Gwardia Rewolucyjna: Bazy USA i lotniskowce w zasięgu irańskich rakiet

2019-09-15 09:26, akt.2019-09-15 18:53
publikacja
2019-09-15 09:26
aktualizacja
2019-09-15 18:53

MSZ Iranu odrzuciło w niedzielę oskarżenia ze strony USA o sobotni atak dronów na rafinerię ropy naftowej na wschodzie Arabii Saudyjskiej, należącą do saudyjskiego koncernu Aramco. A dowódca sił lotniczych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Amir Ali Hadżizadeh ostrzegł w niedzielę, że bazy USA i lotniskowce znajdują się w zasięgu irańskich rakiet.

/ fot. Brendan MCDERMID / Reuters

"Każdy powinien wiedzieć, że wszystkie amerykańskie bazy i ich lotniskowce położone w odległości do 2000 kilometrów od Iranu znajdują się w zasięgu naszych rakiet" - powiedział, cytowany przez półoficjalną irańską agencję Tasnim. Hadżizadeh dodał, że "Iran jest zawsze gotowy na +pełnoprawną wojnę+".

Rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi oświadczył, że komentarze amerykańskiego sekretarza stanu są "daremne". "Amerykanie przyjęli politykę +maksymalnego nacisku+ na Iran, która z powodu swej porażki skłania się ku +maksymalnym kłamstwom+" - powiedział rzecznik.

Natomiast szef MSZ Iranu Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że Waszyngton wraz ze swoimi sojusznikami "utknął w Jemenie" i, że obwinianie Teheranu "nie zakończy katastrofy", do jakiej dochodzi w tym kraju.

Wcześniej odpowiedzialność za sobotni atak wziął na siebie szyicki rebeliancki ruch Huti w Jemenie. Do uderzenia dronów w zakłady największego światowego eksportera ropy doszło w czasie, gdy Aramco przyspieszyło plany pierwszej oferty publicznej koncernu, aby mógł trafić na giełdę w Rijadzie może jeszcze w tym roku. Sobotnie ataki, według Reutera, sprawiają wrażenie najśmielszych z dotychczasowych.

O atak na saudyjską rafinerię amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył w sobotę Iran, twierdząc, że nie ma wyraźnych dowodów, aby stał za nim ruch Huti.

Niektóre irackie media podały, że atak został przeprowadzony w sytuacji, gdy wspierane przez Iran paramilitarne grupy zyskują coraz większe wpływy. Kancelaria premiera Iraku Adila Abd al-Mahdiego w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu zaprzeczyła, że atak dronów został przeprowadzony z terytorium Iraku. Irak "przestrzega konstytucji, która uniemożliwia wykorzystanie jego ziem do agresji na kraje sąsiednie" - przekazano.

Z kolei lider jemeńskich Huti Muhammad al-Buch powtórzył w niedzielę, że jego organizacja stoi za atakiem. Powiedział AP, że Huti wykorzystali "słabości" w obronie przeciwlotniczej Arabii Saudyjskiej, aby uderzyć w cele, ale nie rozwinął tego wątku.

Saudyjski książę Muhammad ibn Salman poinformował w sobotę, że ataki dronów na dwie instalacje spowodowały „tymczasowe” wstrzymanie działalności tych dwóch zakładów. Saudyjskie ministerstwo energii oszacowało, że wstrzymana została produkcja 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco, co stanowi 5 proc. globalnej podaży na ten surowiec.

(PAP)

jo/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Z informacji ktore wyplywaja, widze ze Iran wlasciwie bez wysilku "gasi" wszelkie amerykanskie komentarze..
ajwaj
BOLTON = NEOCON 80+ setki razy "umartwial" przyjacól Persów i co ?

Bolton w kosmosie, Persowie jak od ca 3 000 lat z innymi, graja se w bambuko z kal-bojami

A co z POMPEO, tez NEOCON? Pompeo jest konformista, tanczy jak prez. Trump zagra.
Bolton i kumple robili po cichu co chcieli, nawet Bolton dal FAKES
BOLTON = NEOCON 80+ setki razy "umartwial" przyjacól Persów i co ?

Bolton w kosmosie, Persowie jak od ca 3 000 lat z innymi, graja se w bambuko z kal-bojami

A co z POMPEO, tez NEOCON? Pompeo jest konformista, tanczy jak prez. Trump zagra.
Bolton i kumple robili po cichu co chcieli, nawet Bolton dal FAKES z McCainem dla kompromitacji prez. Trumpa
talmud
iran to powazne panstwo dzieki sojuszowi z rosja & chinami nie mozna go bezkarnie zaatakowac jak syrie czy irak........
URRRRRRAAA URRRRRRAAA
jkendy
Kraje takie jak Polska, czyli importerzy ropy zapłacą dużo za odsunięcie dyktatury turbanów z Iranu. Sami Irańczycy są chyba za bardzo zastraszeni żeby się przeciwstawić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki