REKLAMA

Grecy w finansowej zapaści. Jak zagłosują w referendum?

2015-07-03 13:30
publikacja
2015-07-03 13:30
Grecy w finansowej zapaści. Jak zagłosują w referendum?
Grecy w finansowej zapaści. Jak zagłosują w referendum?
/ EastNews

- Im bliżej do dnia referendum, tym chętniej mieszkańcy Grecji będą opowiadali się za przyjęciem planu oszczędnościowego. Pamiętajmy też, że głos na „tak” to także votum nieufności wobec obecnego rządu i myślę, że wielu Greków właśnie tak będzie to postrzegało. O ile jeszcze do niedawna mówiło się, że chodzi o pozostanie ich kraju w strefie euro, ten plebiscyt będzie też dla większości krytyczną oceną rządów – prognozuje Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Grecy w finansowej zapaści-jak zagłosują w referendum?

Analityk podkreśla, że obecna, fatalna sytuacja w Grecji - uniemożliwiony dostęp do własnych finansów, zamknięte banki i protesty w miastach, uświadamiają Grekom jak poważny wybór stanie przed nimi w nadchodzącą niedzielę. Dodaje jednak, że nawet jeżeli odpowiedzi na „nie” przeważą w referendum, piłka wciąż pozostaje w grze.

- Odrzucenie dalszych reform przez Greków nie musi oznaczać końca negocjacji. Pamiętajmy, że w Europie rozmawia się do końca, do upadłego. Warunkiem jest minimalne, elementarne zaufanie stron. Myślę, że Grecy tego zaufania nadużyli i istnieje potrzeba oczyszczenia, którym właśnie jest referendum. Tak, by można było ponownie wrócić do stołu negocjacyjnego. Paweł Majtkowski dodaje też, że gdyby po referendum nastąpił powrót do rozmów, Grecy mogliby z większą świadomością podejść do proponowanych reform, a widmo bankructwa skutecznie zmotywowałoby ich do zawarcia porozumienia.

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~o-O-o
Greckie 'nie' odpowiedz EU niestety wypad z euro strefy.
Greckie 'tak' odpowiedz EU silniejsze reformy tam gdzie mozna sciagnac podatki a nie tylko na papierze oraz 'czasowe' czlonkostwa w euro strefie oraz wprowadzenie 'rownoleglej waluty' w obieg.

Nikt nie da wiecej EUR
Greckie 'nie' odpowiedz EU niestety wypad z euro strefy.
Greckie 'tak' odpowiedz EU silniejsze reformy tam gdzie mozna sciagnac podatki a nie tylko na papierze oraz 'czasowe' czlonkostwa w euro strefie oraz wprowadzenie 'rownoleglej waluty' w obieg.

Nikt nie da wiecej EUR bankrutowi.
~Kiri
Zdziwiłbyś się, to jest unia, pewnie wręcz zmuszą ich, żeby wzięli więcej pieniędzy :3
~Jan
Wbrew oczekiwaniom dla Greków wynik głosowania nie będzie miał istotnego znaczenia. Na pewno istotny będzie dla Niemców i Francuzów. Jeśli Grecy zagłosują za wyjściem z eurozony to czeka ich chwilowa poprawa ze swoją walutą którą zaczną drukować na skalę podobną do druku marki w republice Weimarskiej. Następnie jak w filmie o greku Wbrew oczekiwaniom dla Greków wynik głosowania nie będzie miał istotnego znaczenia. Na pewno istotny będzie dla Niemców i Francuzów. Jeśli Grecy zagłosują za wyjściem z eurozony to czeka ich chwilowa poprawa ze swoją walutą którą zaczną drukować na skalę podobną do druku marki w republice Weimarskiej. Następnie jak w filmie o greku Zorbie nastąpi Piękna Katastrofa. Jeżeli Grecy zagłosują za uciskiem fiskalnym i pozostaniem w eurozonie to i tak nastąpi Piękna Katastrofa. Socjalizm nie zależnie od tego czy ma zabarwienie pobożne, bezbożne, nacjonalistyczne lub tęczowe zawsze kończy się katastrofą. Czego Państwu i sobie życzę.
~potencjał
A dlaczego nie można mieć nadziei , że do ludzi w Grecji w końcu dotrze głębsza refleksja , iż dalej tak funkcjonować jako społeczność nie mogą , muszą do tego dojrzeć właśnie przez zderzenie z rzeczywistością -- innymi słowy ci którzy zagłosują na nie ( ponoć dużo młodych osób tak ma uczynić ) muszą na własnej skórze przekonać A dlaczego nie można mieć nadziei , że do ludzi w Grecji w końcu dotrze głębsza refleksja , iż dalej tak funkcjonować jako społeczność nie mogą , muszą do tego dojrzeć właśnie przez zderzenie z rzeczywistością -- innymi słowy ci którzy zagłosują na nie ( ponoć dużo młodych osób tak ma uczynić ) muszą na własnej skórze przekonać się w jakiej żyją ułudzie , iluzji i ekonomicznej ignorancji -- problem z Grecją jest do rozwiązania jedynie przez pomysł znaleziony przez nich samych a nie narzucony przez ludzi z zewnątrz ( zainteresowanych jedynie stroną finansową) , myślę jednak że ci "paskudni banksterzy " gdyby widzieli szczerą chęć wprowadzenia reform przez Greków , determinację i konsekwencję ( nawet według innej koncepcji niż ich ) , to nie cisnęli by ich tak bardzo --- po prostu Grecja musi mieć i zacząć realizować pomysł na odzyskanie w i a r y g o d n o ś c i . Z rządem , który mają obecnie tego nie dokonają.Chodzi o to aby nie brnęli dalej drogą , która ich doprowadziła do obecnego stanu.
~kostucha
MFW to pocałunek śmierci. Dewaluacja drachmy i odrzucenie projektu polityczno-społecznego jakim jest euro.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki