REKLAMA

Grzegorz Braun stracił immunitet

2022-09-29 16:07
publikacja
2022-09-29 16:07

Sejm uchylił w czwartek immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi w związku z wykroczeniem drogowym podczas manifestacji w Warszawie i odmową przyjęcia mandatu. O pociągniecie Brauna do odpowiedzialności karnej wnioskował Komendant Główny Policji.

Grzegorz Braun stracił immunitet
Grzegorz Braun stracił immunitet
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Za uchyleniem immunitetu Braunowi zagłosowało 361 posłów, 20 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

Z 10 wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej wystąpiła w ubiegłym roku policja. Dziewięć wniosków dotyczyło tego samego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką. Natomiast dziesiąty wniosek związany był z naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamaniem zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r.

I to właśnie w związku z tym ostatnim wnioskiem Sejm uchylił immunitet poselski Brauna. "Policja chciała go ukarać mandatem, którego poseł nie przyjął, więc Komendant Główny Policji wystąpił do Sejmu o pozbawienie posła immunitetu" - mówił PAP szef komisji regulaminowej Kazimierz Smoliński (PiS).

Jeszcze w środę podczas sejmowej debaty nad wnioskiem policji Braun wyjaśniał, że chodzi o to, iż podczas manifestacji w Warszawie ominął samochodem wiozącym nagłośnienie policyjne zapory. Tłumaczył, że wszystko działo się podczas legalnej manifestacji z okazji rocznicy proklamowania przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. W pewnym momencie, relacjonował Braun, wyrosły na drodze tej manifestacji betonowe zapory.

"W tej sytuacji zatrzymać się musiał samochód wiozący nagłośnienie. Jego porzucenie powodowałoby jednak dezorganizację całej manifestacji, bo komunikowanie się z manifestantami stałoby się niemożliwe" - mówił Braun. Zdecydował się on więc wsiąść na miejsce kierowcy i prowadząc samochód ominął zapory, przejeżdżając na drugą stronę ulicy Świętokrzyskiej.

"Nikt wtedy nie wystąpił do mnie z próbą kryminalizacji mojego czynu" - powiedział Braun. Dopiero po kilku miesiącach wpłynął wniosek od komendanta policji, dołączając do dziewięciu innych wniosków o uchylenie immunitetu za "niezamaskowanie" - dodał.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
polonu
Na KPN już dawno urządzają polowanie nie tylko na Brauna , Niech Sikorski uważa na siebie .
samsza
Widzę po komentarzach, że większość zdaje sobie sprawę, że dzisiaj przyszli po Brauna, a jutro przyjdą po nich.
Przypominam, słyszałem jak autor książki w temacie, T. Sommer, powiedział, że z wykonawców ludobójstwa, tzw. operacji antypolskiej NKWD, naturalną śmiercią zmarł tylko jeden...
xqwztsa
Ciekawe kiedy Macierewiczowi odbiorą?
zene
Magdalenka likwiduje konkurencje
jak np. Leppera

Prawda boli

""Korwin-Mikke do posła PiS: „Pan jest zdrajcą, który wyprzedaje Polskę Ukraińcom""

NCZAS.COM
langdon25
Brown bierze kasę od ruskich - pod trybunał stanu tego zdrajce i sprzedawczywka
rotmistrz
Pod trybunałem stanu to trzeba postawić całą tę okrągłostołową bandę zdrajców Polski: Morawieckiego, Kaczyńskiego, Sasina, Niedzielskiego et consortes. Przejrzyj na oczy, człowieku, bo jesteś zmanipulowany i omamiony propagandą antypolaków niemal tak jak kiedyś Niemcy propagandą NSDAP.
aszkenazyjski
Czy ten Komendant nie powinien odpowiadać za zaniechanie, po tylu miesiącach jakiś
śmieszny zarzut.

Czy kierowcy ,który odmawia mandatu również kierujecie wniosek o ukaranie po kilku
miesiącach.
kimdzonk
tego pajaca to raczej na obowiązkowe badania psychiatryczne należy wysłać, totalny czubek !
ehalley
Czubki to siedzą w bandzie czworga. W głowach większości ludzi są już tęgimi abnegatami. Braun to mąż stanu - historia zapamięta go na długo jako jednego z nielicznych walczących o wolność Polaków w tychże pokręconych czasach testu na człowieczeństwo. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości z 460 sprzedajnych Czubki to siedzą w bandzie czworga. W głowach większości ludzi są już tęgimi abnegatami. Braun to mąż stanu - historia zapamięta go na długo jako jednego z nielicznych walczących o wolność Polaków w tychże pokręconych czasach testu na człowieczeństwo. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości z 460 sprzedajnych darmozjadów.
ms_ odpowiada ehalley
raczej jako ruskiego kolaboranta

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki