Gowin: Powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (fot. Krystian Maj / FORUM)

Gowin w poniedziałek uczestniczył w konferencji "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu (Mazowieckie). Mówił tam m.in. o tym, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko - jak mówił - zastanowić się, jak włączyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie cywilizacyjne, jakim jest Centralny Port Lotniczy".

Wspomniał też, że obok Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. Dopytywany następnie przez PAP, "czy z Centralnym Portem Lotniczym powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy", odpowiedział: "Oczywiście, że tak". "Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami" - argumentował Gowin.

Wicepremier powiedział też, że należy rozważyć możliwość powiązania Centralnego Portu Lotniczego i Centralnego Dworca Kolejowego z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami.

"Widać wyraźnie, że dla rządu chińskiego, a prezydent Chin artykułował to wprost podczas wizyty w Polsce w czerwcu ubiegłego roku, my mamy być takim miejscem, w którym Nowy Jedwabny Szlak ma się kończyć, ale pytanie, co dalej. Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska" - powiedział Gowin.

"To będzie wymagało wtedy połączenia inwestycji lotniczych z inwestycjami kolejowymi" - wyjaśnił.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że "analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym".

Według Morawieckiego CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.(PAP)

pif/ amac/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Czytelnik

Czekamy na kolejną propozycję polityków Centralny Szpital Psychiatryczny dla polityków, którym siadł Centralny Układ Mózgowy.

Centralny Port Lotniczy za 20 lat i za 20 mld $ w centrum Polski po de fakto zerwaniu stosunków gospodarczych i politycznych oraz skłóceniu się ze wszystkimi krajami Europy - pomysł rewelacyjny. Nie ma to jak mania wielkości.
Proponujemy jeszcze, aby wszystkie samoloty krajowe (z Krakowa, Szczecina i Rzeszowa) lądowały na CPL, a z Centralnego Dworca Kolejowego pasażerowie rozwożeni byliby do ....... .

Proponujemy dla zdrowia psychicznego nas obywateli zastosować zasadę 2 kadencji w Parlamencie dla Posła i Senatora, tak aby nasi wybrańcy nie musieli po 26 latach zasiadania i przyjmowania lex specjalis dla obywatela lądować w CSP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Muuuumin

No i partyjny Komitet Centralny. np. Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ale chyba to już było...

! Odpowiedz
1 2 ~obywatel

oczywiście oba będą nosiły imię Lecha Kaczyńskiego, gdyż mania prezia w temacie upamiętniania brata nie ma granic a współpracownicy na wyścigi wymyślają coraz większe pomniki dla zmarłego

! Odpowiedz
0 6 ~Hyhy

W ramach wsparcia gornictwa proponuje przywrocenie do eksploatacji parowozow.

! Odpowiedz
1 3 ~mike

Jak tak dalej pójdzie to opozycja nie musi nic robić. Pozory to samograj.

! Odpowiedz
0 3 ~Jan

Należy myśleć również o przyszłych pokoleniach.Zostawimy im już tylko możliwość tworzenia obiektów najcentralniejszych.

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Jak centralny to w Łodzi chyba. Centrum to centrum.

! Odpowiedz
6 10 ~ja

Kolejne propozycje to:
Centralne Góry i Szlaki Narciarskie im. Andrzeja Dudy
Centralne Kuratorium Kabaretowe im. Jarosława Kaczyństkiego
Centralna Siedziba NATO im. Bartłowmieja Misiewicza


oraz mój osobisty debeściak:
Centralne Obszary Odlesione im. Jana Szyszki

! Odpowiedz
1 8 ~LeonZ

Jak się nie ma na nic pomysłu, to zawsze można zbudować jakieś duże "coś" a potem przeciąć wstęgę. To nic, że drogie i bez sensu.

! Odpowiedz
2 12 ~rttyuiop

wszystko k. centralne, dworzec port, lotnisko (nawet jedno centralne miasto na pół mazowsza), a peryferja zdegradować (jak w rosji) - wszystko po to by się centralnej opresyjnej władzy łatwiej rządziło i trzymało za mordę

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl