REKLAMA

Historia dziurkacza. Biurowy wynalazek kończy dziś 131 lat

2017-11-14 12:17
publikacja
2017-11-14 12:17

Historia dziurkacza – to temat wtorkowego Google doodle. Wynalazek ten 14 listopada kończy 131 lat. Wyszukiwarka postanowiła uhonorować dziurkacz w dwuminutowym filmiku.

fot. / / Google

Dziurkacz, czyli urządzenie służące do robienia w prosty sposób otworów w kartce papieru, był przedmiotem niezastąpionym w każdym biurze, gdy dominował papier. Dzięki niemu dokumenty można było łatwiej organizować, umieszczając przedziurkowane kartki w segregatorze.

Dziś, w dobie cyfryzacji, rola dziurkacza jest zdecydowanie mniejsza niż wcześniej. Google postanowiło jednak przypomnieć historię dziurkacza, który został wynaleziony dokładnie 131 lat temu. Jego ojcem jest Matthias Theel, urządzenie opatentował zaś Fryderyk Sonn 14 listopada 1886 r.

Choć dziurkacza nie używa się już tak często jak kiedyś, urządzenie to wciąż się rozwija. Najnowocześniejsze dziurkacze są w stanie za jednym razem zrobić otwory nawet w 65 kartkach papieru. Do dyspozycji mamy dziurkacze ręczne i automatyczne. Dziurkacz działa zazwyczaj na zasadzie dźwigni – ruchome, okrągłe stemple o ostrych zakończeniach wycinają otwory w kartce.

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki