REKLAMA

Grecja: zadłużenie wobec kas emerytalnych wzrosło do prawie 17 mld euro

2016-10-25 09:56
publikacja
2016-10-25 09:56

Dziesiątki tysięcy przedstawicieli wolnych zawodów i przedsiębiorstw w Grecji nie są w stanie płacić składek emerytalnych. Ich zadłużenie wobec kas emerytalnych osiągnęło w tym miesiącu prawie 17 miliardów euro - poinformowała we wtorek kasa IKA.

fot. salmas / / YAY Foto

Według tego źródła prawie 635 tysięcy Greków jest winnych kasom emerytalnym od 5 tys. do 30 tys. euro per capita. Od 50 tys. do 100 tys. euro per capita wynoszą zaległości ponad 61 tys. przedstawicieli wolnych zawodów i pracodawców. Jest też 1120 przedsiębiorstw, z których każde zalega z płatnościami ponad 1 miliona euro.

Ekonomiści podkreślają, że wysokie deficyty kas emerytalnych są jednym z czynników, wskazujących na pilną potrzebę reform. Niemal co miesiąc państwo musi dofinansowywać kasy emerytalne, aby mogły być wypłacane emerytury i tak już znacznie zredukowane w ciągu minionych sześciu lat. A prasa ekonomiczna wskazuje, że warunkiem rozwiązania problemu emerytur jest wejście Grecji na ścieżkę szybkiego rozwoju gospodarczego. (PAP)

az/ ro/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Euro jest za mocną walutą dla Greków, a za słabą dla Niemiec. Wspólna waluta nikomu się nie opłaca, bo nie odzwierciedla różnic pomiędzy krajami. Grecy powinni zacząć emitować ujemnie oprocentowaną, bezgotówkową drachmę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki