REKLAMA

Gowin: Odmrażanie gospodarki trzeba rozpocząć po majowym weekendzie

2021-04-22 17:36
publikacja
2021-04-22 17:36
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.

"W tej chwili najważniejsze jest to, żebyśmy się wszyscy szczepili, przestrzegali dalej tych rygorów sanitarnych. Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie" – powiedział Gowin na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie.

Zdaniem wicepremiera odmrażanie gospodarki powinno się zacząć "zaraz po długim majowym weekendzie". W pierwszej kolejności według Gowina powinno to dotyczyć handlu i usług. "Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić - zwłaszcza dla osób zaszczepionych - usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness" – powiedział wicepremier.

"Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca" – dodał.

Na pytanie, czy osoby zaszczepione mogłyby już w maju korzystać np. z restauracji, Gowin odpowiedział, że będzie to dyskutowane w rządzie, ale on sam jest "zdeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania".

"Musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał. Jeśli chodzi o turystykę i gastronomię, to są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych" – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. "Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja" – dodał wicepremier.

Gowin był gościem Lubelskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego w Wyższej Szkole Innowacji i Ekonomii w Lublinie. Forum poświęcone było sprawom gospodarczym Lubelszczyzny. W kilku panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o specyfice przedsiębiorczości w woj. lubelskim, rosnącej roli szkolnictwa zawodowego na potrzeby rynku pracy, komercjalizacji badań naukowych oraz o "zielonej energii" jako szansie na rozwój regionu. Podczas Forum tytuł Profesora Honoris Causa Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymał były minister finansów, wiceprezes Banku Pekao S.A. Jerzy Kwieciński. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ mk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
ten gada byle gadać by go było widać bo nie wie idzie czy zostaje czy może jednak nie ale... ....
antek10
Gowin to taki drugi Riczi Czarnecki. Trzeba sie tak ustawić aby sie nie orobić ale aby zarobić. Wychodzisz pan z tej koalicji czy nie?
karbinadel
Osoby zaszczepione? Przez waszą durną politykę odsuwania w czasie drugiej dawki, jest ich ledwie 8 % w całym społeczeństwie
zdzislaw_
Panie Gowin - kto Pana sponsoruje z tymi pomysłami? Czy liczy Pan na branżę usługową, która będzie szła za każdym, kto będzie zapewniał ich o otwarciu usług dla społeczeństwa a tym samym będzie im zależało, żeby ludzie w jak największym stopniu poddawali się "eksperymentowi medycznemu? I teraz pytanie branża Panie Gowin - kto Pana sponsoruje z tymi pomysłami? Czy liczy Pan na branżę usługową, która będzie szła za każdym, kto będzie zapewniał ich o otwarciu usług dla społeczeństwa a tym samym będzie im zależało, żeby ludzie w jak największym stopniu poddawali się "eksperymentowi medycznemu? I teraz pytanie branża usługowa tylko dla zaszczepionych a dla zdrowych nie potrzebujących szczepionki już nie? Im więcej czytam Pańskich pomysłów tym utwierdzam się, że Wami politykami ktoś wyżej steruje jak lalkami w teatrzyku. Kabaretu końca nie widać.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki