Grecja: podwyżka podatku VAT do 24%

Od dziś (01.06) w Grecji wchodzi w życie podwyżka podatku VAT z dwudziestu trzech na dwadzieścia cztery procent. Kolejna grupa wysp traci też przywileje podatkowe. To jedne z reform oszczędnościowych, na które zgodził się rząd Aleksisa Ciprasa w zamian za odblokowanie następnej transzy z trzeciego programu kredytowego dla Aten.

Premier Grecji Aleksis Cipras
Premier Grecji Aleksis Cipras (fot. Alkis Konstantinidis / FORUM)

Od dziś wzrastają ceny większości produktów i usług w Grecji. Zdrożeją między innymi nowe nieruchomości, auta, benzyna, gaz, produkty żywnościowe, urządzenia elektryczne i elektroniczne, odzież, obuwie, alkohol i papierosy, bilety komunikacji miejskiej. Jednocześnie maleją pensje pracownicze i emerytury, głównie z powodu większego opodatkowania. Z kolei mieszkańcy Skiros, Antiparos, Andros i kilku innych słabiej rozwiniętych wysp tracą 30-procentową ulgę podatkową, z której korzystali ze względu na większy koszt transportu towarów w te miejsca.

W październiku ubiegłego roku przywileje te odebrano pięciu innym greckim wyspom. Tymczasem rząd Aleksisa Ciprasa prowadzi końcowe negocjacje z wierzycielami, aby możliwe było przekazanie 7,5 miliarda euro z kolejnej transzy pieniężnej dla Aten. Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się na to w ubiegłym tygodniu, ale zażądali zaostrzenia niektórych reform.

Druga rata tej transzy ma być wypłacona jesienią i pod warunkiem, że Grecja wprowadzi w życie przyjęte reformy. Trzeci program kredytowy dla Aten opiewa na sumę do 86 miliardów euro.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ~ek

Niech lepiej od razu podniosą ten VAT na 50%. Pójdzie wszystko w szarą strefę, KORYTO wyschnie.Powstanie gospodarka równoległa-alternatywna. ZSRE czy Eurokalifat jak kto woli nakryje się nogami. I tak trzeba bo gnijące pasożytnicze struktury muszą zginąć.
Jak w przyrodzie

! Odpowiedz
3 3 ~Bolo

Jeśli Grecy mają trochę oleju w głowie (a pewnie mają) to powinni zastosować model islandzki z zastosowaniem tradycyjnych narzędzi (gilotyny) z czasów rewolucji francuskiej. Bo najzwyczajniej w świecie przedstawiciele władzy przez cały czas żerowali na własnych i unijnych obywatelach.

! Odpowiedz
1 1 ~pytanie

cwaniaczku z Polaczkowa dlaczego swojej propozycji w swoim kraju nie wprowadzisz tylko dajesz rady innym? Grecy w kryzysie i tak żyja lepiej niz polaczki w rozkwicie

! Odpowiedz
4 5 ~gość

Na razie tylko VAT. A za moment kolejne podatki. Będą doić Grecję ile się da. Puki nie wykupią greckiej ziemi.

! Odpowiedz
4 25 ~dfsa

w polsce dojdzie do tego samego. PO podnioslo na chwilke vat, PIS podnieisie o procencik bo +500 bo +mieszkanie za pol darmo dla patoli etc... Ktos musi na socjalizm placic.
A w polsce czy milosnik po czy pisu to i tak socjalista zagorzaly...

! Odpowiedz
2 3 ~xxx

PIS-du wproiwadzi jedną daninę 30% i ciemny lud nie zorientuje się że wychodzi drożej niż jka by płacili każde odzielnie:)

! Odpowiedz
1 0 ~szkodagadac

Masz rację ja też uważam, że tacy ludzie jak ty powinni oddać państwu całe zainwestowane w was pieniądze. Zwróć państwu pieniądze za Twoją edukację i wtedy pisz, że "socjalizm", którego nie ma bo jak widać lekcje historii przespałeś, jest zły lub jakikolwiek.

Zostałeś wychowany dzięki temu "socjalizmowi" masz po czym jeździć i nie musisz za to płacić ale ty pewnie wiesz lepiej... jak zwykle.

PS. Jałmużna jest dewizą kościoła nie idei politycznej bo jak byś raczył uważać w liceum na zajęciach to wiedział byś, że w świetle socjalistycznej ideologi pieniądz powinien zniknąć więc w jaki sposób socjalista mógłby się nim dzielić ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~szkodagadac

I żeby nie toczyć piany o sens bo ludzie Twojego pokroju raczej rozumem nie grzeszą to tak, to co robi PiS jest kiepskie ale nie ma to nic wspólnego z socjalizmem. Ktoś kto twierdzi inaczej zwyczajnie w świecie nie ma podstawowej wiedzy.

! Odpowiedz
0 0 ~ik9175533 odpowiada ~szkodagadac

Weź się zabij! Jeśli ofiara przez mafię została zmuszona do korzystania z jej usług, ma później płacić. ************ ********* ****** ***********!

! Odpowiedz
0 0 ~analityk_lemingozy

dla poatoli. Patol to ty chyba jesteś. spójrz na siebie najpierw. Nie oceniaj ludiz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.