REKLAMA

Gwiazdowski: my nic nie damy, tylko będziemy mniej zabierać

2019-02-27 21:52
publikacja
2019-02-27 21:52

Nic nie damy, tylko będziemy mniej zabierać - zapowiedział w środę w Bydgoszczy lider nowej inicjatywy Polska Fair Play Robert Gwiazdowski. Wskazał, że trzeba zmienić system podatkowy, który jest "nienormalny i niemoralny".

/ Bankier.pl

"W przelicytowywaniu się na obietnice nie ma granicy. W licytacji na socjalizm zawsze się przegra z jeszcze większym socjalistą, zawsze przyjdzie ktoś, kto obieca, że da więcej. My jeździmy po Polsce i mówimy: my nic nie damy, tylko będziemy mniej zabierać. Nie możemy obiecać, że nic nie będziemy zabierać, coś zabrać musimy, bo potrzebne są pieniądze na przykład na emerytury" - mówił Gwiazdowski na otwartym spotkaniu w Bydgoszczy.

Podkreślił, że w Polsce od lat istnieje kryzys społeczny, bo ludzie nie czują, że są beneficjentami zmian, które zachodzą, bardzo dużego postępu, a problem polega na tym, że ludzie tego nie czują, bo - jak mówił - zabiera się im za dużo pieniędzy.

"Średnie wynagrodzenie w Polsce dobija do 5 tys. zł. Wiadomo, jak jest ze średnią, ale jak ktoś zarabia brutto 5 tys. zł, to netto ma z tego 3 tys. zł. Pamiętajmy, że to brutto to jest podwójne brutto, to nie jest wyłącznie brutto dla pracownika, ale jeszcze to, co płaci pracodawca. Żeby głupi wyborca nie wiedział ile mu rząd naprawdę zabiera, nasi politycy zrobili tak, że część płaci pracodawca, bo płaci składkę emerytalną od tego pracownika, płaci składkę na PFRON i Fundusz Pracy" - tłumaczył.

Ekspert dodał, że jakby jeszcze odliczyć opłaty ponoszone pośrednio na rzecz państwa, to wynagrodzenie wyniosłoby około 2 tys. zł. Argumentował, że to oznacza, że rynek wycenił czyjąś pracę na 5 tys. zł, a człowiek, który sprzedał swoją pracę za 5 tys. zł, może kupić za to towary i usługi warte tylko dwa tysiące.

"Ten system jest nienormalny i niemoralny, ten system trzeba zmienić. Można to zrobić pod warunkiem, że chce się zrobić. My to chcemy zrobić, my go umiemy zmienić" - zapewniał.

Gwiazdowski powiedział, że ostatni raz był przy urnie w 2003 r. w czasie referendum i głosował za przystąpieniem do Unii Europejskiej, ale takiej, jaka wtedy jeszcze była i obowiązywała Strategia Lizbońska. A obecnie - jak mówił - w UE nie wszystko mu się podoba.

"Chcemy być w Parlamencie Europejskim, ale chcemy powstrzymywać głupie zapędy. Komuś przyszło do głowy zrobienie unifikacji podatków dochodowych, bo Komisja Europejska próbuje... Nie, absolutnie nie, takie pomysły trzeba blokować. Ale żeby je zablokować, to trzeba rozumieć, czym to grozi, bo na przykład nie byliśmy w stanie zablokować wprowadzenia handlu prawami do emisji. Po to mają być tam ludzie, którzy rozumieją takie rzeczy i będą torpedować głupotę" - mówił ekspert.

Podkreślił, że na arenie unijnej Polacy powinni się "zjednoczyć i przestać uprawiać politykę na potrzeby wojny plemiennej w kraju". Gwiazdowski powiedział, że w sprawie wyborów do PE jeździ po kraju i rozmawia głównie z przedsiębiorcami, bezpartyjnymi samorządowcami i samorządowcami, którzy startowali w wyborach z własnych komitetów. "Znajdujemy łatwo wspólny język i może znajdziemy od nas kogoś, kto chciałby robić karierę w Brukseli" - dodał. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jasiek2017
Trzeba zaczac od Sejmu a nie PE.
karbinadel
Jeszcze tylko brakuje, żeby głośno powiedział, iż każdy musi sam na siebie zarobić - i porażka gwarantowana
ojkonomist
Zostać Europosłem, to tak jak wygrać kilka milionów w totka. Jeżeli zmieni się układ sił w Parlamencie UE, to wybory te będą miały swoje przełożenie polityczne dla Polski. Potrzeba tam ludzi naprawdę oddanych Polsce, prawdziwych patriotów i ludzi światłych.
londonern
Widze, ze sa tu zwolennicy Roberta, ktory nie ma zadnych konkretnych wyliczen tylko opowiada bajki. Co troche dziwne, bo przez 100 lat bycia w Centrum im. Adama Smitha powinien miec wszystko przeliczone na dziesiata strone. No ale przeciez fajnie sie opowiada bzdety, ze sie mniej zabierze, obnizy itd. Diabel tkwi w szczegolach, a Widze, ze sa tu zwolennicy Roberta, ktory nie ma zadnych konkretnych wyliczen tylko opowiada bajki. Co troche dziwne, bo przez 100 lat bycia w Centrum im. Adama Smitha powinien miec wszystko przeliczone na dziesiata strone. No ale przeciez fajnie sie opowiada bzdety, ze sie mniej zabierze, obnizy itd. Diabel tkwi w szczegolach, a Robert to wie, wiec nie podaje ich. Sprytne.
Poza tym on ma w nosie wybory do Sejmu, on chce sie dostac do PE - kasa wieksza, roboty malo, a lans jakis zawsze jest. Tylko nie wiem czemu nic nie mowi o tym co chce tam zmieniac - moze nie ma pojecia albo wie ze ludzie sie tym nie zainteresuja.
Ale naiwniakow nie brakuje, ktorzy zafunduja Gwiazdowskiemu fajne wakacje za prawie 50 tys. zl miesiecznie. I dalej beda klaskac jak RG cos powie o zlej Unii, biorac caly czas od niej kase :)
slaw007
Formacja Gwiazdowskiego widać celuje w elektorat wykazujący nieco wyższy od przeciętnego iloraz inteligencji. Ile jest takich osób w Polsce - 3% ?
Życzę powodzenia, ale zarówno z naszego podwórka jak i długiej historii ludzkości wynika, że największy kapitał polityczny zbija się na ciemnocie.
londonern
Naprawde tak uwazasz? Mozesz podac jakies konkrety z tej polsko brzmiacej partii Fair Play? Jak rozumiem prezentujesz wyzsze IQ i na pewno wiesz o ile chca i co obnizyc, o ile spadna wplywy budzetowe, jakie wydatki zetna, na jaka gospodarke postawia, no i kogo planuja miec w lawach rzadowych, bo na pewno gabinet cieni jest juz obsadzony. Slucham.
lucky79 odpowiada londonern
Tutaj masz wyliczenia: http://podatkiminus.pl/projekt,m,mg,2
Wpływy budżetowe nie spadną. Zwiększy się opodatkowanie firm, które teraz nie płacą podatku dochodowego.
slaw007 odpowiada londonern
Osoby z wyższym ilorazem inteligencji wiedzą, że na forum nie znajdzie się gotowego programu wyborczego i wyliczeń. Nie mam zamiaru go podawać bo nie reprezentuję tej partii, ale zapewniam, że z odrobiną wysiłku można znaleźć całkiem sporo informacji na ten temat w internecie.
londonern odpowiada lucky79
Zgoda, ze na forum nie ma miejsca na elaboraty. Sadze natomiast, ze kazdy z wyzszym IQ po przeczytaniu calego projektu PPPM zobaczy jakie bledy zawiera. Operowanie caly czas srednia placa podawana przez ZUS? Wplywy podatkowe oparte na "szacujemy"? I to przekonanie, ze jak obnizymy koszty dla firm to pracownik dostanie wiecej Zgoda, ze na forum nie ma miejsca na elaboraty. Sadze natomiast, ze kazdy z wyzszym IQ po przeczytaniu calego projektu PPPM zobaczy jakie bledy zawiera. Operowanie caly czas srednia placa podawana przez ZUS? Wplywy podatkowe oparte na "szacujemy"? I to przekonanie, ze jak obnizymy koszty dla firm to pracownik dostanie wiecej kasy. Hm... w US Trump to zrobil przed chwila i jakos dla pracownikow nic to nie zmienilo. Papier wszystko przyjmie. Dziwie sie, ze wciaz tyle ludzi w Polsce jest zafascynowanych takim prostackim neoliberalizmem i przekonaniem, ze niskie podatki i niewidzialna reka wszystko zalatwia. I wszystko niech bedzie prywatne. To jest zycie w swiecie Kaczynskiego, ktory sie zatrzymal na manufakturach z XIX wieku.
1984
Błąd, połowa społeczeństwa ma IQ powyżej średniej. Jeżeli uznamy, że "nieco" oznacza IQ>110 to pomyliłeś się o rząd wielkości.

Często utożsamia sie demagogię czy populizm z lewicą, rozdawnictwem itp. Ale te zjawiska są też z drugiej strony. Szanuję pana Gwiazdowskiego ale często jego poglady
Błąd, połowa społeczeństwa ma IQ powyżej średniej. Jeżeli uznamy, że "nieco" oznacza IQ>110 to pomyliłeś się o rząd wielkości.

Często utożsamia sie demagogię czy populizm z lewicą, rozdawnictwem itp. Ale te zjawiska są też z drugiej strony. Szanuję pana Gwiazdowskiego ale często jego poglady nie dają sie pogodzić z logiką czy matematyką. Niestety.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki