REKLAMA
WAŻNE

Louis Vuitton przejmie Tiffany'ego za ponad 16 mld dol.

2019-11-25 10:51
publikacja
2019-11-25 10:51

Koncern LVMH, czołowy producent dóbr luksusowych, za 16,2 mld dol. przejmie amerykańską firmę jubilerską Tiffany - poinformował w poniedziałek Reuters. To największe w historii przejęcie producenta dóbr luksusowych - dodał.

/ fot. Arnd Wiegmann / Reuters

Właściciel Louis Vuitton, koncern Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) zgodził się na zakup amerykańskiej firmy jubilerskiej Tiffany za 16,2 miliarda dolarów - poinformował Reuters. Francuski LVMH zgodził się zapłacić 135 dol. za każdą akcję amerykańskiego Tiffany & Co. Ma to zwiększyć najmniejszą działalność LVMH, czyli dział biżuterii i zegarków. Reuters przypomina, że początkowo właściciel Louis Vuitton oferował 120 dol. za akcje.

Reuters wskazał, że kurs akcji spółki LVMH w poniedziałek rano na otwarciu wzrósł o 1,8 proc.

Firmy poinformowały, że spodziewają się zamknięcia transakcji w połowie 2020 r. Tiffany w oświadczeniu przekazał, że zarząd zalecił akcjonariuszom zatwierdzenie transakcji z LVMH.

"Przejęcie Tiffany wzmocni pozycję LVMH w branży jubilerskiej i jeszcze bardziej zwiększy jego obecność w Stanach Zjednoczonych" - przekazały we wspólnym komunikacie LVMH i Tiffany, który cytuje agencja.

Szef Tiffany Alessandro Bogliolo cytowany przez Reutersa powiedział, że transakcja "zapewni dalsze wsparcie, zasoby i rozmach".

Reuters podał, że Tiffany musi walczyć m.in. z wojną handlową Waszyngton-Pekin; chińscy nabywcy wycofują się ze Stanów Zjednoczonych i wydają więcej w swoim kraju.

Pod koniec października koncern LVMH potwierdził, że prowadzi rozmowy w sprawie kupna Tiffany'ego; oferta francuskiej grupy opiewała wówczas na 14,5 mld dol.Jak podkreślono, propozycję przejęcia złożono, gdy Tiffany boryka się ze stagnacją sprzedaży, co jest związane m.in. ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach. Sytuacja ekonomiczna w Państwie Środka wpływa na wydatki chińskich konsumentów, którzy są "znaczącymi odbiorcami dóbr luksusowych" - tłumaczono.

Grupa LVMH to właściciel 70 marek luksusowych z całego świata z branży modowej, kosmetycznej, biżuteryjnej oraz alkoholowej. Do grupy należą, m.in. Louis Vuitton, Dior, Fendi czy Givenchy.

Bernard Arnault, właściciel LVMH, zajmuje 3 miejsce listy miliarderów Bloomberga, czyli zestawienia najbogatszych osób na świecie.

Założona w Nowym Jorku w 1837 r. firma Tiffany znana jest z wyrobów jubilerskich, które pakuje w charakterystyczne jasnoniebieskie pudełeczka, a także z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" z udziałem Audrey Hepburn. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Szkoda ze - jeszcze :) - nie mam takich mozliwosci..
Sam bym kupil Tiffaniego..
Ikona Ameryki.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki