Historia dziurkacza. Biurowy wynalazek kończy dziś 131 lat

Historia dziurkacza – to temat wtorkowego Google doodle. Wynalazek ten 14 listopada kończy 131 lat. Wyszukiwarka postanowiła uhonorować dziurkacz w dwuminutowym filmiku.

(Google)

Dziurkacz, czyli urządzenie służące do robienia w prosty sposób otworów w kartce papieru, był przedmiotem niezastąpionym w każdym biurze, gdy dominował papier. Dzięki niemu dokumenty można było łatwiej organizować, umieszczając przedziurkowane kartki w segregatorze.

Dziś, w dobie cyfryzacji, rola dziurkacza jest zdecydowanie mniejsza niż wcześniej. Google postanowiło jednak przypomnieć historię dziurkacza, który został wynaleziony dokładnie 131 lat temu. Jego ojcem jest Matthias Theel, urządzenie opatentował zaś Fryderyk Sonn 14 listopada 1886 r.

Choć dziurkacza nie używa się już tak często jak kiedyś, urządzenie to wciąż się rozwija. Najnowocześniejsze dziurkacze są w stanie za jednym razem zrobić otwory nawet w 65 kartkach papieru. Do dyspozycji mamy dziurkacze ręczne i automatyczne. Dziurkacz działa zazwyczaj na zasadzie dźwigni – ruchome, okrągłe stemple o ostrych zakończeniach wycinają otwory w kartce.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.