REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Henry Kissinger przestrzega przed konfrontacją z Chinami

2022-05-23 21:50
publikacja
2022-05-23 21:50
Henry Kissinger przestrzega przed konfrontacją z Chinami
Henry Kissinger przestrzega przed konfrontacją z Chinami
fot. Terje Bendiksby / / FORUM

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger oświadczył, że Waszyngton i Pekin muszą starać się unikać umieszczania Tajwanu w centrum ich napiętych stosunków dyplomatycznych; unikanie konfrontacji przez dwie największe gospodarki świata leży bowiem w interesie światowego pokoju.

"Stany Zjednoczone nie powinny za pomocą podstępu lub stopniowo wprowadzać czegoś w rodzaju polityki +dwóch Chin+” – ostrzegł w poniedziałek 98-letni polityk. Jego zdaniem Chiny tak, jak dotychczas, wciąż będą demonstrować cierpliwość w tej sprawie.

Kissinger przemawiał online do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jego uwagi pojawiły się wkrótce po oświadczeniu prezydenta Joe Bidena w Japonii, że USA byłyby gotowe do interwencji militarnej, gdyby Chiny zaatakowały Tajwan.

CNBC skomentowało to jako zerwanie z celową i długoletnią tradycją "strategicznej dwuznaczności" USA w kwestii Tajwanu. Biały Dom szybko wyjaśnił, że stwierdzenie prezydenta nie odzwierciedla zmiany polityki amerykańskiej.

Dyplomacja Waszyngton uznaje stanowisko Pekinu, że istnieje tylko jeden rząd chiński. USA utrzymują jednak "mocne nieoficjalne" stosunki z Tajwanem. Dostarczają tam sprzęt wojskowy zgodnie z ustawą o relacjach z Tajwanem z 1979 roku.

Chińskie MSZ wyraziło "silne niezadowolenie i stanowczy sprzeciw" wobec uwag Bidena.

Kissinger w piątek kończy 99 lat. W latach 70. był sekretarzem stanu i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w kadencji prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
Kissinger wie, jak stoi gospodarka i że wynik konfrontacji z duetem Chiny - Rosja wcale nie jest jednoznacznie przesądzony. A już na pewno było by to bardzo bolesne.
jarunia
Oddać Chinom Syberię - proste i wysłać milion Chinek to Moskwy, wyćwiczyłyby Moskali, nauczyły jeść ryz i pracować, Mateusz podrzuci miski do ryzu
ertom
Może niech USA odda ruskim Alaskę. To ich powinno udobruchać.
pippin
A co beda konsumowac Amerykance jak zaatakuja Chiny??? Sami nie produkuja prawie nic, poza dlugiem, ktory to, juz coraz mniej Panstw chce kupowac btw.
wkupiesila
Ciekawe co ma do powiedzenia o polskim grajdole
powiemwamcomysle
Sliniacy sie staruszek co on wczoraj wygadywal w Davos. Ukraincy maja oddac czesc terytorium ruskim w zamian za pokoj. Skandal tak mowic. Woza go po tych imprezach jak jakies kuriozum.

Ruskie to maja sie rowniez wynosic z Krymu do siebie won za Don! Tam sobie niech buduja dobrobyt w ruskim stylu.
ehud
Wygląda na to, że ten stary Hebrajczyk ma demencję :)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki