REKLAMA

Gowin: Chcę zmian w podatkach. Rząd uderza w polski interes narodowy

2022-07-29 16:18
publikacja
2022-07-29 16:18
Gowin: Chcę zmian w podatkach. Rząd uderza w polski interes narodowy
Gowin: Chcę zmian w podatkach. Rząd uderza w polski interes narodowy
fot. Maciej Goclon / / FotoNews

Wzywamy rząd do zintensyfikowania rozmów z Komisją Europejską w sprawie odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy – zaapelował w piątek w Poznaniu były wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Przedłużanie sporu z KE o praworządność jest "uderzeniem w polski interes narodowy" - oświadczył.

Jarosław Gowin w trakcie piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu odniósł się do obecnej sytuacji w kraju i podkreślił, że obecnie w Polsce "mamy bardzo wysoką inflację, mamy niestety rekordowe liczby firm, które albo zostały zlikwidowane, albo zawiesiły swoją działalność. W ślad za tym może pojawić się recesja".

Dodał, że "w tej sytuacji nie można dłużej czekać". "Oczekujemy od rządu trzech zdecydowanych działań. Po pierwsze wprowadzenia dobrowolności ZUS-u dla mikro i małych firm – to jest postulat wysuwany przez świat przedsiębiorców od bardzo dawna. Najwyższa pora w obliczu tych zatrważających danych, żeby ten postulat zrealizować" – mówił.

Dodał, że drugie z działań, które powinno zostać podjęte to przywrócenie wcześniejszych – czyli jak wskazał sprzed "Polskiego ładu" - rozwiązań dotyczących składki zdrowotnej. Gowin zaznaczył, że "podnoszenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w tak trudnej sytuacji rynkowej i wobec tak galopującego wzrostu cen – jest po prostu strzelaniem polskiej gospodarce w stopę".

"I wreszcie, polska gospodarka bardzo potrzebuje dostępu do funduszy unijnych – wzywamy rząd do zintensyfikowania rozmów z Komisją Europejską w sprawie odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy" – powiedział.

Gowin podkreślił, że pieniądze z KPO "są bardzo potrzebne polskim rodzinom, polskim przedsiębiorcom, polskim samorządom".

"Te pieniądze się Polsce należą i dalsze przedłużanie tego chocholego tańca i tego sporu z Komisją Europejską o praworządność jest po prostu uderzeniem w polski interes narodowy" - zaznaczył.

Obecny na konferencji prasowej inny poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec odniósł się do opublikowanych w ostatnich dniach danych dotyczących sytuacji małych i średnich polskich firm. Jak mówił, "są one zatrważające".

"W pierwszym półroczu tego roku o 26 proc. wzrosła liczba firm, które zlikwidowały swoją działalność, natomiast o 40 proc. wzrosła liczba firm, które zawiesiły swoją działalność" – mówił.

Dodał, że jest to dowód na to, że sytuacja gospodarcza dotyka w coraz większym stopniu małe i średnie polskie firmy. "Jakie są tego powody? Po pierwsze chaos podatkowy związany z Polskim Ładem, kłopoty związane z obciążeniami, z daninami, z dodatkowymi kwotami, które muszą uiszczać polskie firmy, polscy przedsiębiorcy".

"Po drugie wysokie koszty choćby nośników energetycznych, również niestabilna sytuacja na rynku walutowym i inflacja, która powoduje, że koszty tej działalności są bardzo, bardzo wysokie" – dodał.

Poseł podkreślił, że tej sytuacji trzeba zaradzić i Porozumienie ma konkretne propozycje, o których wspominał na konferencji szef Porozumienia. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (36)

dodaj komentarz
henk54
Trzeba było nie popierać wszystkich głupot, które robił rząd przez tyle lat.
A środki unijne trzeba olać. Jeszcze nikt nie zbudował dobrobytu na dotacjach i pożyczkach. Grecja najlepszym przykładem, która była chwalona za wykorzystywanie środków unijnych :-)
lebski_gosc
Ja też hce, jestem fajny jak polityki, hej!
olmert
To kolejny członek Opus Dei po sołtysie z Chobielina i Jurku Marku :)
and00
Wypuścili go, czy się wypisał na własną prośbę?
Bo gada jak niedoleczony
polonu
Ha Ha Ha rząd uderza w polski interes ,czyli mamy nie Polski rząd , to niech powie wprost o kogo mu chodzi a nie owija gówno w bawełne .
jas2
Może jakaś nowa ulga dla klasy średniej?

Obawiam się, że temu panu już dziękujemy.
inwestor.pl
Czy ten facet nie był w rządzie przez ostatnie kilka lat? Teraz chcesz zmian jak nic nie możesz zrobić?
bt5
1. PiS nigdy w zyciu nie dostanie KPO , niech sobie to kazdy wbije do głowy. Chodzi o zagłodzenie finansowe Polski i grę na kryzys gospodarczy. Co niby ma tu pomóc :zintensyfikowanie rozmów" . 2. Firmy padają masowo bo przeciętny Polak to biedak. Mam rodzinę na zachodzie to podostawali po 600 - 800 euro podwyzek ( do 2500 -1. PiS nigdy w zyciu nie dostanie KPO , niech sobie to kazdy wbije do głowy. Chodzi o zagłodzenie finansowe Polski i grę na kryzys gospodarczy. Co niby ma tu pomóc :zintensyfikowanie rozmów" . 2. Firmy padają masowo bo przeciętny Polak to biedak. Mam rodzinę na zachodzie to podostawali po 600 - 800 euro podwyzek ( do 2500 - 3000 euro poborów) ,a tego 800 euro to nawet multum ludzi w Polsce nie wyciąga. Obserwuję fejst firm z mojej byłej branży i zleceń miały coraz to mniej a aktualnie to prawie żadnych i tylko reklamują swoje usługi i nic tu już nie pomoze dobrowolny ZUS jak nima klienta przy forsie. 3. Składki zdrowotnej nie da się obniżyc po wielkiej wieloletniej ofensywie w budownictwie nowych szpitali i zwiekszaniu nakładów na służbę zdrowia i pnsjach lekarzy wiekszych w Polsce niż w Hiszpani czy Portugali.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki