REKLAMA
WAŻNE

Habilitacja, czyli uścisk dłoni rektora

2016-10-29 03:30
publikacja
2016-10-29 03:30
fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM

Szef resortu nauki chce zmian w awansach naukowców. Obok tradycyjnej habilitacji pojawią się habilitacje wdrożeniowe. Będzie mógł je nadawać rektor, dyrektor instytutu badawczego i PAN. Czy habilitacja przestanie być cokolwiek warta?

"Habilitacja to najwyższy stopień naukowy w Polsce. Daje uprawnienia do samodzielnego nauczania na uczelni, recenzowania prac i rozpraw innych naukowców ubiegających się o nadanie stopni naukowych oraz do promowania doktorantów" - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Na reformach ministra Gowina zaproponowanych w projekcie ustawy przygotowanych przez resort skorzystają doktorzy, którzy mają co najmniej pięcioletnie doświadczenie badawczo-rozwojowe oraz posiadane osiągnięcia technologiczne, konstrukcyjne bądź artystyczne zastosowane w sferze gospodarczej lub społecznej.

"Zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej zmiany proponowane przez ministra Gowina stwarzają pole do patologii na dużą skalę pojawia się zagrożenie uznaniowością decyzji; zwiększa się uczelniany feudalizm" czytamy w artykule.

"Projekt ustawy idzie w kierunku zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki przez ułatwienie karier badawczych. To szczytny cel. Problem leży w jego realizacji. Tym bardziej, że poprawa innowacyjności wykracza zdecydowanie poza sprawę stopni naukowych" ocenił prof. Michał Kleiber b. prezes Polskiej Akademii Nauk.

Profesor uważa, że z nowelizacją proponowaną przez resort nauki należałoby poczekać "do czasu uzgodnienia całego zapowiadanego przez ministerstwo pakietu ustaw". (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Habilitowany
Gdyby Gowinowi się to udało bylby to najwiekszy sukces polskiej nauki od 1990 r.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki