REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

H&M i Next zatrudniały dzieci uchodźców z Syrii

Weronika Szkwarek2016-02-01 09:41redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-01 09:41

Organizacja non-profit Business and Human Rights Resource Centre zapytała 28 czołowych marek odzieżowych o zatrudnienie dorosłych i małoletnich uchodźców z Syrii. Jedne z największych firm H&M i Next przyznały,  że do produkcji ich ubrań byli wykorzystywani nieletni, a według raportu BHRRC nie są to jedyne przypadki.

fot. REUTERS/Yannis Behrakis / / FORUM

Kolejni giganci branży odzieżowej Primark i C&A potwierdziły, że zatrudniają dorosłych uchodźców z Syrii. M&S i Asos postanowiły nie wypowiadać się w sprawie zatrudniania Syryjczyków. Z raportu BHRRC wynika, że setki tysięcy uchodźców, którzy zostali zatrudnieni w Turcji, zarabia poniżej płacy minimalnej – czyli mniej niż 1 300 nowych lir tureckich (1800 zł) miesięcznie.

Dzieci poniżej 12 lat „znalazły” zatrudnienie w Turcji przy pracy rolnej i w fabrykach, co narusza prawo lokalne i międzynarodowe. Zdaniem dyrektora BHRRC, H&M oraz Next jako jedyne potraktowały ten problem poważnie i poza przyznaniem się, przygotowały również program naprawczy, by ochronić dzieci uchodźców przed niewolniczą pracą.

Niedawno pisaliśmy o tym, że Nestle zostało ponownie oskarżone o zatrudnianie dzieci-niewolników. Zdaniem oskarżycieli, gigant rynku spożywczego zlecił lokalnym rolnikom pomoc finansową i techniczną w zamian za jak najmniejsze koszty pozyskania kakao, co przeniosło się na przyjęcie do pracy dzieci.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~tr
Gdyby nie było popytu nie byłoby podaży. Jak każdy chce tanio i modnie to powinien się zastanowić skąd to się bierze. Zachód wykorzystuje resztę świata i tyle.
~PPP
" przygotowano program naprawczy, by ochronić dzieci uchodźców przed niewolniczą pracą"- czyli za 1800 zł, dodam że kraj spoza Unii, spoko, w Polsce za dwie miski ryżu Polacy zapie...lają jak przed II wojną św. Sto lat minęło a u nas ciągle bieda.
~sumer
Cywilizacja została zbudowana na niewolnictwie w różnych postaciach i nic ani nikt tego nie zmieni.
~fak
"zlecił lokalnym rolnikom pomoc finansową i techniczną w zamian za jak najmniejsze koszty pozyskania kakao, co przeniosło się na przyjęcie do pracy dzieci."
Kto zatrudnił te dzieci? Ich rodzice?
~bandit
no cóż. Wielu Polaków zarabia poniżej minimum tureckiego, a uchodżcami nie są. Nie widzę aby jakaś organizacja to nagłaśniała.............co za ssssssyyyyyyyyyyyyyffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
~Dżejms
To nawet w Turcji mają większą mninimalną. I pewnie też kwotę wolną. Tak nas esbecja sprzedała w niewolę.
~gugi odpowiada ~Dżejms
Progi podatkowe

15% dla dochodu do 7.800 lir tureckich,
20% dla dochodu 7.8001 - 19.800 lir tureckich,
27% dla dochodu 19.801 - 44.700 lir tureckich,
35% dla dochodu powyżej 44.700 lit tureckich.

https://turkey.trade.gov.pl/pl/podatki-cla/208,czego-wymaga-fiskus.html
http://www.polandturkey.com/prawo/item/379-
Progi podatkowe

15% dla dochodu do 7.800 lir tureckich,
20% dla dochodu 7.8001 - 19.800 lir tureckich,
27% dla dochodu 19.801 - 44.700 lir tureckich,
35% dla dochodu powyżej 44.700 lit tureckich.

https://turkey.trade.gov.pl/pl/podatki-cla/208,czego-wymaga-fiskus.html
http://www.polandturkey.com/prawo/item/379-system-podatkowy-cit-pit-vat-inne-podatki
~mehmet
powielasz bzdury minimalna pensja turecka dotyczy wyłącznie funkcjonariuszy rządowych ( coś jak w polsce średnia płąca dotyczy tylko umów o pracę w firmach ponad 9-osobowych) realna średnia w turcji to 1000 lirów.
~Polka
dokładnie i z wyższym wykształceniem i w pięknych dużych miastach też tyle zarabiają!
~mułła odpowiada ~mehmet
mehmed - Średnia w PL dotyczy wszystkich zatrudnionych na umowach o pracę nie tylko w zakładach ponad 9 osobowych, skąd bierzesz te bzdury?

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki