REKLAMA

Granice Białorusi otwarte. "Prezydent miał na myśli ich wzmocnienie"

2020-09-18 15:53
publikacja
2020-09-18 15:53
fot. Drop of Light / Shutterstock

Granice Białorusi z Polską i z Litwą nie zostały zamknięte w piątek, chociaż w czwartek taki krok zapowiadał białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka. Eksperci sugerują, że „prezydent zapewne miał na myśli wzmocnienie granicy”.

„Białoruskie przejścia graniczne pracują w obu kierunkach” – potwierdził w rozmowie z PAP Anton Byczkouski z Państwowego Komitetu Granicznego (GPK), odpowiednika polskiej Straży Granicznej.

Rano GPK poinformował, że „wzmocniono ochronę granicy”, a także kontrole na przejściach granicznych i monitoring strefy przygranicznej.

„Odbywa się ona we wzmocnionym trybie funkcjonowania służby granicznej i kontroli oraz z zastosowaniem rezerw taktycznych" - napisał w piątek rano w komunikacie.

Później w ciągu dnia pojawiły się informacje o tym, że białoruskie służby celne nasiliły kontrole osób wjeżdżających do kraju.

Czytelnicy portalu TUT.by poinformowali, że „celnicy pozwalają wwozić (do kraju) tylko rzeczy używane i towary niezbędne w podróży”. Państwowy Komitet Celny w oświadczeniu dla TUT.by uściślił, że kontrole zostały zintensyfikowane, ale nie zmieniły się zasady przewozu towarów przez granicę. „Zrobiono to po to, by nie dopuścić do przewozu towarów zabronionych i objętych ograniczeniami, a także przewozu partii produktów na sprzedaż pod pozorem rzeczy osobistych” – poinformowała ta instytucja.

O tym, że granice z Polską i Litwą są przejezdne w obie strony informują od czwartkowego wieczoru białoruskie media niezależne, powołując się na służby graniczne wszystkich trzech krajów.

„Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską” – powiedział w czwartek wieczorem Łukaszenka. Dodał, że konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą.

„Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę” – oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w czwartek w Mińsku.Ponieważ żadna z państwowych instytucji nie wypowiadała się bezpośrednio na temat „zamknięcia granicy”, sprawę komentowali eksperci. Większość z nich uważa, że Łukaszenka „miał na myśli nie zamknięcie a wzmocnienie ochrony granicy”. Taką hipotezę wyraził jeszcze w czwartek komentator portalu Naviny.by Alaksandr Kłaskouski.

„Wygląda na to, że chodzi o te kroki militarne, które już zostały podjęte (m.in. manewry wojskowe w obwodzie grodzieńskim), żeby rozkręcić propagandową psychozę” – ocenił Kłaskouski. Na tle protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich Łukaszenka i propaganda państwowa, później wsparta przez rosyjską, zaczęli promować wersję o spisku zagranicy i planach destabilizacji Białorusi włącznie z ryzykiem agresji militarnej.

Również politolog Andrej Jehorau powiedział Radiu Swaboda, że mogło dojść do nieporozumienia i Łukaszenka zapewne „miał na myśli, że granice są chronione przez dodatkowe siły wojskowe”, co ma sens, zwłaszcza w kontekście wypowiedzi o rzekomym zagrożeniu z zewnątrz.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który wziął w piątek udział w wideokonferencji dla białoruskich mediów ocenił, że „oświadczeniami o zamknięciu granicy władze próbują zastraszyć społeczeństwo”.

Minister spraw zagranicznych Litwy ocenił, że za wypowiedzią Łukaszenki kryje się chęć „zademonstrowania, że istnieje zagrożenie zewnętrzne”. „A jeśli go nie ma, to trzeba je znaleźć” – ocenił Linas Linkeviczius.

Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział, że jeśli Białoruś zamknie granice, Polska i Litwa zamknął swoje przejścia dla białoruskich towarów jadących na Zachód.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj
""Eksperci sugerują, że „prezydent zapewne miał na myśli"" :)

Prez. Bialorusi Lukashenko mial na mysli dokladnie to co powiedzial.
Nawet poczatkujacy gracz w pokera, nie pokazuje kart w trakcie gry.
A gra jeszcze trwa i potrwa.
Zamiast domyslów i tlumaczenia "co chcial przez to powiedziec",
""Eksperci sugerują, że „prezydent zapewne miał na myśli"" :)

Prez. Bialorusi Lukashenko mial na mysli dokladnie to co powiedzial.
Nawet poczatkujacy gracz w pokera, nie pokazuje kart w trakcie gry.
A gra jeszcze trwa i potrwa.
Zamiast domyslów i tlumaczenia "co chcial przez to powiedziec", tepiej przyjac to do wiadomosci. Po wlasnie wizycie min. MON Rosji Sergeja Shojgu, beda zmiany militarne, równolegle gospodarcze itd.
Bialorus ma ten komfort, ze nie musi robic dobrze komukolwiek. Chiiny, Rosja w calosci zabezpieczaja potrzeby Bialorusi. Moga z PE UE i inni pokrzyczec > ZERO znaczenia
ajwaj
Niezapowiedzianie prez. Bialorusi Lukashenko,
byl wczoraj na forum kobiet Bialorusi (owacyjnie przyjety), tam wlasnie se z kobitkami pogadal i o ganicach tez opowiedzial

""Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego tu jestem, jest pokazanie, że naprawdę doceniam to, co się tu dzieje. Nawet nie wyobrażacie
Niezapowiedzianie prez. Bialorusi Lukashenko,
byl wczoraj na forum kobiet Bialorusi (owacyjnie przyjety), tam wlasnie se z kobitkami pogadal i o ganicach tez opowiedzial

""Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego tu jestem, jest pokazanie, że naprawdę doceniam to, co się tu dzieje. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak wspaniałą stronę w historii nowej Białorusi napisaliście z tym wydarzeniem, które zgromadziło ludzi ze wszystkich zakątków naszej małej, ale bardzo wygodnej, pięknej i niesamowitej Ojczyzny. Ty piszesz naszą historię. To wspaniałe, że ta strona będzie jasna, piękna, integralna, nieskorumpowana i prawdziwa" - powiedziała głowa państwa. ""

https://eng.belta.by/president/view/lukashenko-unexpectedly-arrives-at-womens-forum-on-17-september-133573-2020/
ajwaj odpowiada ajwaj
Kto nie zaskoczyl na temat
sily sojuszu Rosja - Chiny, wlasnie na
KRESY.PL
czubek loda

""Według sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera, Chiny i Rosja umieszczają broń na satelitach co sprawia, że Amerykanie są systematycznie pozbawiani przewagi wojskowej – przekazał w środę Pentagon.
Kto nie zaskoczyl na temat
sily sojuszu Rosja - Chiny, wlasnie na
KRESY.PL
czubek loda

""Według sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera, Chiny i Rosja umieszczają broń na satelitach co sprawia, że Amerykanie są systematycznie pozbawiani przewagi wojskowej – przekazał w środę Pentagon.""

https://kresy.pl/wydarzenia/sekretarz-obrony-usa-chiny-i-rosja-pozbawiaja-nas-przewagi-militarnej/

marynapilecka odpowiada ajwaj
Siła armii Chińskiej jest porównywalna z Armiami UE. Więc nie fikaj ruski trolu...
ajwaj odpowiada marynapilecka
plujtrach
ty teraz gender ukro-trollu
ale dalej bez pojecia
and00
Śmieszny jest ten dyktator.
Unia powinna zgodnie z jego życzeniem wprowadzić pełną blokadę przewozu towarów z i do Białorusi, puszczać tylko osoby prywatne, nie zatrudnione w sektorze rządowym oraz milicji i wojsku oraz ich rodziny
Niech ich Putin utrzymuje

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki