REKLAMA
PIT 2023

Gotówka odchodzi do lamusa. Polacy pokazali, że wolą karty

2023-11-10 06:00
publikacja
2023-11-10 06:00

Polacy coraz częściej płacą za zakupy kartami płatniczymi. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w drugim kwartale br. przeprowadzono 2,5 mld transakcji kartami płatniczymi o wartości 302,2 mld zł, a wartość pojedynczej transakcji wynosiła średnio 119,1 zł. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy ich liczba zwiększyła się o 13,2 proc. 

Gotówka odchodzi do lamusa. Polacy pokazali, że wolą karty
Gotówka odchodzi do lamusa. Polacy pokazali, że wolą karty
fot. Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2023 r. / / Shutterstock

Z danych Narodowego Banku Polskiego, otrzymanych od wydawców kart płatniczych, wynika, że w drugim kwartale 2023 r. wykonano 2,5 mld transakcji kartami płatniczymi o wartości 302,2 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym liczba tych transakcji zwiększyła się o 13,2 proc. Natomiast zestawiając sumę zrealizowanych płatności, to wzrost wynosi 12,7 proc.

Narodowy Bank Polski / "Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2023 r. "

"W analizowanym okresie karta płatnicza posłużyła klientom średnio 56,7 razy do realizacji transakcji zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych (w I kw. 2023 r. – 50,1). Natomiast wartość pojedynczej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej wynosiła średnio 119,1 zł" - czytamy w raporcie banku centralnego.

Reklama

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w drugim kwartale przeprowadzono 2,4 mld transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart, co w porównaniu z pierwszym kwartałem br. oznacza wzrost o 13,3 proc. Transakcje bezgotówkowe stanowiły 94,7 proc. liczby wszystkich transakcji kartami płatniczymi. Pozostałe 5,3 proc. to transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, wypłaty w kasach banków lub wypłaty sklepowe (cash back). 

"W II kw. 2023 r. wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 173,2 mld zł (wzrost o 12,9 proc.). Karta płatnicza była wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 53,5 razy (w I kw. 2023 r. – 47,4). Średnia wartość pojedynczej płatności bezgotówkowej wyniosła 72,1 zł" - podaje NBP. 

Polscy również online coraz częściej płacą kartami

Wzrost liczby i wartości transakcji kartami płatniczymi zauważalny jest również wśród płatności za zakupy w sklepach internetowych. W analizowanym okresie odnotowano 64,8 mln takich transakcji w internecie, czyli o 10,3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Natomiast wartość transakcji kartami online wyniosła 9,9 mld zł i była większa o 948,5 mln zł w porównaniu do poprzedniego okresu - wzrost o 10,6 proc.

Rośnie liczba punktów przyjmujących zapłatę kartą

Z danych NBP wynika również, że zwiększyła się liczba punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec I półrocza 2023 r. było ich 897,6 tys. (o 13,0 tys. więcej w porównaniu z końcem marca 2023 r.). 

Na koniec czerwca 2023 r. w Polsce zainstalowanych było 1,233 mln terminali płatniczych, od końca marca 2023 r. przybyło ich 4,1 tys. Liczba akceptantów wyposażonych w terminale wzrosła w analizowanym okresie o 3,3 tys. i na koniec czerwca 2023 r. wynosiła 570,6 tys. 

DF

Źródło:Bankier24
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
tytus22
Bo trzeba płacić tym i tym bo gotówką zaniknie a jak zaniknie to będzie pełna inwigilacja ale młodzi tego nie rozumieją a szkoda bo nowoczesność jest ok ale ma też granice.
prawda_
A tymczasem w UK ktora opuscila eurokolchoz banki zapewniaja wiekszy dostep do gotowki

https://www.theguardian.com/money/2023/aug/17/uk-banks-will-have-to-ensure-access-to-cash-within-three-miles-ministers-say
tytus22
No i ? W Polsce kto chce to płaci gotówką albo kartą albo tym i tym a angolami się nie nadstawiaj bo żałują wyjścia bo brak produktów a ceny większe od tych unijnych a miało być tak dobrze ale tak to jest jak się słucha populistów typu Borys Johnson .
bha
Cóż... Pieniądż to niezależność człowieka w pewnym stopniu jego wolność od systemu. Karty to raczej sztuczne dodatkowe uzależnienie i zniewolenie ludzi od widzi mi się systemu od jego podawanych słupków, tabel i tzw. wizji pieniądza jedynie tylko na monitorze, ekranie na odległość. Pracujesz dekadami sumiennie ciężko i tak naprawdę Cóż... Pieniądż to niezależność człowieka w pewnym stopniu jego wolność od systemu. Karty to raczej sztuczne dodatkowe uzależnienie i zniewolenie ludzi od widzi mi się systemu od jego podawanych słupków, tabel i tzw. wizji pieniądza jedynie tylko na monitorze, ekranie na odległość. Pracujesz dekadami sumiennie ciężko i tak naprawdę nawet pieniądza z tego namacalnie nie widzisz. Sztuczny pieniądż dający dodatkowe nie małe korzyści i Zyski głównie systemowi Mamony!. Niestety
beju
jak już nie będzie gotówki, lemingi zrozumieją, że przytuptały z całą ferajną swoik kleżków na skraj i spadają
innowierca
do ponizszego wpisu o montowaniu w lokalnych marketach kas automatow przyjmujacych tylko gotowke, dodam (musze bo pekne), ze smiechu, ze te wszystkie statystyki sa fallusa warte.
innowierca
bo sa przeciez kasy dwufunkcyjne przyjmujace karte i gotowkwe? -to dlaczego do jasnej anielki, tylko tych nie montowac?? Te wszystkie statystyki, o Polakach wybierajacych i ich preferencjach, to o kant 4 liter mozna potluc, bo jest to kantowanie w zywe oczy. W badaniach preferencji platniczych biora udzial punkty z 6
kasami bezgotowkowymi,
bo sa przeciez kasy dwufunkcyjne przyjmujace karte i gotowkwe? -to dlaczego do jasnej anielki, tylko tych nie montowac?? Te wszystkie statystyki, o Polakach wybierajacych i ich preferencjach, to o kant 4 liter mozna potluc, bo jest to kantowanie w zywe oczy. W badaniach preferencji platniczych biora udzial punkty z 6
kasami bezgotowkowymi, i 1 stanowiskiem obslugiwanym przez 1 kolesia, ktory wydaje loterie, alko i fajki. Malo tego, jak wchodze do marketu, to jeszcze kolesia nie ma ma stanowisku, bo robi cos na sali, albo komus pomaga, a ja chcac placic gotowka, place karta. To tak jakby zorganizowac mecz koszykowki 6 zawodnikow na 1, i podliczac kosze :) -Bareja wiecznie zywy.
innowierca
*przepraszam, oczywiscie automatow przyjmujacych tylko karte mialo byc.
ironp
Stara teoria. Gorszy pieniądz wypiera lepszy.
prawdziwynierobot
pieniądz elektroniczny łatwiej kontrolować

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki