REKLAMA

Gowin: Umasowienie ciemną stroną kształcenia na kierunkach humanistycznych

2016-11-25 11:57
publikacja
2016-11-25 11:57
Gowin: Umasowienie ciemną stroną kształcenia na kierunkach humanistycznych
Gowin: Umasowienie ciemną stroną kształcenia na kierunkach humanistycznych
fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

Kształcenie na kierunkach społecznych i humanistycznych ma swoją "ciemną stronę", czyli umasowienie - mówił w piątek minister nauki Jarosław Gowin. Studenci kierunków studiów w ramach tych dwóch obszarów wiedzy to ponad połowa studentów polskich uczelni.

"Humanistyka odpowiada za formowanie człowieka, za formowanie jego duszy, charakteru, poglądów, za budowanie logicznych struktur naszego myślenia o świecie. Daje podwaliny pod rozwój społeczeństw" - mówił w Toruniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji poświęconej rozwojowi humanistyki.

Minister zaznaczył jednak, że kształcenie na kierunkach społecznych i humanistycznych w Polsce ma swoją "ciemną stronę", czyli "zjawisko umasowienia, przekraczającego granice zdrowego rozsądku". "Studenci kierunków studiów przypisanych do obszaru nauk społecznych i humanistycznych stanowią ponad połowę wszystkich studentów polskich uczelni. Jeżeli chodzi o nauki społeczne, to 40 proc., a nauki humanistyczne 11 proc. Spośród blisko 44 tys. uczestników studiów doktoranckich aż 53 proc. to przedstawiciele tych dwóch obszarów wiedzy" - wyliczał minister nauki.

Podkreślił jednocześnie, że wyniki pierwszej edycji monitoringu karier zawodowych absolwentów pokazują, że do opinii jakoby "humanistyka i nauki społeczne nie przygotowywały do rynku pracy, trzeba podchodzić z dużą dozą ostrożności". Jak mówił minister, współczesny rynek pracy oczekuje od swoich specjalistów nie tyko umiejętności ściśle zawodowych, ale szerokich kompetencji ogólnych. Zdolności do uczenia się i rozumienia kontekstu kulturowego. "Nauki społeczne i humanistyczne powinny odnaleźć i zdefiniować swoją misję w tym zakresie" - zaznaczył.

Gowin przypomniał, że polscy humaniści mogą korzystać z grantów zreformowanego, "odświeżonego" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Resort uruchomił też program "Dialog", którego jeden z obszarów skierowany jest właśnie dla humanistów. Realizowany jest także program "Edukacja filozoficzna", umożliwiający zaangażowanie uczelni we współpracę z jednostkami oświatowymi w zakresie filozofii i logiki. Wkrótce w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój POWER uruchomiony zostanie kolejny konkurs dla polskich uczelni, opiewający na kwotę 500-750 mln zł. "Ten program będzie też dużą szansą dla nauk humanistycznych i społecznych" - powiedział minister.

Toruńska konferencja pt. Rozwój humanistyki. Co i jak zmieniać w naukach społecznych i humanistycznych w Polsce? organizowana jest przez MNiSW oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Jest drugą z cyklu konferencji programowych poprzedzających zaplanowany w 2017 roku Narodowy Kongres Nauki. (PAP)

ekr/ mrt/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~mk
Ja natomiast szukałem przez 1,5 roku _dobrego_ kafelkarza. ;(
~xx
Humanistyka jest piękna jak i zawód artystyczny mojej żony ale portfel pelny ma tylko nasz syn-programista
~Dżejms
Fizycy twierdzą że za umasowienie odpowiada cząstka Higgsa. Ale pewnie kłamią. (W ogóle zdrowo potrafią ściemniać i nieźle naciąć na kasę. Te wszystkie cyklotrony to drogie zabawki.)
Czyli tak - od studentów wydziałów humanistycznych odejmujemy cząstki Higgsa i mamy wtedy jasną stronę kształcenia w wyniku odmasowienia. Ufff...
Fizycy twierdzą że za umasowienie odpowiada cząstka Higgsa. Ale pewnie kłamią. (W ogóle zdrowo potrafią ściemniać i nieźle naciąć na kasę. Te wszystkie cyklotrony to drogie zabawki.)
Czyli tak - od studentów wydziałów humanistycznych odejmujemy cząstki Higgsa i mamy wtedy jasną stronę kształcenia w wyniku odmasowienia. Ufff.... się spociłem aby to wymyślić.
~Bezpartyjny
Szkoda że z budżetu państwa-czyli z naszych kieszeni-idzie tyle pieniędzy na kształcenie bezrobotnych.Najwyższy czas by 90 procent tych uczelni zamknąć.
~Eduardo
nie prawda, że z budżetu idzie na kształcenie bezrobotnych.
Większość tych słabych kierunków to prywatne szkoły wyższe nastaiwone na przemiał liczby studentów, ponieważ te szkoły wyższe zarabiają na kazdym studencie, A więc lepiej dla tych szkół przyjąć na studia niedostatecznie dobrego studenta, lepiej doprowadzić każdego studenta
nie prawda, że z budżetu idzie na kształcenie bezrobotnych.
Większość tych słabych kierunków to prywatne szkoły wyższe nastaiwone na przemiał liczby studentów, ponieważ te szkoły wyższe zarabiają na kazdym studencie, A więc lepiej dla tych szkół przyjąć na studia niedostatecznie dobrego studenta, lepiej doprowadzić każdego studenta do dyplomu, bo im dłużej płaci czesne, tym korzystniej dla szkoły wyższej, itd, itp.

Nie ma nic złego w kierunkach społecznych i humanistycznych, jeśli są na dobrym poziomie. Ktoś kto ukończył filozofię na dobrym uniwersytecie raczej poradzi sobie w życiu i raczej będzie cennym pracownikiem dla firmy, chociaż mało prawdopodobne jest, że będzie żył z "uprawiania filozofii". Z drugiej storny są tylko nieliczne zawody, które wykonuje się po konkretnym kierunku studiów: lekarze i zawody prawnicze na przykład. W wielu innych trzeba mieć głowę na karku, chęć nauczenia się nowych rzeczy i chcieć pracować.
~Polak
Studia humanistyczne są praktycznie ZBĘDNE w dzisiejszych czasach!
Ilość studentów kierunków humanistycznych nie powinna przekraczać 10% ogółu !!!
Liczą się TYLKO kierunki techniczne i nowe technologie !!!
~GrammarNazi
Liczba, a nie ilość.
~wwff
Wszystko prawda, ale należało to mówić na początku lat 90 XX w. Teraz każdy to wie.
~ja
dr Jarosław Gowin jest filozofem, wiec o co chodzi?
Humanista to człowiek wszechstronnie wykształcony.
Za umasowienie odpowiadają nauczyciele.Za małe wymagania.
Na technicznym czy medycznym odsiew jest ogromny, niewielu może być inżynierem czy lekarzem.
~zez
niż demograficzny uderza we wszystkie kierunki i powoduje obniżanie ich poziomu, w te lekarskie i techniczne również

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki