REKLAMA

Gowin: Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło

2020-10-07 10:32
publikacja
2020-10-07 10:32
Gowin: Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło
Gowin: Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach - wskazał w środę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Według niego "nieuchronne" jest oskładkowanie umów cywilno-prawnych.

Wicepremier pytany w programie Tłit na portalu WP, czy popiera oskładkowanie umów cywilno-prawnych wskazał, że ten kierunek jest nieuchronny. "Epidemia pokazała, że to, co jest nazywane umowami śmieciowymi w sytuacjach gwałtownego załamania gospodarki, w sytuacjach takich jak pandemia, jest zagrożeniem dla pracowników" - podkreślił. Dodał, że pytanie brzmi zatem: "nie czy iść w tę stronę, tylko kiedy i w jakim tempie".

Gowin zapowiedział, że pod tym względem ta sprawa będzie analizowana na posiedzeniu całego rządu. "Decyzje, jak sądzę, zapadną wkrótce" - powiedział.

Wicepremier wskazał, że jest "kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło". "To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach" - mówił.

Dodał, że co do umów zleceń kierunek zmian cywilizacyjnych nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie jest taki, by dążyć ku trwałym formom pracy. "To jest na dłuższą metę korzystne także dla pracodawców" - podkreślił.

"I pracodawcom, i pracownikom zależy na tym, żeby ich współpraca miała charakter jak najbardziej trwały i harmonijny - osobna sprawa to jest pytanie o koszty pracy w Polsce" - powiedział. Jego zdaniem są one "niewspółmiernie wysokie". "Tutaj na pewno będę w niedalekiej przyszłości proponował rozwiązania, które wyjdą naprzeciw także oczekiwaniom pracodawców" - zapowiedział.

Pytany o działania resortu w sytuacjach, gdy pracownicy są wypychani na samozatrudnienie, tracą umowę o pracę Gowin przyznał, że nie jest to sytuacja korzystna ani dla pracowników, ani dla pracodawców. "Rozumiem, że przedsiębiorcy zdecydują się na tego typu działania postawieni wobec groźby bankructwa ich firm" - ocenił. "Na pewno będziemy tę sytuację monitorować" - zadeklarował. Zaznaczył, że to, jakie rozwiązania "zastosujemy w najbliższych miesiącach, latach", będzie w dużej mierze zależało od tempa i skali kryzysu gospodarczego. "Ten kryzys jest dopiero przed nami" - ocenił. (PAP)

Autor: Magdalena Jarco

maja/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jes
Powinien być dodany jeden zapis aby artyści nie mogli później płakać jaką to niską emeryturę mają.
rysiek58
Panie Gowin. Pan myślisz, że na umowę o dzieło to tylko twórczy proces, niemal artystyczny? tylko obrazy malują i rzeźbią? bynajmniej. Umowa o dzieło w praktyce to niemal to samo co na zlecenie, więc dlaczego jedno ozusowujemy a drugiego nie? przecież takie postawienie sprawy tylko zachęca przedsiębiorców do kombinowania Panie Gowin. Pan myślisz, że na umowę o dzieło to tylko twórczy proces, niemal artystyczny? tylko obrazy malują i rzeźbią? bynajmniej. Umowa o dzieło w praktyce to niemal to samo co na zlecenie, więc dlaczego jedno ozusowujemy a drugiego nie? przecież takie postawienie sprawy tylko zachęca przedsiębiorców do kombinowania i podsuwania pracownikom umów o dzieło. Wsłuchaj się Pan w Pana Jarosława Kaczyńskiego. Wyjdzie to na dobre dla wszystkich..
pstrzezek
"Kategorycznie"? A jak nie to co, odejdziesz z rządu? ;))
jes
Zostanie ale nie będzie się cieszył.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki