REKLAMA

Gowin: Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności

2019-10-17 10:42, akt.2019-10-17 13:15
publikacja
2019-10-17 10:42
aktualizacja
2019-10-17 13:15

Wczoraj potwierdziłem, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy - powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia. W jego ocenie przyjęcie projektu byłoby uderzeniem w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Pytany o tę kwestię w czwartek w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia powiedział: "Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom (PiS i Solidarna Polska - przyp. PAP), że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności". I dodał: "Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy".

"Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjmują to ze zrozumieniem" - skomentował wicepremier.

"Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą" - dodał.

Przekonywał jednak, że likwidacja 30-krotności "to uderzenie w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów" i najbardziej kreatywną część społeczeństwa. "Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki" - zapewnił.

Pytany, czy teraz będzie mógł nie głosować tak, jak będzie chciał, zaprzeczył i powiedział, że będzie wiele spraw, gdzie kompromis będzie potrzebny. Ocenił, że aby realizować część ze swoich celów trzeba czasem popierać cele stawiane przez koalicjantów.

Opowiedział, że np. dla wielu polityków PiS i SP trudnym kompromisem było poparcie jego reform szkolnictwa wyższego. "Wielu głosowało, a się nie cieszyło" - wspomniał. Dodał, że są też sytuacje, w których będzie musiał pójść na kompromis.

Zapewnił jednak, że PiS, Porozumienie i Solidarna Polska przez 4 lata współpracowały harmonijnie i że "będą harmonijnie współpracować przez następne 4 lata". Zwrócił uwagę, że teraz zmieniły się proporcje liczby posłów PiS do posłów SP i Porozumienia. Jak dodał, zmiana proporcji nie oznacza jednak, że dwa mniejsze ugrupowania "powinny rozpychać się łokciami". Zaznaczył jednak, że będą pewne korekty programowe.

Słyszałem o deklaracjach, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności; będą prowadzone polityczne rozmowy, a z jakim efektem trudno jest mi to przewidzieć - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany w pierwszej połowie października przez PAP, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. „To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament” – zaznaczył.

Rzecznik rządu, komentując wypowiedź Jarosława Gowina, zaznaczył, że kwestie związane z projektem przyszłorocznego budżetu państwa są cały czas otwarte. "W związku z tym również kwestia 30-krotności powinna być elementem pewnego dialogu ze środowiskiem pracodawców i pracowników" - powiedział Piotr Müller. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
karbinadel
Przystawki zaczynają wierzgać - ale wkrótce zostaną przywołane do porządku. Wódz nie jest jeszcze taki słaby, jak wam się wydaje
jkendy
Czyżby koalicja złodziei i hochsztaplerów się sypała? Chyba nie za dużo interesów ich łączy.
iwonka50
(...) „To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej.(...)
A co wy się nagle tak zaczęliście kajać przed Komisją Europejską?
pan_stanislaw_bezdomny
Kopiejka Iwonko dla ciebie, zuch dziewczyna.
grzegorzkubik
To dobrze. PIS teraz musi być liberalną gospodarczą partią i będzie. Będzie będzie. PIS to bystrzy ludzie.
krokus12
PIS jest tak bystry jak jego wyborcy i pan i dziennie nam potwierdza swoją bystrość tak jak pan w swoich postach .Pis to jest partia ludzi kryształowych i bystrych .
grzegorzkubik odpowiada krokus12
Nie zamiecie Pan 8 mln ludzi pod dywan.
pan_stanislaw_bezdomny
Buhahahahaha komuniści mają zbyt ciasno w czaszkach żeby stać się liberałami.
grzegorzkubik odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
No to kiedy PO czy lewica były liberalne? No???
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada grzegorzkubik
Nigdy bo w Polsce socjalizm tak naprawde nigdy się nie skończył. Ale przy chłopcach i dziewczynach z dobrej zmiany, chłopcy i dziewczyny z PO czy z lewicy to ultraliberałowie :)

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki