REKLAMA

Grzybowa bitwa z Unią Europejską czy kolejny straszak? Bruksela odpowiada prezesowi PiS

2023-08-12 18:55
publikacja
2023-08-12 18:55

Komisja Europejska nie planuje żadnych aktów prawnych regulujących tzw. leśne produkty niedrzewne - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz. Tym samym odnosi się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który obiecał "wolność chodzenia na grzyby".

Grzybowa bitwa z Unią Europejską czy kolejny straszak? Bruksela odpowiada prezesowi PiS
Grzybowa bitwa z Unią Europejską czy kolejny straszak? Bruksela odpowiada prezesowi PiS
fot. Mikolaj Kamienski / / FORUM

"Komisja nie planuje żadnych aktów prawnych regulujących te produkty" - powiedział PAP Jahnz.

Jak dodał, jedyna polityka UE dotycząca tych produktów jest wymieniona w strategii leśnej UE. Zawarto w niej zapis, że „aby czerpać korzyści z produktów niedrzewnych dla społeczności wiejskich w obszarach leśnych i wspierać organizacje producentów, Komisja będzie promować opracowanie skoordynowanych i zintegrowanych regionalnych, krajowych i poniżej szczebla krajowego programów dotyczących zrównoważonej produkcji niedrzewnych produktów leśnych”.

Jahnz dodał, że w lipcu "hiszpańska prezydencja Rady zaprosiła państwa członkowskie do podzielenia się swoimi doświadczeniami i wszelkimi potrzebami w zakresie działań UE na rzecz promowania niedrzewnych produktów leśnych i stawienia czoła związanym z nimi wyzwaniom".

Jak zaczęła się dyskusja o grzybach?

Jarosław Kaczyński podczas pikniku w Chełmie w woj. lubelskim powiedział, że w bardzo wielu krajach lasy są w prywatnych rękach albo osób fizycznych, jak to się w prawie mówi, albo korporacji i wstęp wzbroniony. Bardzo rzadko można spotkać las, do którego się spokojnie wchodzi. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby. Ogromna część Polaków chodzi na grzyby. Chodzimy tam, żeby wypocząć, żeby się przejść, w najróżniejszych celach. I to jeszcze raz powtarzam, bo może czasem sobie tego nie uświadamiamy, to część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać”. 

Następnie w tygodniku "Sieci" powtórzył, że polskie lasy chce przejąć Bruksela. Podchwycili to członkowie ekipy rządzącej i na portalach społecznościowych już można przeczytać hasła "PO=sprzedaż lasów" czy " Obronimy lasy przed dziwnymi zakusami". 

Unijne źródła dyplomatyczne wcześniej przekazały PAP, że hiszpańska prezydencja w UE przygotowała propozycję, która zakłada objęcie unijnymi regulacjami tzw. leśnych produktów niedrzewnych, czyli m.in. grzybów, trufli, orzechów, żołędzi, żywicy, owoców leśnych, roślin leczniczych i aromatycznych, ściółki dla zwierząt gospodarskich, miodu czy dziczyzny.

Podobnymi regulacjami są już objęte takie obszary w UE jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Włączenie więc lasów do kompetencji dzielonych między Warszawę a Brukselę nie oznacza utraty kontroli nad lasami. UE będzie jedynie kierowała się zasadą pomocniczości, a więc przejmie kompetencje dopiero wówczas, gdy uzna, że zrealizuje zadania lepiej niż państwo członkowskie. W żaden sposób nie można porównać tego do prywatyzacji lasów. 

Ma jednak znaczenie, gdyż polski rząd narusza przepisy unijne w dwóch obszarach: nie realizuje w sposób odpowiedni przepisów o ochronie przyrody oraz uniemożliwia organizacjom ekologicznym zwrócenie się do sądu z żądaniem zbadania legalności planów urządzania lasu (w skrócie chodzi o wycinkę prowadzoną "na potęgę".

aw/pap 

Źródło:Bankier24
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (69)

dodaj komentarz
przemek_opinia
UE wszystko reguluje - nawet to jak wasze dzieci mają w szkołach się uczyć zboczeństw od najmłodszych lat. TO JEST PRAWDZIWE ZAGROŻENIE! Zobaczcie co się wyprawia w Hiszpanii, Niemczech, USA u "demokratów", dziecko może uważać się za dowolną płeć, nawet za kota... szkoda pisać poczytajcie, poszukajcie... w TVN o tym wam UE wszystko reguluje - nawet to jak wasze dzieci mają w szkołach się uczyć zboczeństw od najmłodszych lat. TO JEST PRAWDZIWE ZAGROŻENIE! Zobaczcie co się wyprawia w Hiszpanii, Niemczech, USA u "demokratów", dziecko może uważać się za dowolną płeć, nawet za kota... szkoda pisać poczytajcie, poszukajcie... w TVN o tym wam nie powiedzą.
polonu
nie kotów a kocice . plaga żydowska opanowała kraj .
aszkenazyjski
Karbinadel to mielony i to taki quasi śląski , kto Ci tak zmielił mózg.

Wyłącz tv, myśl, czytaj, uniezależnić się od netu.

Ewentualnie dobry psychiatra.
newcommer
Dlaczego na brednie Jaroslawa odpowiada UE?
UE ma tyle problemów a zajmuje się kampanią wyborczą kraiku taniej siły roboczej.
Czym bliżej wyborów tym więcej takich manipulacji.
przemek_opinia
Jeszcze nie wiesz? Bo UE bardzo zależy na przejęciu władzy w Polsce - czytaj Niemcom. Dlatego posłali po 8 latach Tuska. Stajemy się suwerenni i nie wykonujemy bezwiednie wszystkiego co Niemcy chcą - a to się nie podoba.
karbinadel
A na zdjęciu grzyb papierzak
przemek_opinia
Jak zwykle wyborca PO-KO taki zabawny cwaniaczek. To jest wasz poziom dyskusji.
marszalek2020
"Bruksela odpowiada prezesowi PiS"?

To chyba nie Prezes pytał tylko TVN z panem Kraśko jak mnie pamięć nie myli. Pytał bo pewnie nie zrozumiał, albo zrozumiał na swój TVN-owski sposób.

Nie słyszałem żadnego pytania Prezesa w sprawie grzybów. Jedynie stwierdzenie faktu, ze PO i Unia chcą położyć łapę na polskich
"Bruksela odpowiada prezesowi PiS"?

To chyba nie Prezes pytał tylko TVN z panem Kraśko jak mnie pamięć nie myli. Pytał bo pewnie nie zrozumiał, albo zrozumiał na swój TVN-owski sposób.

Nie słyszałem żadnego pytania Prezesa w sprawie grzybów. Jedynie stwierdzenie faktu, ze PO i Unia chcą położyć łapę na polskich lasach bo można na nich dużo zarobić.
marszalek2020
... chcą położyć łapę po wyborach oczywiście. Tuskowi to wszystko jedno pewnie, bo jak wyjedzie drugi raz do Europy to co go obchodzić będą polskie lasy. A emeryturę ma taką ze sobie za wstęp zapłaci.
karbinadel
Kolejny pisior gada sam ze sobą. Jesteś kuzynem jenak?

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki