REKLAMA

UNIMOT przekaże polskiemu rządowi 100 000 testów na koronawirusa

2020-03-23 09:22
publikacja
2020-03-23 09:22

UNIMOT za ok. 2 tygodnie przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 000 testów na koronawirusa - poinformowała spółka. Sprowadzi je z Chin, "wykorzystując swoje dobre relacje biznesowe z chińskim partnerami".

fot. / / UNIMOT

"Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie, jest firma farmaceutyczna Sinopharm International z siedzibą w Hongkongu. Sinopharm International jest spółką należącą do chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China National Pharmaceutical Group Co., Ltd." - informuje w komunikacie prasowym UNIMOT.

Spółka zamierza przekazać 100 tys. testów do dyspozycji polskiemu Ministerstwu Zdrowia lub wskazanej przez niego organizacji.

Cena jednego testu wynosi 3,5 dolara, a całe zamówienie opiewa na kwotę 350 000 dolarów, czyli prawie 1,5 miliona złotych - podaje spółka. UNIMOT zamierza zwrócić się do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej transakcji z cła oraz podatku VAT.

„W Polsce codziennie setki osób walczą z pandemią koronawirusa, narażając własne życie i zdrowie. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki, pracownicy pogotowia czy przedstawiciele służb mundurowych. Podziwiamy ich i jesteśmy im wdzięczni, ale sami też chcemy włączyć się do walki” — mówi Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT.

„Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd” — dodaje Sikorski. 

Kontrakt na realizację zamówienia został podpisany 20 marca. Produkcja testów już trwa. Producent deklaruje wytworzyć je w ciągu 14 dni i wysłać do Polski przesyłką lotniczą - podaje spółka.

Kwestia testów jest kluczowa dla odizolowania zakażonych, czyli dla możliwie szybkiego powrotu do (prawie) normalności - ma ogromne znaczenie m.in. dla gospodarki. Obecnie w Polsce wykonuje się ok. 2,5 tys. testów na dobę, do tej pory przeprowadzono ich niespełna 20 tysięcy. Wąskim gardłem są laboratoria, której mają bardzo dużo pracy. Otwierane są jednak kolejne.

Najwięcej testów na świecie wykonano w Korei Południowej (ponad 300 tys.) i Niemczech (przeszło 160 tys.). Uwzględniając liczbę ludności, relatywnie najwięcej testów spośród dużych państw wykonywanych jest w Norwegii (ok. 8 na 1000 mieszkańców), Australii (ponad 4) i we Włoszech (blisko 4). W Polsce jest to mniej niż 1 na 1000.

Istotnym problemem jest jednak jakość testów - nie wszystkie dają równie pewne wyniki. W niektórych przypadkach testy wykrywały COVID-19 dopiero po kilkukrotnym powtórzeniu testu.

W Polsce potwierdzono dotąd 649 przypadków koronawirusa. 7 osób zmarło.

UNIMOT jest niezależnym importerem paliw ciekłych i gazowych, który w swojej ofercie posiada: olej napędowy, gaz płynny, gaz ziemny, biopaliwa oraz energię elektryczną. Multienergetyczna oferta spółki obejmuje zarówno hurtową sprzedaż paliw dla klienta biznesowego, jak również sprzedaż detaliczną gazu propan–butan, gazu ziemnego oraz energii elektrycznej.

MKa/UNIMOT

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (23)

dodaj komentarz
wkupiesila
Państwo upada zlotówka leci na pysk. Wszystkie pieniądze rzucone na propagandę i dla akolohlików za dziecioróbstwo, a teraz spółki mają uzupełniać rozkradzione braki w sprzęcie medyczbym. Płacimy skladke. Okradają aocjobwriuwE, a teraz akcjonariusze wpierają ich, żeby mogli zaoszczędzić na propagandę
tindala
Ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wolskiego, lekarka stojący na pierwszej linii walki z wirusem, oceniła ( wywiad na ONET) wiarygodność tych tanich szybkich testów na 50%. I dała im minusa ! To to samo co rzut monetą. To dlatego jedna osoba badana w odstępach parudniowych raz jest pozytywna, potem negatywna a potem ponownie Ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wolskiego, lekarka stojący na pierwszej linii walki z wirusem, oceniła ( wywiad na ONET) wiarygodność tych tanich szybkich testów na 50%. I dała im minusa ! To to samo co rzut monetą. To dlatego jedna osoba badana w odstępach parudniowych raz jest pozytywna, potem negatywna a potem ponownie pozytywna. Wiarygodne są jedynie testy molekularne ( dna wirusa) i serologiczne ( przeciwciała u zarażonego). Równie dobrze można więc badać podejrzanych o infekcję papierkiem lakmusowym. Najłatwiej się wzbogacić na dostawach dla rządu i wojska.
krispier
Serologiczne to właśnie te szybkie.
blesso
Rozdali 10mld na emerytów (13ka) i 20mld na 1 dziecko oraz 2mld na telewizję a teraz nie mają na szczepionki ? To państwo upada !!
robby
...Upada..? Upadało do tej pory... To jest najlepszy rząd od 30-tu lat durniu...
_boss_
Lentex i polskie firmy produkcyjne dosłały wyłączność, Od wtorku, 24 marca polscy przedsiębiorcy nie kupią na portalu Alibaba między innymi maseczek i płynów dezynfekujących.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-alibaba-wprowadzi-zakaz-sprzedazy-polskim-firmom-maseczek-i-,nId,
Lentex i polskie firmy produkcyjne dosłały wyłączność, Od wtorku, 24 marca polscy przedsiębiorcy nie kupią na portalu Alibaba między innymi maseczek i płynów dezynfekujących.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-alibaba-wprowadzi-zakaz-sprzedazy-polskim-firmom-maseczek-i-,nId,4397868#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
dziki_losos
Jakby co, w Polsce są też stacje benzynowe AVIA - jeśli chcecie wesprzeć tę spółkę, to możecie pojechać i zatankować.
ojkonomist
Paskudne trolle ujadają o cokolwiek by nie chodziło. A o wyroku na Hossa w Bankierze ani mru, mru. Oplujcie teraz te wasze sądy! No heja!
sobierak
czuję kontrolę KAS w UNIMOT. PiS nie dopuści do rzucenia testów na rynek przed wyborami prezydenckimi. musi być mało zdiagnozowanych aby wybory się odbyły.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki