REKLAMA

Gróbarczyk: Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej warte raczej miliony niż dziesiątki milionów złotych

2019-04-12 10:37
publikacja
2019-04-12 10:37

Wartość złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej jest liczona raczej w milionach niż dziesiątkach milionów złotych - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdementował informacje mediów o tym, że przekop będzie można sfinansować z tych złóż.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Minister powiedział w piątek w Radiu Plus, że trwa wycena złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej. Na początku marca Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) informowało, że resort środowiska prowadzi analizę kosztową tych złóż.

"Proszę jeszcze o kilka chwil na to, byśmy mogli oszacować na podstawie badań, jak wyglądają te złoża" - wskazał Gróbarczyk. Zapowiedział, że informacja o ich wycenie zostanie przedstawiona na specjalnej konferencji prasowej.

Szef MGMiŻŚ pytany o wstępne szacunki dotyczące wartości tych złóż powiedział, że "jest to raczej liczone w milionach, niż w dziesiątkach milionów (złotych - PAP)".

Gróbarczyk odniósł się również do pojawiających się w mediach informacji na temat tego, że budowa kanału przez Mierzeję mogłaby być sfinansowana ze znajdujących się tam złóż bursztynu. "Dementuję to z całą stanowczością" - stwierdził.

Według niego inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Na 24 kwietnia wyznaczono kolejny termin otwarcia ofert w przetargu. Dodał, że zgodnie z terminarzem w tym roku powinien zostać wybrany wykonawca inwestycji.

"Będą następowały różnego rodzaju odwołania i zapytania, to skomplikowany przetarg, ale jesteśmy zgodnie z terminem. Zakończenie (budowy - PAP) planujemy na rok 2022" - podsumował Gróbarczyk.

/ Urząd Morski w Gdyni

Według resortu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu ma sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawić walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Koszt budowy kanału szacowany jest na ok. 880 mln zł i ma być pokryty z budżetu państwa. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Kolejny wynalazek PISy za mld. podatników :) Pewnie jakis mgr od historii SanEskobara wymyslil.
Jesli to wogóle powstanie, to na 3 kajaki + 2 pontony, trzeba BY miliony $ w rok na poglebianie toru wodnego. Nawet w zamknietym akwenie Zalewu Szczecinskiego do Szczecina poglebiarki pracuja na okraglo. Po PISie nawet potop
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
obsservator
Dowolny wynalazek dowolnego rządu jest zawsze za pieniądze podatników, żadne odkrycie. Ten jest akurat całkiem niegłupi, ale wiadomo komu nie w smak.
lelo1949
Mundral ,na wszystkim się znasz?
antybolszewik
To super. Jak raz do roku będzie wpływał statek to można marynarzy paciorkami z bursztynów witać.

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki