Grecja: kolejna tura negocjacji ws. programu kredytowego

W Atenach rozpoczyna się kolejna tura rozmów mająca na celu dokonanie drugiej oceny greckich reform. Rządowi Aleksisa Ciprasa zależy na uzyskaniu porozumienia z wierzycielami do 5 grudnia, kiedy to będzie obradować Eurogrupa. W negocjacjach bierze udział Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ma określić swoją rolę w ostatnim programie kredytowym dla Grecji.

Premier Grecji Aleksis Cipras
Premier Grecji Aleksis Cipras (Parlament Europejski)

W najbliższych dniach strony muszą się porozumieć w tak istotnych kwestiach jak zamknięcie budżetu na 2017 rok, zmiany w prawie pracowniczym, prywatyzacja i działanie specjalnego funduszu powierniczego, do którego zostały przekazane między innymi greckie wodociągi i zakłady energetyczne. Ważne są też dalsze regulacje dotyczące niespłacanych kredytów. Greckie media, powołując się na informacje z Waszyngtonu, podają, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie żądał od Aten nowych reform, w tym masowych zwolnień i kolejnej obniżki emerytur w zamian za wejście Grecji do ostatniego programu kredytowego. Miałoby to nastąpić na dwa lata, tak aby cały program kredytowy - zarówno z udziałem europejskich wierzycieli, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowwgo - zakończył się w tym samym czasie - w 2018 roku.

Rząd Aleksisa Ciprasa śpieszy się z zamknięciem drugiej oceny greckich reform, aby przed końcem tego roku zostały ustalone kwestie dotyczące redukcji greckiego zadłużenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil