REKLAMA

Historia programu NFI i... jego naturalnej smierci

2001-10-12 07:33
publikacja
2001-10-12 07:33

Historia programu NFI i... jego naturalnej smierci

Program Narodowych Funduszy Inwestycyjnych nie miał szczęścia od samego początku. Wymyślił go kto inny, kto inny miał realizować. Później były problemy z przydziałem przedsiębiorstw, które mogą wejść do programu, ich liczba topniała z tygodnia na tydzień. Jeszcze później Waldemar Pawlak, ówczesny premier, długo nie mógł podpisać programu i tym samym skierować go do realizacji, bo a to zapomniał długopisu, a to mówił, ze podpisze po powrocie z Radomia, ale... do Radomia się nie wybiera. I tak się wszystko kręciło. Aż wreszcie program wystartował.
Każdy chętny brał dowód osobisty, dwie dychy i szedł do banku. Tam dostawał pieczątkę w dowodzie, zostawiał pieniądze, brał eleganckie świadectwo udziałowe i czuł się posiadaczem. Niektórzy to bardzo krótko byli tymi posiadaczami, bo zaraz za rogiem stali niepozorni panowie, którzy za każde świadectwo oferowali nawet dwa razy tyle, ile wynosiła opłata manipulacyjna, czyli nawet 40 zł. 100 procent przebicia w ciągu kilku minut - to marzenie każdego giełdowego gracza. Niektórzy niepozorni panowie to aż tak daleko posuwali się w swojej wspaniałomyślności, że amatorom szybkiego zarobku pożyczali 20 zł. na opłatę manipulacyjną a nadwyżkę od razu wypłacali w szklanym opakowaniu.
Później program NFI stał się niczym nie ograniczoną, czynną 24 godziny na dobę, pralnią pieniędzy. Ile brudnych pieniędzy zostało w ten sposób wyprane tego z pewnością nie wie nikt. Ponieważ jednak nie było żadnych ograniczeń - zapewne więc tyle, ile było potrzeba. Następnie program NFI stał się zysk bez ryzyka - chociaż wiadomo, że cos takiego zwyczajnie nie istnieje. No i wielu w tę pułapkę wpadło. Bo ceny PŚU jak dynamicznie rosły, tak równie dynamicznie zaczęły spadać. Zamiana PŚU na akcje poszczególnych funduszy udowodniła zaś, ze dwa dodać dwa nie zawsze i niekoniecznie musi równać się cztery.
Od dłuższego czasu cena PŚU - chociaż już nie istnieją, zostały zdematerializowane, ale indeks NIF to nic innego jak stare świadectwo - ustaliła się w okolicach 50 złotych. Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze złudzenia, że jest to cena rynkowa, to niech przypomni sobie kiedy ostatni raz miał w swoim portfelu inwestycyjnym akcje któregoś z funduszy i niech zapyta znajomych czy którykolwiek z nich ma teraz ich akcje. Stało się więc tak, że wycena rynkowa większości NFI jest znacznie niższa niż połowa ich wartości księgowej, ba w bardzo wielu przypadkach jest niższa niż zasoby gotówki jaką dysponują w kasie. I nikomu to nie przeszkadza. Przeciwnie. Jest do doskonała okazja do zarobienia.
Mechanizm jest bardzo prosty i już wprowadzony do praktyki rynkowej. Liczna grupa funduszy, już od kilku miesięcy, małymi pakietami skupuje swoje papiery na rynku. Dwa z nich (Octava i Hetman) ogłosiły nawet publiczne wezwania do sprzedaż własnych akcji. Oficjalnie "w celu ich dalszej odsprzedaży", z zyskiem, na rynku. Ale jednocześnie wszystkie fundusze starają się wprowadzić do swoich statutów prawo do buy-back, czyli skupowania własnych akcji w celu ich umorzenia. Póki co udało się to tylko Octavie, a i tak decyzja ta została przez Ministerstwo Skarbu Państwa zaskarżona do sądu (trwa apelacja od decyzji korzystnej dla funduszu). Gdy ta przeszkoda zostanie pokonana nic już nie będzie przeszkadzało wyprowadzeniu zysków przez największych udziałowców. W jaki sposób? - prosty. Najpierw wykupienie własnych akcji od drobnych akcjonariuszy, później ich umorzenie, sprzedaż składników majątku i wykup, po dowolnie wysokiej cenie - zasadniczo różnej od tej dla drobnych akcjonariuszy - zależnej tylko od zgromadzonych zasobów gotówkowych, własnych akcji od największych akcjonariuszy. Na koniec... likwidacja funduszu, jako bezwartościowej wydmuszki. I tak oto byliśmy przy narodzinach, będziemy - zapewne - i przy śmierci.

Kazimierz Krupa
Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~"złota akcja"
tak niestety było,wyjątkowo trafny artykuł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki