facebook oświadczył, że prawdopodobnie zapłaci większy podatek. "Chcemy, aby międzynarodowy proces reformy podatkowej odniósł sukces i uznajemy, że może to oznaczać, że Facebook zapłaci więcej podatków, i to w różnych miejscach" - oświadczył Nick Clegg, wiceprezes Facebooka do spraw globalnych i były wicepremier Wielkiej Brytanii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
ostry-
Jednym z krajów, który prawie na pewno się do tego nie zapisze, są Chiny. Pekin nie chce dać się wciągnąć w te negocjacje, ponieważ chce zachować kontrolę nad swoją polityką podatkową jako narzędzie zachęcające do większych inwestycji. Chińscy urzędnicy muszą śmiać się nad swoją herbatą, czytając komunikat G-7.
antek10
W chinach jest duze złodziejstwo jeśli chodzi o prawa własności intelektualnej.
the_mind_renewed
I pomyśleć że to wszystko dla naszego dobra. Wspaniały sukces wspaniali ludzie! Żeby tak jeszcze wprowadzili obowiązkowe chipy od skórę wolnym obywatelom demokratycznej Europy.
Doktor Mengele (Anthony Fauci) USA. To przy nich cienias. Tym bardziej że koteria już go rzuciła pod autobus.
qart
W Polsce mali od tegoroku płacą 9% a CDprojekt na IP Box 5%. Czyli ich też obejmie 15%?
bankster-kreator
I cyk 15% droższe usługi dla konsumenta. Biedny obywatel za wszystko zapłaci i jeszcze kocha te "opodatkowanie" tych bogatych. Niech google płaci. Biedny obywatel myśli, że ktoś będzie świadczył mu usługi i jeszcze do tego dopłacał. Przecież przez podatek cukrowy to już w Polsce cola cola zbankrutowała jak I cyk 15% droższe usługi dla konsumenta. Biedny obywatel za wszystko zapłaci i jeszcze kocha te "opodatkowanie" tych bogatych. Niech google płaci. Biedny obywatel myśli, że ktoś będzie świadczył mu usługi i jeszcze do tego dopłacał. Przecież przez podatek cukrowy to już w Polsce cola cola zbankrutowała jak widać. Strasznie sobie nie radzi teraz. Rozdaje coca cole za darmo i jeszcze dopłaca, żebyś ją wziął.
bankster-kreator
Tylko dziwne, skąd te ceny kosmiczne na półce się wzięły za produkty zawierające cukier z dniem wejścia w życie podatku cukrowego, przepraszam "opłaty". Czekam tylko kiedy powiedzą, że mięso jest niezdrowe i trzeba opodatkować masarnie 50% podatkiem dla naszego dobra byśmy jedli więcej kiełki zbóż i misek ryżu.
zbyszek_
Controlled Foreign company przepisy ich nie dotycza , tylko mini firmy Polskie. Te nawet w czechac nie moga sie zarejestrowac....

talmud
cieszyć się trzeba ze syjoniści wykończyli "cywilizacje transatlantycka"......cały ten ponzi scheme upada..... teraz czas na cywilizacje "pasa & szlaku" - właśnie nadchodzi wiek smoka chińskiego ......LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=Vo6seEEH4gM
hfjdj
Innymi słowy teraz jak będziecie kupować produkty korpo to zapłacicie dodatkowy cash do skarbu państwa. Opodatkowywanie korporacji to świetny deal dla rządów. Może się taki rząd chwali jak to odbiera bogatemu i daje biednemu a tymczasem odbiera biednemu dogadując się z bogatym. Biedny głupi lud.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki