REKLAMA

Grad: PZU to spółka specjalnie dla akcjonariatu "obywatelskiego"

2010-04-26 15:16
publikacja
2010-04-26 15:16
26.04. Lublin (PAP) - Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w poniedziałek w Lublinie, że oferta sprzedaży akcji PZU została specjalnie przygotowana dla akcjonariatu "obywatelskiego". Dodał, że decyzję o sprzedaży dodatkowych 5 proc. akcji PZU uzależnia od popytu na akcje spółki.

Podczas spotkania w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Grad zachęcał studentów, aby przekonywali swoje rodziny do kupowania akcji PZU. Zapisy na akcje tej spółki trwają do środy.

"Często wasi rodzice, wasi dziadkowie was słuchają, pytają czy warto zainwestować. Chciałbym żebyście się szczególnie tym zainteresowali, abyście widząc ekonomiczny sens tej inwestycji zareklamowali tę ofertę publiczną" - apelował Grad do studentów.


Grad zaznaczył, że oferta sprzedaży akcji PZU została tak skonstruowana, aby była ona opłacalna dla akcjonariuszy indywidualnych. Dlatego wprowadzony dla nich został limit zakupu wynoszący 30 akcji, które będą kosztowały około 10 tys. zł. Nie będzie trzeba - tak jak przy poprzednich ofertach - zaciągać w bankach wysokich kredytów, aby składać duże zamówienia na akcje, które następnie były redukowane.

"Ten kredyt dużo kosztował, później przy dużych redukcjach przy zapisach, okazywało się, że zysk na akcjach jest mniejszy niż obsługa tego kredytu" - tłumaczył Grad.


Grad zapewniał, że na tej ofercie będzie można zarobić. Temu służyły też twarde - jak powiedział - negocjacje z Eureko, "aby nie przesadzić z ceną". "Sposób przygotowania tej oferty, cena, przejrzystość tych procedur i to, że nie będzie musiał inwestor wydawać niepotrzebnych pieniędzy na obsługę kredytu, to wszystko dziś przemawia za tym, że warto skorzystać" - zachęcał Grad.

Szef resortu skarbu wyraził przekonanie, że debiut PZU na giełdzie zakończy się sukcesem i zapowiedział, że w ten sam sposób będą też przeprowadzone kolejne wielkie prywatyzacje: Tauronu w czerwcu oraz GPW jesienią.


Prezes PZU Andrzej Klesyk, który przebywa w Nowy Jorku i uczestniczył w spotkaniu w Lublinie za pomocą transmisji satelitarnej, podkreślił, że przyjęta strategia prywatyzacji przez swoją powszechność może uczynić akcjonariuszami wielu spośród 16 milionów klientów PZU. Zapowiedział ogłoszenie po debiucie giełdowym szczegółów specjalnego programu lojalnościowego, który ma sprawić, że akcjonariusze nie będą się pozbywali papierów PZU. "Będzie to bardzo unikalny program" - zaznaczył.

Na pytanie czy w razie bardzo dużego popytu na akcje ze strony indywidualnych nabywców, będzie redukcja zamówień, Grad przypomniał, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na sprzedaż dodatkową do 5 proc. akcji PZU należących do Skarbu Państwa. "Jeśli będzie duży popyt, to my te swoje 5 proc. jako Skarb Państwa będziemy oferowali" - zapowiedział.

Klesyk powiedział natomiast, że jeżeli będzie konieczna redukcja zamówień, to nie będzie ona proporcjonalna w transzy inwestorów indywidualnych. "Będzie ona zrobiona w taki sposób, aby jak najwięcej osób otrzymało maksymalną liczbę akcji. Więc osoby, które składały 30 akcji zostaną trochę więcej zredukowane, niż osoby, które na przykład złożą 15 czy 12 akcji" - powiedział Klesyk.

Obecnie, w ramach oferty, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty - PAP) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa może zaoferować papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta będzie obejmować do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji). Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych do 14 maja.

Indywidualni inwestorzy mogą od wtorku do 28 kwietnia zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Cena maksymalna za akcję to 312,50 zł. Ponadto każda osoba uprawniona może zapisać się do poniedziałku na maksymalnie 50 akcji PZU. Chodzi m.in. o osoby, które 1 marca br. były pracownikami spółek m.in. PZU SA, PZU Życie SA, PTE PZU SA, TFI PZU SA.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU - PAP) ma potrwać do 29 kwietnia, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Zgodnie z harmonogramem, ostateczna cena sprzedaży, a także ostateczna liczba sprzedawanych akcji i ich podział na transze, zostaną przedstawione 29 kwietnia.


PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku. (PAP)

kop/ dol/ drag/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~inwestor z Kataru
Ja tam lubię robić interesy z ministrem Gradem.
~kompromitacja
jeszce troche to powie ze na PGE tez nikt niestracił bo on bedzie zwracał pieniadze za straty :)
~valdi
312 za akcję 100% to 624 zł.czy to możliwe ???
infinum
~valdi, możliwe? oczywiście.

A czy prawdopodobne? Raczej bardzo mało.

Jak ktoś ma za dużo pieniędzy, to niech sobie kupi i max. czyli 30 akcji.
Wyda prawie 10k PLN i pytanie, kto to potem od niego odkupi za jeszcze wyższą cenę?

Nawet OFE nie są chyba aż tak głupie i poczekają aż opadnie kurz,
~valdi, możliwe? oczywiście.

A czy prawdopodobne? Raczej bardzo mało.

Jak ktoś ma za dużo pieniędzy, to niech sobie kupi i max. czyli 30 akcji.
Wyda prawie 10k PLN i pytanie, kto to potem od niego odkupi za jeszcze wyższą cenę?

Nawet OFE nie są chyba aż tak głupie i poczekają aż opadnie kurz, żeby potem kupić po 150-200 zł za akcje.

Ja osobiście sobie odpuszczam tą ofertę, bo jak Państwo za bardzo chce mi "pomóc" inwestorom, to nigdy to dobrze nie wróży.
~sla
Dnia 2010-04-26 o godz. 19:25 ~valdi napisał(a):
> 312 za akcję 100% to 624 zł.czy to możliwe ???
==
PZU jako instytucja finansowa posiada kapitały własne i obce . Kapitał własny zmalał o połowę w wyniku wypływu ze spółki w 2009r. Obecnie jest na poziomie ok. 140 zł na akcje (ok. 12 mld zł). Natomiast
Dnia 2010-04-26 o godz. 19:25 ~valdi napisał(a):
> 312 za akcję 100% to 624 zł.czy to możliwe ???
==
PZU jako instytucja finansowa posiada kapitały własne i obce . Kapitał własny zmalał o połowę w wyniku wypływu ze spółki w 2009r. Obecnie jest na poziomie ok. 140 zł na akcje (ok. 12 mld zł). Natomiast aktywa ogółem stanowią owe 614 zł (53 mld). Dla akcjonariusza tylko Equity ma znaczenie.
Właśnie to jest wyjaśnione dokładnie na blogu :
http://www.ekorodzice.pl/index.php?akcja=user_show&typ=2&id_b=12&id_u=294&offset=0&podakcja=explode&id=347
~piotr-naiwny leszcz
kupować nie marudzić !!! trzeba spelnić swój obywatelski obowiązek i zrobić zrzutkę na Eureko!!! jak Eureko nie sprzeda w dobrej cenie to jeszcze poziwe SP czyli nas
~lerom
Czy warto kupić akcje PZU ?
To prawda, obywatel powinien wiedzieć, że nie tylko jest on CZEGOŚ pozbawiany, ale także o tym, że jest też czasem do CZEGOŚ zapraszany. Nauka to potegi klucz, ale ona drogo kosztuje !!!
Odsyłam do bloga:
http://www.ekorodzice.pl/index.php?akcja=user_show&typ=2&id_b=12&id_u=294&offset=0&podakcja=explode&id=347

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki