Gowin: Musimy się włączyć w 4. rewolucję przemysłową

Musimy mieć aspiracje, by włączyć się w czwartą rewolucję przemysłową - mówił wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas środowej inauguracji VII Kongresu Innowacyjnej Gospodarki w Warszawie. Kongres potrwa do czwartku.

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin (fot. Simona Supino / FORUM)

"Nie powinna już nas satysfakcjonować rola montowni Europy. Nie powinniśmy zatrzymywać się na tej fazie gospodarki imitacyjnej, chociaż wiemy doskonale, że trzon działalności gospodarczej to jest imitacja. W sensownej i mądrej imitacji nie ma nic złego, ale musimy mieć większe ambicje" - przekonywał Gowin.

Zdaniem wicepremiera, Polska musi włączyć się w "czwartą rewolucję przemysłową", rozumianą jako "personalizacja produkcji". Ma ją umożliwić rozwój techniki i oprogramowania, które na bieżąco wprowadza poprawki do produkcji. W opinii Gowina rewolucja przemysłowa będzie możliwa tylko przy intensywnym zaangażowaniu państwa, rozumianym jako tworzenie zamówień na innowacyjne produkty.

"Kluczowe dla powodzenia tych ambitnych planów jest postawienie na rozwój nauki. Szansą na skok gospodarczy jest niebywały wręcz postęp naukowy. Zmiany, które składają się na czwartą rewolucję przemysłową, są szybsze niż ktokolwiek mógł się spodziewać, może poza Stanisławem Lemem" - podkreślił.

Przypominając wielkie technologiczne skoki w historii, wicepremier wymienił zmiany, jakie dokonały się w Polsce w latach 90. - wprowadzenie płatności kartami czy przestawienie polskich mediów z technologii przestarzałych na nowoczesne w skali Europy.

Innowacyjność priorytetem rządu

Innowacyjność to priorytet rządu - zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jerzy Kwieciński. "Jeszcze nie tak dawno się wydawało, że potężne firmy - czy to z branży chemicznej, z przemysłu ciężkiego - że to one są największe, że to one będą dominowały na świecie. W tej chwili firmy, które są oparte na nowoczesnych technologiach, na wiedzy - to są te firmy, które zaczynają dominować w gospodarce" - wyjaśnił.

Według niego może to być szansą dla rozwoju polskiej gospodarki. W najbliższych latach na wsparcie innowacyjnej gospodarki rząd zamierza przeznaczyć ok. 16 mld euro. Prawie 9 mld euro będzie rozdysponowane z programu inteligentny rozwój - przypomniał Kwieciński.

Według prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego, przeszkodą na drodze do innowacyjnej gospodarki w Polsce są bariery prawne, system podatkowy i brak skłonności do ryzyka wśród przedsiębiorców. "Polska gospodarka nie wejdzie na innowacyjne tory bez odpowiedniej polityki proinnowacyjnej państwa" - stwierdził. Ocenił, że rządowy "plan Morawieckiego" słusznie skupia się na innowacyjności w gospodarce.

Arendarski dodał, że rozwojowi gospodarczemu nie sprzyja też niepewność wynikająca z kryzysu migracyjnego, problemów finansowych i narastających ruchów odśrodkowych w Unii Europejskiej. "Przed nami wielka niewiadoma, czyli umowa transatlantycka, o której stosunkowo mało wiemy, bo negocjacje prowadzone są przez Komisję Europejską" - podkreślił.

Gowin: Europa i świat Zachodu znajdują się w kryzysie. Winne państwo opiekuńcze.

To, że Europa i świat Zachodu znajdują się obecnie w kryzysie, przyznał również Gowin. Według niego źródłem tego kryzysu jest model państwa - państwo opiekuńcze, jaki zbudowano w ostatnim półwieczu w Europie.

Kongres Innowacyjnej Gospodarki organizowany jest już po raz siódmy przez Krajową Izbę Gospodarczą. Ma pomagać w tworzeniu otwartej platformy wymiany opinii pomiędzy beneficjentami proinnowacyjnych działań w naszym kraju. Uczestnicy spotkań zastanawiają się nad rozwiązaniami, które przyspieszyć mogą proces transformacji polskiej gospodarki w kierunku modelu innowacyjnego.

W programie tegorocznej edycji znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. inteligentnych miast, telemedycyny, cyfryzacji oraz innowacyjnej infrastruktury. (PAP)

szz/ zan/ dym/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 ~ksiadz

Gowin HMMM Filozof, znawca prawa jako minister sprawiedliwosci, ekspert od jajnikow kobiecych, Docent szkolnictwa i strateg takty wojskowych. Dzis dodal jeszcze wizjoner edukacji i rozwoju przemyslu opartego na weglu, chlop chce powtorzyc boom XIX wieczny gdzie wegiel stanowil i mowil o sile. Dzis ta Gowinowska teoria wyniesie Gownia na cokoly jako wibitna jednostka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Manolo

Dokładnie tak, kolejny po historyku marzycielu (Morawiecki), który chce zaskoczkować przed "ciemnym ludem". Jako minister nauki np. chce w Polsce wdrożyć coś na kształt Ivy League w USA, ale obawiam się, że podobnego sukcesu nie odniesie.

Poza tym chłop nie wie, że kiedyś było make to order, do niedawna było make to design, a teraz i w przyszłości trzeba produkować/wytwarzać/oferować usługi made to solution, czyli robienie wszystkiego, aby konsument/adresat dóbr miał z tego unikalną satysfakcję i doświadczenie. Tyle i aż tyle. Do tego nie jest potrzebne słodkie pierdzenie i udział w kolejnych posiedzeniach, gdzie można się pokazać i po.......lić, tylko trzeba ostro główkować, badać rynek, testować to i owo, tracić pieniądze, wiarę i nadzieję, upadać, ale więcej razy powstać i ciągle walczyć o klienta. Niestety, choć filozofia to piękna dziedzina nauki, myślenie filozoficzne jest trudne w monetyzacji, kolejny "Staszek", który niestety w biznesie się nie sprawdzi, ale co pogada to jego ;-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~StanRS

Rodzice Gowina przenieśli się specjalnie z Jasła do Krakowa na czas porodu, żeby synalek miał miejsce urodzenia w Krakówku a nie jakimś Jaśle, o którym mało kto wie. Byłem tam i jest w tym miasteczku zakompleksienie totalne odnośnie pochodzenia.. Nie spotkałem się z tym w Krośnie czy w Rzeszowie.

! Odpowiedz
3 3 ~Gowin_leszcz

przekazuj Pan, Panie Minister, dalej dotacje na nauki humanistyczne zamiast na ścisłe - wtedy na pewno włączymy się w rewolucję przemysłową. Jak wiadomo, tę w przeszłości zawsze robili historycy IPNowscy.

! Odpowiedz
5 21 ~ZenonKa

Co za ściemniacz.. "Państwo opiekuńcze".. A sami dajecie 500+ ludziom, którzy i bez niego świetnie daliby sobie rade.. "Innowacyjność to priorytet rządu".. A sami stawiacie na 50-letnie kopalnie węglowe i blokujecie powstawanie nawet głupich wiatraków, które są mniej szkodliwe od telefonów komórkowych. . To jest własnie typowy PiS-owska hipokryzja i ściemniactwo, w najlepszym wydaniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~bbbbb

Populizm i Ściema!!!!!!

! Odpowiedz
2 17 ~Papi

"Gowin: Europa i świat Zachodu znajdują się w kryzysie. Winne państwo opiekuńcze."
- pińcet+
- szałas+
To wydatki pana rządu na które nawet nie ma pieniędzy /deficyt budżetowy najwyższy w historii/!
Szwecja wzrost PKB - 4,2%
Polska wzrost PKB - 2,4% i chyba kw./kw. -0,4%

! Odpowiedz
2 19 ~XXX

Hmm skoro wg wicepremiera państwo opiekuńcze jest powodem kryzysu Europy to po co u nas znów wprowadzają socjalizm bis???

! Odpowiedz
1 3 ~asd

Nie dostał wytycznych od Jarka co ma mówić.

! Odpowiedz
4 14 ~1szySekretarzKaczy

Dobra zmiana już zaczęła Polskę wprowadzać w 4 rewolucję przemysłową. Zaczęło się od poświęcenia przez księdza komisarzy europejskich ds. badania zasadności wycinki puszczy białowieskiej. Ponadto od miesiąca inwestujemy miliardy złotych w rozrost patologii społecznej i zniechęcanie ludzi do pracy po przez program 500+... Dzięki temu Polska w końcu przestanie być montownią Europy! Przestanie być montownią bo dzięki socjalowi dla nierobów nikt nie będzie chciał pracować w tych montowniach i cały biznes z obcym kapitałem się wyprowadzi z naszego kraju, dzięki temu ludzie na bezrobociu będą mieć więcej czasu żeby w przerwach między libacjami chodzić do kościoła i modlić się za najjaśniejszego Prezesa Polski!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil