REKLAMA

Bitcoin po historycznym momencie. Następny w 2024 r.

2020-05-12 06:45
publikacja
2020-05-12 06:45

W poniedziałkowy wieczór doszło do trzeciego „halvingu” w historii bitcoina. Na podobny historyczny moment inwestorzy i spekulanci będą musieli poczekać długie lata.

fot. NosorogUA / / Shutterstock

Ok. 21 czasu polskiego doszło do zmiany wysokości nagrody, jaką otrzymują bitcoinowi „górnicy”, których moc obliczeniowa zapewnia funkcjonowanie kryptowalutowej sieci. Zjawisko, zwane w bitcoinowym środowisku „halvingiem”, odbyło się dopiero po raz trzeci w historii najpopularniejszej kryptowaluty.

Za prowadzenie obliczeń służących do powstania kolejnego bloku sieci kryptowalutowej otrzymuje się obecnie 6,25 bitcoinów. Przed halvingiem było to 12,5 bitcoina. Innymi słowy, górnicy muszą się teraz bardziej „natrudzić”, aby wydobyć tę samą liczbę bitcoinów.

Do pierwszego halvingu doszło w listopadzie 2012 r., kiedy wartość nagrody spadła z 50 do 25 bitcoinów. Jeden bitcoin wyceniany był wówczas na 12,5 dolara. Do kolejnego przepołowienia nagrody (z 25 do 12,5 bitcoinów) doszło cztery lata później w lipcu 2016 r., gdy bitcoin wyceniany był na 650 dolarów. W roku następnym cena najpopularniejszej kryptowaluty wzrosła do astronomicznych poziomów (ponad 19 000 dolarów).

Czekamy do 2024 r.

Obecne przewidywania wskazują, że kolejne przepołowienie nagrody, tym razem do 3,125 bitcoina, nastąpi w 2024 r. Zgodnie z logiką funkcjonowania sieci, halving następuje po wydobyciu kolejnych 210 000 bloków. Ostatni halving przewidywany jest dopiero po 2100 roku – ma to związek z rosnącym poziomem trudności wykopywania kolejnych bitcoinów przy jednoczesnym sztywnym ograniczeniu całkowitej podaży wirtualnej waluty (21 milionów). W dotychczasowej 11-letniej historii wydobyto już ponad 18 mln bitcoinów.

fot. / / Tradingview

Mimo sporych oczekiwań inwestorów i spekulantów związanych z halvingiem, ceny bitcoina nie zareagowały szczególnie mocno na to historyczne wydarzenie. „Podbitka”, która po raz pierwszy od lutego wyniosła kurs w okolice 10 000 dolarów miała miejsce kilka dni przed halvingiem. Do wyraźnego spadku do ok. 8500 dolarów doszło w niedzielę, a od tamtej pory utrzymuje się trend boczny. We wtorek rano bitcoin wyceniany był na 8700 dolarów.

Porozumienie szykuje zmiany w prawie

Skok kursu bitcoina na kolejne symboliczne poziomy (ponad 1000 czy ponad 10 000 dolarów) miał miejsce dopiero kilkanaście miesięcy po przepołowieniach nagród, wcześniej zaś dochodziło do wyraźnych korekt. Sympatycy kryptowalut liczą na powtórkę tego scenariusza. W długim okresie swoje nadzieje wiążą natomiast z deflacyjnym charakterem bitcoina, który stanowi przeciwieństwo inflacyjnej natury standardowych walut – górnego limitu dodruku dolarów, euro i złotych nigdzie nie zapisano.

Dla ceny bitcoina nie bez znaczenia będą także uwarunkowania prawne oraz jego popularyzacja wśród szerszego grona. Na polskim gruncie przyczynić może się do tego pakiet zmian, nad którymi pracuje Porozumienie Jarosława Gowina. Wiceprezes partii Robert Anacki zapowiedział na Twitterze, że w kolejnym kwartale opublikowane zostaną rekomendacje w zakresie „uporządkowania spraw dotyczących kryptowalut” – m.in. kwestii podatkowych i związanych z „tokenizacją”, czyli emitowaniem cyfrowych aktywów. Proces legislacyjny miałby zostać przeprowadzony do końca roku.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (35)

dodaj komentarz
milosz78
Podobno BTC można dostać za darmo np. http://www.freebiebitcoin.com . Ja nie wziąłbym nawet za darmo bo to bez sensu.
detektorjusia
Halving za nami, kto wiedział ten wyskoczył przy 10k a leszczyzna ubrana zastanawia się gdzie obiecany milion za bitcoina.

btw. dlaczego bitcoin jest przedstawiany jako ZŁOTA MONETA..?
frugal
Przyjdzie czas że rząd położy łapkę na krypto natomiast dla mnie ciekawym pytaniem jest jak rozwój komputerów kwantowych wpłynie na krypto w obecnej formie? :)
Być może kolejny raz przeprosimy się ze złotem fizycznym.
bearcoin_net
Bardzo prosto wpłynie - algorytmy kryptowalut będą wykorzystywały moc komputerów kwantowych dzięki czemu będą jeszcze bardziej bezpieczne. Algorytmy kryptowalut również ulegają rozwojowi więc zostaną dostosowane do nowych okoliczności.
wojteks102
Jak przyjdą komputery kwantowe i w ich posiadanie wejdą "źli" ludzie to jest tyle celów do ataku, że krypto chyba byłoby ostatnim miejscem, którego chcieliby się dotknąć.
Druga sprawa, że już jakieś nieduże bo nieduże, ale są zabezpieczenia łańcuchów + są tworzone specjalne algorytmy na własnym łańcuchu tylko pod ochronę
Jak przyjdą komputery kwantowe i w ich posiadanie wejdą "źli" ludzie to jest tyle celów do ataku, że krypto chyba byłoby ostatnim miejscem, którego chcieliby się dotknąć.
Druga sprawa, że już jakieś nieduże bo nieduże, ale są zabezpieczenia łańcuchów + są tworzone specjalne algorytmy na własnym łańcuchu tylko pod ochronę przez "atakiem kwantowym" - np. QRL.
hfjdj
A co ma do tego krypto? Jak komputery kwantowe zaczna dzialac tak jakby tego chciano to wszystkie obecne zabezpieczenia w internecie bedzie sie dalo obejsc. Konta bankowe hakerzy ogoloca w pare dni. Sms'a ani pozal sie boze kolejnego glupiego komentarza nie napiszesz a ty wyskakujesz z jakims krypto.
frugal odpowiada bearcoin_net
Mówisz o idealnej sytuacji w której komputery kwantowe będą powszechne a ja mówię o obecnej formie krypto z "kilkoma" w pełni wykorzystującymi możliwości kwantów komputerami kwantowymi i np ataku 51%. Twoje "proste" wynika bardziej z życzenia a nie z faktów.
frugal odpowiada wojteks102
Nie jestem w stanie dokładnie oszacować wartości rynku krypto ale zakładam że przekracza ona bilion PLN więc to nie do końca ostatnie miejsca które mogą odwiedzić źli (albo potrzebujący) ludzie / rządy (np ChRL) :)
frugal odpowiada hfjdj
To ma do tego że jest to artykuł o krypto? :) Poza tym przecież wyraźnie napisałem o złocie fizycznym :) Szkoły wprawdzie z powodu pandemii zamknięte ale warto przynajmniej w domu popracować nad czytaniem ze zrozumieniem i składnią by komentarze dało się czytać.

tarantoga
Rozumiem, że jak mam na koncie 2 bit-coś tam, to je mogę sprzedać i przelać na swoje konto złotówkowe ekwiwalent ? Może ktoś mnie uświadomi jak to działa.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki