REKLAMA

Gowin o nowym programie mieszkaniowym: jest o wiele doskonalszy niż "Mieszkanie Plus"

2021-02-01 13:06
publikacja
2021-02-01 13:06
Gowin o nowym programie mieszkaniowym: jest o wiele doskonalszy niż "Mieszkanie Plus"
Gowin o nowym programie mieszkaniowym: jest o wiele doskonalszy niż "Mieszkanie Plus"
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił w poniedziałek w Stalowej Woli (Podkarpackie) założenia nowego programu budownictwa mieszkaniowego. Dodał, że najważniejsza zasada w tym przedsięwzięciu, to współdziałanie: państwo-przedsiębiorcy-samorząd.

Wicepremier Gowin przypomniał, że w ub. r. w Polsce oddano 222 tys. nowych mieszkań, najwięcej od 1979 r. Podkreślił przy tym, że w Polsce mamy do czynienia z paradoksem w tym obszarze. „Z jednej strony rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo prężnie, a z drugiej strony, od wielu lat społeczeństwo ma takie uzasadnione poczucie, że mieszkalnictwo to pięta achillesowa naszego państwa. Bo, owszem mieszkania powstają, ale głównie w dużych miastach” – mówił wicepremier na Podkarpaciu.

Zdaniem Gowina należy wyciągnąć wniosek z tej sytuacji i nie tylko koncentrować się na rządowych programach budowy mieszkań, ale przede wszystkim należy wspierać inwestorów z branży oraz samorządy. „Ta inicjatywa, którą dzisiaj inaugurujemy, otwiera nowe perspektywy rozwoju dla takich miast jak Stalowa Wola. Chcemy, aby mieszkańcy Stalowej Woli mieli gdzie mieszkać i nie musieli w pogoni za własnym lokum wyjeżdżać poza granice swojego miasta” – mówił.

Wicepremier zaznaczył, że jego ministerstwo „wprowadza nową logikę w obszarze mieszkalnictwa”.

„Przygotowaliśmy pakiet nowoczesnych rozwiązań mieszkaniowych, z których dzisiejsza inauguracja jest tylko jednym z wielu przykładów. Najważniejsza zasada w tym przedsięwzięciu to współdziałanie w trójkącie: państwo-przedsiębiorcy-samorząd. Ten trójkąt to jest droga do sukcesu. Bez tego, bez tej współpracy, nie ma szans na zapewnienie szerokim rzeszom Polaków taniego i godnego mieszkania” – powiedział.

Jednym z głównych założeń jest powołanie spółek - Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) – które mają zastąpić dotychczasowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, czyli przedstawicielem Skarbu Państwa.

Jak tłumaczył wicepremier, KZN dysponuje gruntem państwowym i wynosi go do SIM w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. W przypadku Stalowej Woli jest to działka o powierzchni 20 ha.

Gowin dodał, że lokale mieszkalne w nowym programie będą dla określonej grupy najemców, czyli takich osób, które posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, ale ich przychody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. „Czyli to jest program adresowany do większości polskich rodzin, których stać na zapłacenie czynszu, ale nie stać ich na wzięcie własnego kredytu” – tłumaczył.

Samorządy na utworzenie razem z KZN spółek SIM będą otrzymywać bezzwrotne granty ze specjalnie powołanego rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkanie. Jak podał Gowin, dla wszystkich gmin w kraju tegoroczny budżet na powstanie SIM wynosić będzie 1,5 mld zł. W ocenie Gowina inwestycje samorządowe, w tym w mieszkalnictwo mogą być dźwignią szybkiego powrotu ścieżkę rozwoju gospodarczego

Wicepremier przyznał, że nowy program jest też zbudowany w oparciu o pewne porażki. „Nie boimy się mówić o tych porażkach. Program +Mieszkanie Plus+, delikatnie mówiąc, nie okazał się sukcesem. Ta nowa wersja programu mieszkaniowego jest o wiele doskonalsza” – powiedział

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przedstawiając założenia osiedla Charzewice zaznaczył, że powstanie tam 1250 mieszkań. „Szacujemy, że wartość inwestycji wyniesie ok. 300 mln zł” – dodał.

Z harmonogramu, który przedstawił Nadbereżny wynika, że w marcu br. ma być zawiązana razem z KZN spółka SIM. Natomiast w II kwartale 2022 r. rozpocząć ma się budowa osiedla. Pierwsze mieszkania mają być gotowe w IV kwartale 2023 r. Natomiast całe osiedle wraz z otaczającą infrastrukturą ma być gotowe do końca 2025 r.

Nadbereżny powiedział, że ta inwestycja ma zatrzymać depopulację Stalowej Woli. Jak podał, każdego roku z miasta ubywa 1 tys. mieszkańców. „Bez takich dużych inwestycji nie zatrzymamy tego procesu” – powiedział.

Prezydent Stalowej Woli podkreślił, że dzięki nowemu programowi budownictwa, na tę inwestycję - wartą ok. 300 mln zł, samorząd może otrzymać 60 proc. środków w ramach bezzwrotnej dotacji z budżetu państwa.

Autor: Wojciech Huk

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (20)

dodaj komentarz
tmroczkowski
Mieszkanie plus to fantastyczny program, umożliwiającym ludziom w godny sposób nabyć mieszkanie, zamiast kagańca na 100 lat wygodny wynajem/zakup podzielony na raty. W ratach opłata czynszu itp, i spłata kosztu budowy a nie odsetek i wywindowanych pod niebiosa cen deweloperów. Ale zazwyczaj jak coś jest dobre to trzeba to szybko zabić.
grubaryba9
Mieszkanie na 2+. Niezdane. Nara.
artureg
Ponieważ ludzie nie chcą mieszkać na prowincji tylko w dużych miastach gdzie jest lepsza prac to będziemy budować państwowe mieszkania w małych miasteczkach. Czego nie rozumiecie?
lampeduza
Ludzie wyjeżdżają ze Stalowej Woli bo nie ma biznesu, bo słabe zarobki. No to socjaliści wpadli na pomysł: będziemy z helikopterów zrzucać pieniądze podatników i będziemy dotować mieszkania po wsiach. Zatrzymamy ludzi na wsi i oni będą dalej pracować za miskę ryżu...
Socjaliści rozdają kase podatników i jednocześnie mówią: zabraknie
Ludzie wyjeżdżają ze Stalowej Woli bo nie ma biznesu, bo słabe zarobki. No to socjaliści wpadli na pomysł: będziemy z helikopterów zrzucać pieniądze podatników i będziemy dotować mieszkania po wsiach. Zatrzymamy ludzi na wsi i oni będą dalej pracować za miskę ryżu...
Socjaliści rozdają kase podatników i jednocześnie mówią: zabraknie kasy na godne emerytury! Przestańcie więc rozdawać kasę podatników.
meryt
lampeduza 'miskę ryżu"

Cytaty z nagrań.

"To co robi Merkelowa… Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier…. za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała"

"My
lampeduza 'miskę ryżu"

Cytaty z nagrań.

"To co robi Merkelowa… Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier…. za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała"

"My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my, ludzie, we the people, w Niemczech… czy… czy w Hiszpanii i tak dalej, we Francji, zrozumiemy, że musimy obniżyć nasze oczekiwania, bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapie…ać i rowy, kur…, kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć, emerytury, mniejsze oczekiwania"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Nie-jest-planowany-kolejny-lockdown-7931581.html
https://wpolityce.pl/polityka/417210-jak-to-bylo-z-miska-ryzu-tak-zmanipulowano-slowa-pmm

syn-proboszcza
A co z inna Państwową Spółką która miała budować bloki i wieżowce z drewna (Polskie Domy Drewniane) ???
syn-proboszcza
Jacka Sasina na Prezesa tej spółki i on już zagospodaruje tą kasę
klux777
Paranoja. Czyli jak rozumiem - Polaków nie stać na kredyt, mieszkania lecą do góry jak złe ponieważ RPP ścięła stopy do zera powodując ucieczkę wszystkich lokaciarzy do nieruchomości i oni teraz chcą budować jakieś baraki w formule korupcja+ bo jak inaczej nazwać styk samorząd-biznes-państwo aby Ci ludzie co pracują za miskę ryżu Paranoja. Czyli jak rozumiem - Polaków nie stać na kredyt, mieszkania lecą do góry jak złe ponieważ RPP ścięła stopy do zera powodując ucieczkę wszystkich lokaciarzy do nieruchomości i oni teraz chcą budować jakieś baraki w formule korupcja+ bo jak inaczej nazwać styk samorząd-biznes-państwo aby Ci ludzie co pracują za miskę ryżu tam sobie mieszkali?

No to ja już nie rozumiem tego nierządu. To, że promują biedę to już wiem ale teraz promują biedę jednocześnie zabezpieczając systemowo tych najbogatszych.

Może zróbcie tak aby ludzi było jednak stać na ten kredyt. A nie developer to silniejszy podmiot niż jakiekolwiek instytucje państwa.

Paranoja, paranoja, paranoja.
wyrobnik
Warszawa to doskonały przykład "współpracy" samorząd-biznes-państwo. Efekt - dziesiątki tysięcy ludzi wyrzuconych z mieszkań na ulicę, a jedna nawet spalona w lesie. Można ciągnąć dalej: budowa wieżowców w centrum miasta na "wuzetkach", urzędnicy miejscy w radach nadzorczych spółek deweloperskich...
bankster-kreator
Apropo socjalistycznych mieszkań podsumowanie ostatniego programu socjalistycznego, polecam obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=mgbM3-VOmmA

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki