HYBRYDA+

2021-09-27 10:42
publikacja
2021-09-27 10:42

Rozmowa z Radosławem Domagalskim-Łabędzkim, prezesem zarządu Rafako SA

Czym wyróżnia się hybrydowy system ograniczenia emisji składników kwaśnych i popiołów lotnych ze spalin?

Filtr hybrydowy typu hybryda+ to unikalne w skali światowej połączenie czterech różnych technologii ochrony środowiska w jednym kompaktowym urządzeniu. Jednym z elementów opracowanej przez konsorcjum realizujące projekt jest aglomerator elektrostatyczny, oparty wyłącznie na polskiej myśli technologicznej i wzbudzający zainteresowanie również na rynkach zagranicznych.

Cechą, która wyróżnia to rozwiązanie, jest możliwość wykorzystania jednej instalacji do usuwania szerokiego spektrum zanieczyszczeń znajdujących się w gazach odlotowych właściwie w każdej gałęzi przemysłu i energetyki.
Istotną cechą tej technologii jest znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz inwestycyjnych instalacji. Użytkownik końcowy otrzymuje jedną instalację, a nie cały ciąg technologiczny. Przeprowadzone testy pokazały, że żywotność elementów instalacji, takich jak worki filtracyjne, możemy wydłużyć o co najmniej 25 proc. w porównaniu z innymi technologiami. Zmniejszamy również zużycie mediów, takich jak energia elektryczna. Nie wprowadzamy jednocześnie dodatkowego zanieczyszczenia wody.

Główny cel projektu?

Projekt ma dwa główne cele. Z jednej strony, co istotne dla firmy od lat dostarczającej na rynek światowy rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, jest nim wprowadzenie na rynek nowej technologii, która będzie sprzyjać poprawie czystości procesów przemysłowych i spalania paliw kopalnych. Dzięki temu poprawimy jakość życia i wpłyniemy na zmniejszenie ilości chorób wywołanych zanieczyszczeniem. Z drugiej strony naszym celem jest dostarczenie klientom nowoczesnych rozwiązań z gwarancją jakości i skuteczności.

Na co główny nacisk kładzie firma Rafako?

Rafako SA prowadzi przede wszystkim intensywne przygotowania do uczestnictwa w transformacji polskiej energetyki, w zakresie rozwiązań zmierzających do jej dekarbonizacji. Spółka ma szansę odgrywać ważną rolę w tym procesie dzięki unikalnym kompetencjom i zasobom, które posiada, a które pozwolą jej na znalezienie miejsca na tym rynku.
 

Istotna jest także współpraca zarówno ze strony nauki, jak i przemysłu…

Projekt, którego celem jest opracowanie i sprawdzenie technologii filtra hybrydowego hybryda+, jest wspólnym rozwiązaniem trzech partnerów.

Dużą pomocą przy realizacji projektu jest również współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które nie tylko udzieliło nam dofinansowania, ale również czuwa nad jego realizacją.

Na co mogą się przełożyć wyniki projektu?

Liczymy, że na zyski dla Rafako i naszych partnerów w realizacji projektu. Jesteśmy przekonani, że wykorzystując tę technologię, możemy pozyskać nowe kontrakty na rynku zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

Sebastian Wach


Źródło:Materiał partnera
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki